Osm medailí? Málo!

ceska vlajka
ceska vlajkaZdroj: ctk
ČTK
Olympijské hry

Olympijská show v Pekingu nekončí. Naopak. Teď je řada na handicapovaných sportovcích, aby na paralympijských hrách předvedli své umění a změřili síly s mezinárodní konkurencí.

Do bojů o 471 sad medailí rozdělených mezi dvacet sportů se chystá výrazně zasáhnout také česká výprava. Její členové týmu dnes usednou do letadla směr Peking s pocitem, který přísluší pouze obhájcům jednatřiceti medailí z Atén.

Nominovaných šestapadesát sportovců si to se světem rozdá v osmi disciplínách – tradiční atletice, boccii, cyklistice, lukostřelbě, plavání, stolním tenisu a poprvé se představí český zástupce také ve sportovní střelbě a ve vzpírání.

Největší medailové naděje

Cyklisté Jiří Ježek, Jiří Bouška, Tomáš Kvasnička

Atleti Roman Musil, Martin Němec

Plavci Běla Hlaváčková, Jan Povýšil

Stolní tenista Ivan Karabec


„Do Pekingu míří čtyři tisíce sportovců ze sto třiceti pěti zemí světa. My mezi nimi budeme tvořit pouhých jedno a půl procenta. Ovšem kdybychom ve stejném poměru měli přivézt osm medailí, rozhodně bychom nebyli spokojeni,“ nastínil vysoké ambice české paralympijské výpravy její vedoucí Jaroslav Křeček.

Tým handicapovaných sportovců jede do Pekingu obhajovat celkové 12. místo v hodnocení národů podle úspěšnosti z poslední paralympiády v Aténách, kde před čtyřmi lety získal šestnáct zlatých, osm stříbrných a sedm bronzových.

Olympijských vítězů je v řadách reprezentantů hned několik. „Věřím si v kouli, hodně jsem si zlepšil disk, oštěp bude nejslabší,“ přiznal Roman Musil, který má po jednom zlatu z Atén i ze Sydney. Se svým červenozlatým přelivem bude pro soupeřky nepřehlédnutelná také plavkyně Běla Hlaváčková.

Držitelka světového rekordu na znakařské padesátce si z tolik propíraných moderních plavek, které umožnily mnoha sportovcům na olympiádě zaplavat rychlejší časy, hlavu nedělá.

„Červenou barvu nemám jen na hlavě, ale také na plavecké kombinéze. Prostě mi nosí štěstí. Trénink vyžaduje i samotné její oblékání. S pomocí trenérky jsme to z dvaceti minut stlačily na pět,“ prohlásila Hlaváčková, která bude zemi reprezentovat ve více plaveckých disciplínách. „Byla bych spokojená s jednou medailí,“ dodala skromně.

Kvůli hromadnému slučování disciplín to bude mít česká výprava letos se ziskem medailí o něco těžší než v předchozích letech. Tehdy ovšem při velkém počtu kategorií typu postižení, bylo v některých závodech méně účastníků a medaile měla menší váhu, než by tomu mělo být v Pekingu. Tam se sloučí dvě až tři kategorie přibližně stejné výkonnosti a odlišné handicapy se dorovnají vypočítanými koeficienty.

„Pro diváka je nový systém nešťastný. V závodě to totiž znamená, že kdo hodí například oštěpem nejdál, nemusí vyhrát,“ vysvětlil cyklista a velká medailová naděje Jiří Ježek.

„Když se ke změně hodnocení ještě připočítá očekávaný nástup asijských sportovců, budeme za veliký úspěch pokládat umístění v pořadí národů do 20. příčky,“ shrnul vedoucí výpravy Jaroslav Křeček.

Unikátním projektem vytvořeným speciálně ku příležitosti konání paralympiády je počítačová hra WILL (vůle). „Mohl bych vám vyprávět svůj příběh, mohl bych vás dojmout.

Ale já vám kašlu na lítost! Vždycky jsem nesnášel slzy… Mé hranice jsou někde jinde,“ už úvodní slova počítačové simulace naznačují, o co tvůrcům šlo. Chcete si zkusit na chvíli být v kůži handicapovaného sportovce? Hra je volně ke stažení na www.silavule.cz a www.powerofwill.cz.