Ženy Velké pardubické. Od nezlomené hraběnky po jezdkyni s kurzem 1000:1 | iSport.cz
Květoslav Šimek
22. října 2020 • 04:40

Ženy Velké pardubické. Od nezlomené hraběnky po jezdkyni s kurzem 1000:1

Vstoupit do diskuse
0
 • Ženy v historii Velké pardubické. Jak dopadlyŽeny v historii Velké pardubické. Jak dopadlyFOTO: koláž iSport.cz

  Pouze osm žen se v historii Velké pardubické steeplechase postavilo na start jednoho z nejtěžších překážkových dostihů. Ve 130. ročníku jejich řady rozšířila čtyřiadvacetiletá Veronika Škvařilová-Řezáčová. Vyhrát zatím dokázala pouze Marie Immaculata Brandisová v roce 1937 s klisnou Normou. Které další odvážné amazonky se pustily do boje? A jak dopadly?

 • Lata BRANDISOVÁ

  Její příběh patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto pak prožila dlouhé roky v bídě. Když se na start Velké pardubické postavila v roce 1927 poprvé, mělo to ohlas po celé Evropě. Nakonec startovala devětkrát v letech 1927-1947. V roce 1937 senzačně vyhrála s klisnou Normou, v historii Velké pardubické je stále jedinou ženskou vítězkou. Novinář Richard Askwith o jejím osudu napsal knihu Nezlomná.

  Lata Brandisová dokázala vstoupit do dějin slavného závoduLata Brandisová dokázala vstoupit do dějin slavného závoduFoto Soukromý archiv Jana Pospíšila

 • Eva PALYZOVÁ

  Z osmi startů pětkrát dojela do cíle. V letech 1965 a 1971 byla druhá s Cavaletem a Metálem. Dvakrát skončila čtvrtá (1967 s Harlekýnem, 1972 s Metálem), jednou jedenáctá (1970 s Harlekýnem).

  Eva Palyzová jela Velkou pardubickou hned osmkrátEva Palyzová jela Velkou pardubickou hned osmkrátFoto Facebook

 • Jana NOVÁ

  V roce 1972 se poprvé v historii objevily na startu dvě ženy. Kromě Evy Palyzové i Jana Nová s Lukavou. V průběhu dostihu sice měly jeden pád, ale Nová se vrátila do sedla a skončila osmá.

  Jana Nová v sedle LukavyJana Nová v sedle LukavyFoto www.equichannel.cz/

 • Charlotte BREWOVÁ

  Mladá Angličanka (v roce 1977 jí bylo 21 let) jela s Barony Fortem, kterého dostala jako dárek k osmnáctinám. Do cíle se nedostali. Po pádu na Velkém vodním příkopu sice znovu nasedla, ale na Malém taxisu už jí ryzák utekl. Brewová dvakrát startovala i ve Velké národní v Liverpoolu.

  Charlotte Brewová se stala velkou hvězdou v AngliiCharlotte Brewová se stala velkou hvězdou v AngliiFoto Twitter

 • Renata CHARVÁTOVÁ

  Na startu jubilejního 100. ročníku v roce 1990 bylo 29 koní, z žokejů i aktuální vítěz Velké národní Marcus Armytage. Charvátová startovala s Monkou, skončily na Taxisu. Jako devět ostatních. Další rok Monku sedlala Martina Růžičková,  také skončily na Taxisu.

  Jubilejní ročník pardubické ovládl Hegnus, Matuský věnoval triumf mamince

 • Martina RŮŽIČKOVÁ

  Šestkrát bojovala o to, aby Velkou pardubickou dokončila. Povedlo se jí to až na poslední pokus a v padesáti letech s Rubínem v roce 2014. Předešlé starty s Monkou (1991), Damionem (1998), Chailandem (2005, 2006) a Rubínem (2010) skončily předčasně.

  Rubín a Martina RůžičkováRubín a Martina RůžičkováFoto CNC/Dominik Bakeš

 • Lucie BALUCHOVÁ

  S Grettym skončila v roce 1997 při své premiéře senzačně třetí. Dostih jela i v roce 2010 s Ligretou, ale nedokončily. Na startu tehdy byla i Martina Růžičková, podruhé v historii jely Velkou pardubickou dvě ženy.

  Lucie Baluchová padá z LigretyLucie Baluchová padá z LigretyFoto Fotobanka Profimedia

 • Veronika ŠKVAŘILOVÁ-ŘEZÁČOVÁ

  Ve 130. ročníku měla premiéru. Stejně jako její kůň All Scater, kterého trénuje její máma Jana Řezáčová. Na jejich vítězství byl vypsaný kurz 1000:1. Taxis zvládli, kůň ovšem jezdkyni vyklopil při seskoku z Irské lavice.

  Žokejka Veronika Škvařilová Řezáčová byla po 6 letech první ženou na startu Velké PardubickéŽokejka Veronika Škvařilová Řezáčová byla po 6 letech první ženou na startu Velké PardubickéFoto Instagram

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud