Král skotských olympioniků: Chris Hoy

Po letošním mistrovství světa v dráhové cyklistice se v odborných i fanouškovských kruzích rozvířila diskuze, jestli je Chris Hoy nejlepším britským závodníkem v historii.
Pádnou odpověď na tuto otázku přineslo Hoyovo galapředstavení na hrách v Pekingu, kde devítinásobný světový šampion vytěžil ze tří startů tři zlaté medaile a stal se nejúspěšnějším skotským olympionikem všech dob.
Dvaatřicetiletý Hoy v čínské metropoli nejprve výrazně přispěl k britskému triumfu v olympijském sprintu a poté potvrdil roli favorita jak v keirinu, tak v "královském" sprintu jednotlivců.
Tím významně rozšířil svou sbírku pod pěti kruhy, která dosud čítala stříbro z olympijského sprintu v Sydney 2000 a zlato ze závodu na kilometr s pevným startem v Aténách 2004.
"Je to jako sen, když se můžete živit tím, co milujete. Dostat se na olympijské hry je pak přímo fantastické," prohlásil Hoy, jenž z velkých akcí nepřetržitě vozí medaile již od roku 1999 a celkem už má z MS a OH na kontě úctyhodných 23 cenných kovů.
Rodák z Edinburghu se původně věnoval horským kolům a v žákovském věku patřil ke světové špičce v bikrosu. Všestranný sportovec dobře zvládal i ragby a veslování, ale v roce 1994 se definitivně rozhodl pro dráhovou cyklistiku a již o dva roky později se dostal do reprezentačního týmu.
Na mezinárodní scéně na sebe Hoy poprvé výrazněji upozornil v roce 1998, kdy se na evropském šampionátu ve Štětíně podílel na britském bronzu v olympijském sprintu.
Po několika medailích z družstev se Skot rozhodl vyzkoušet i individuální starty a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.
Premiérové sólové zlato získal Hoy na MS 2002 v Ballerupu v závodě na kilometr s pevným startem, totéž pak zopakoval ještě třikrát.
Po vyškrtnutí své parádní disciplíny z olympijského programu přešel na sprint a keirin a i tady byl brzy nejlepší na světě, což potvrdil dvěma světovými primáty na letošním světovém šampionátu v Manchesteru.
Vedle sportovních úspěchů se legenda může pochlubit také univerzitním diplomem a řadou čestných doktorátů, za svůj přínos cyklistice byl před třemi lety jmenován členem Řádu britského impéria. Hoy je rovněž jedním z vyslanců příštích olympijských her v Londýně 2012.