Bolt: Já a král? Ať rozhodnou jiní

ALTUALIZOVÁNO - Nechal na sebe přes půl hodiny čekat, ale kdo by se na něj zlobil. Jamajský sprinter Usain Bolt, hrdina olympijských her v Pekingu, přišel včera na tiskovou konferenci firmy PUMA jako jeden z hlavních hrdinů končících olympijských her.
Bolt, trojnásobný šampion a trojnásobný světový rekordman, dorazil v pohodovém zeleném tričku a jen s jednou medailí na krku. Bolt mění tvář atletiky. Bolt inspiruje ostatní atlety. Bolt baví. „Takový prostě jsem,“ říká.
Proč máte na sobě jen jednu medaili ze tří?
„Nepotřebuju tři medaile. Mám jednu. Je to ta ze dvoustovky. Mému srdci je dvoustovka určitě nejbližší. Miluju dvoustovku. Znamená pro mě víc, než všechny ostatní disciplíny. Je to láska mého života.“
Zlaté olympijské medalie Bolta |
Sobota 16. srpna: 100 metrů (světový rekord 9,69 sekundy) Středa 20. srpna: 200 metrů (světový rekord 19,30 sekundy) Pátek 22. srpna: 4x100 metrů (světový rekord 37,10 sekundy) |
Celý svět byl z vašich výkonů na olympiádě v šoku, vás nepřekvapily?
„Věděl jsem dopředu, že dráha je rychlá. Říkal jsem Asafovi (Powellovi) a mému trenérovi, že kdokoliv tady vyhraje, zlepší světový rekord. Nevím, jak rychle můžu běžet. A v současnosti mi to opravdu nedělá starosti.“
Bude Peking vaším šťastným městem?
„Peking mi přinesl štěstí. Dráha je skvělá. Potkal jsem chlapíka, který postavil stadion a vřele jsem mu poděkoval. Určitě se sem vrátím, už jenom kvůli té dráze.“
Jak se změní váš život po fantastickém týdnu v Pekingu, v kterém jste vyhrál tři závody ve světových rekordech?
„Tři zlaté medaile mi možná změní život, ale já se nezměním. Pořád budu sám sebou. Teď jsem na špičce. A budu dál tvrdě trénovat, protože tam chci být co nejdéle.“
Když se na vás člověk dívá, má pocit, že si běh ohromně užíváte. Cítíte se jako král?
„Ano, baví mě to. Pro nás atlety je běhání práce. A když něco děláte, tak vás to musí bavit. Jinak by to nemělo smysl. Někdy si říkáte, že byste nejraději vynechali trénink. Někdy je to těžká práce. Ale když pak uspějete, máte o to větší radost. Protože víte, jak tvrdě jste pracovali. Co dělám, dělám rád.“
Podle Lorda Sebastiana Coea, slavného britského běžce osmdesátých let, můžete být prvním atletem, který bude mít v moci světové rekordy na 100, 200 i 400 metrů. Co vy na to?
„Nevím, co o bych o čtvrtce řekl. Závody na 400 metrů nemám rád. Někdy v budoucnosti ji možná zkusím. Můj trenér by vám tuhle otázku asi rád zodpověděl. (smích). Já si nejsem jistý.“
Boltův další program |
Pátek 29. srpna: 100 metrů v Curychu Úterý 2. září: 200 metrů v Lausanne Pátek 5. září: 100 metrů v Bruselu |
Který z vašich současných rekordů bude těžší překonat?
„Myslím, že složitější to bude na dvoustovce. Jak jsem řekl, dráha v Pekingu byla skvělá. Ta stovka se bude donekonečna přehrávat, ale já budu mít navždy v paměti dvoustovku.“
Věříte, že na olympijských hrách v Londýně za čtyři roky můžete zlatý sprinterský double zopakovat?
„Budu ještě stále mladý. A pokud budu makat na tom, abych se udržel ve špičce, určitě pojedu do Londýna 2012, abych své tituly obhájil.“
Vaše vítězství vypadala jednoduše. Bylo to tak?
„Neřekl bych, že byla příliš snadná. Přijel jsem do Pekingu připravený. Když jste na olympiádě, je to ten největší den. Pro tenhle moment jsem pracoval mnoho let. Kvůli olympiádě jsme se snažili. Pomohla mi taky rychlá dráha. Ale hlavně jsem tvrdě pracoval. Ta cesta nebyla snadná, ale pěkně těžká.“
Jak vám zní srovnání vašich úspěchů s osmi zlatými medailemi, které v Pekingu získal plavec Michael Phelps?
„Nesrovnávám se s Phelsem. On je plavec,já jsem atlet. Já běhám, on plave. Nechávám na ostatních, aby rozhodli, který z nás je lepší, který je králem olympiády. Já jsem spokojený s tím, co jsem dokázal.“
Nechcete zkusit i dálku jako slavní spritneři Carl Lewis a Jesse Owens?
„Ne, ne, opravdu ne. Jsem mladý a na tomhle teď pracovat nehodlám. Mám rád běhání. Nepřemýšlel jsem o další disciplíně. Možná zkusím tu čtvrtku. Ale zatím se chci koncentrovat na dvě disciplíny, které mě baví.“
Můžete se jednou stát atletem s největším počtem olympijských medialí? Rekord zatím drží Američan Carl Lewis s devíti prvenstvími.
„V tuhle chvíli chci být hlavně sám sebou, prostě být Usain. Nesnažím se někoho porazit. Chci na sobě dál pracovat a dát do toho srdce.“
Carl Lewis nedávno řekl, že by Jamajka měla světu ukázat svůj antidopingový program. Spekuluje se, jestli jsou vaše výkony čisté. Co si o tom myslíte?
„Jsme testovaní hodně. Já byl v Pekingu testován čtyřikrát ještě před závody. Brali mi krev i moč. Testovali mě i po každém závodě. My jsem s tím OK. Trénujeme tvrdě, víme, že jsme čistí. Nemáme s tím problémy. Kdykoliv chtějí, mohou přijít a zkontrolovat nás.“
Co stojí za úspěchem jamajských atletů, kteří získali v atletických soutěžích na olympiádě rekordních jedenáct medailí?
„My Jamajčané jsme velmi hrdí a tvrdě pracujeme pro to, co chceme. Zkuste někdy přijet na Jamajku a podívat se na náš trénink. Budete překvapeni. Opravdu hodně dřeme. Myslím, že za našimi úspěchy stojí právě tohle. A máme přísného kouče. (smích)“
Olympijský šampion na 400 metrů LaShawn Merritt tvrdí, že se poučil z vašeho způsobu běhu na dvoustovce. Jamajské sprinterky vyprávěly, že k jejich trojitému triumfu v závodě na 100 metrů přispěl „efekt Bolt“ po vašem světovém rekordu na stovce. Cítíte, že máte na ostatní atlety vliv?
„Už hodně lidí ke mně přišlo a říkali, že jsou mnou inspirováni. Říkal jsem jim, že se musíme trochu uvolnit, protože natrénováno máme. Prostě bychom měli přijít na dráhu a pořádně si to užít. Jeden můj britský kamarád mi řekl, že se mu líbí, že se při závodech bavím. A poděkoval mi. Musíte mít nad sebou kontrolu a radovat se z toho, co děláte.“
Podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Roggeho jste ale během svých uvolněných medailových oslav na dráze neprokazoval dostatečný respekt soupeřům…
„Mluvil jsem s nimi o tom. Většinou byli v pohodě. Takhle to prostě v atletice chodí. Já se jen snažím si to užívat. Fanoušci se dívají a chtějí vidět vaši osobnost. A já se chci bavit prostě pořád. Nezměním se, tohle je moje osobnost. A hodně lidem se líbí, když dávám ji dávám najevo.“
Bylo těžké vyrovnat se s tlakem, který vás v Pekingu provázel?
„Snažil jsem se zůstat uvolněný, to mě drželo od tlaku. Chtěl jsem tři zlaté medaile. Ale netlačil jsem sám na sebe, tlačili na mě ostatní. Když si tlak připustíte k tělu, nesoustředíte se a neděláte věci dobře. Já jsem se soustředil a užíval jsem si zábavu.“
Už litujete, že jste vypustil posledních třicet metrů finálové stovky a připravil se tak o výraznější překonání světového rekordu?
„Ne. Přijel jsem do Pekingu, abych vyhrál. To se mi povedlo. Takže nemám čeho litovat.“
Nebyl jste překvapen špatným výkonem Američana Tysona Gaye, původně jednoho z vašich největších rivalů?
„Neřekl bych, že jeho výkon byl špatný. Předtím se zranil v americké kvalifikaci. Věděl jsem, že pro něj bude těžké se vrátit. Tyson je skvělý závodník a byl bych rád, aby se vrátil. Těším se, až bude zpátky. Po stovce ke mně přišel a pogratuloval mi. Já jsem mu popřál hodně štěstí a řekl, že ho chci zase brzy vidět. Odpověděl: Neměj strach, uvidíš mě.“
Kde jste vzal inspiraci pro váš vítězný tanec?
„To je prostě taková věc z Jamajky. Je to tanec. Ukázal jsem ho světu. A pomohl mi jako můj autogram, který ukazuje, jaký opravdu jsem.“
Připadáte si jako fenomén?
„Neřekl bych fenomén. Možná jsem skvělý atlet. Hodně lidí to říká.“
Dostanete jako skvělý atlet od trenéra program stravy, nebo budete před klíčovými závody dál jíst kuřecí nugety jako v Pekingu?
„Dietní program nemám a mého trenéra to štve. Řekl jsem mu, že jestli chce něco takového vymyslet, tak až od příštího roku.“
Boltův další program
Pátek 29. srpna: 100 metrů v Curychu
Úterý 2. září: 200 metrů v Lausanne
Pátek 5. září: 100 metrů v Bruselu