31. srpna 2016 • 10:55

Poslední rozhovor s Čáslavskou. Volal jsem jí po Riu, bylo pozdě, říká Synek

Autor: ,
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick
Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Krátce před olympijskými hrami v Riu de Janeiro se veslař Ondřej Synek sešel v rozhovoru pro deník Sport s Věrou Čáslavskou. Po skončení sportovního svátku, na kterém získal bronzovou medaili, se chtěl s legendární gymnastkou spojit znovu, šanci však už nedostal. Čáslavská zemřela včera ve věku 74 let po boji s těžkou nemocí. "Po olympiádě jsem jí psal, pak i zkoušel volat, ale bohužel jsem se jí nedovolal," litoval Synek. Za černý den označila dnešek i rychlobruslařka Martina Sáblíková, kterou Čáslavská podporovala v její snaze představit se v Brazílii v cyklistické časovce."Na paní Čáslavskou budu vzpomínat vždy jen v dobrém. Vždy mě podporovala, fandila mi a navíc to byla největší legenda českého sportu. A nejen sportu. Byla to i bojovnice za takové to lidství. Byla hrozně čilá, aktivní," řekl Synek.

Osobně se s ní sešel před odletem do Ria, kdy vznikl rozhovor pro deník Sport. "A byla úžasná. Měl jsme tenkrát jít na rehabilitaci a tak jsme se rozpovídali, že jsem zjistil, že mám hodinu a půl po terapii. Musel jsem se pak omlouvat, že nedorazím, ale všichni to chápali, protože tohle mělo přednost," uvedl trojnásobný olympijský medailista, který v Riu získal bronz. "Po olympiádě jsem jí psal, pak i zkoušel volat, ale bohužel jsem se jí nedovolal," litoval Synek.

S Čáslavskou se vcelku pravidelně potkával na akcích pořádaných Duklou Praha i Českého olympijského výboru. "Asi nejvíce to bylo na předávání ceny Gutha-Jarkovského. Měl jsem tam celou rodinu, seznámil jsem je a ona byla na děti hrozně milá," vzpomínal na květen, kdy převzal cenu za nejhodnotnější sportovní výkon roku 2015. "Nechci říct, že jsme měli vzácný vztah, ale jsem jeden z mála vrcholových sportovců, co má děti, a bylo to pro ni hodně lidské," dodal Synek.

Rozhovor Věry Čáslavské s Ondřejem Synkem čtěte ZDE >>>

Skifař Ondřej Synek vzal do Ria talisman od legendární Čáslavské

Sáblíková: Dnešek zůstane černým dnem

Osobní vztah s Čáslavskou měla i rychlobruslařka Sáblíková, kterou legendární sportovní gymnastka dlouhodobě podporovala. "Dnešní den zůstane černým dnem v mém srdci. Odešla nám sportovní legenda, úžasný člověk, který dokázal rozdávat naději a optimismus a byla mým velkým vzorem - paní Věra Čáslavská. Nikdy nezapomeneme!!!," uvedla Sáblíková na sociální síti.

Přínos Čáslavské pro Českou republiky ocenil i kajakář Vavřinec Hradilek. "Neskutečná osobnost, sportovkyně s takovým mimosportovním přesahem, že by se málokomu mohlo nechat zdát a snad i snít. Jsem nadšen, že jsme spolu mohli čas od času prohodit pár slov. Vždy inspirativní. Odpočívej v pokoji, Věro," napsal Hradilek a projevil přání, aby si Čáslavskou olympionici připomněli stejně jako před Riem Emila Zátopka při další kolekci oblečení. "Jestli se ještě někdy bude někomu věnovat kolekce, tak doufám, že to budeš ty, Věro Čáslavská," dodal stříbrný medailista z Londýna.

Na instagramu reagovala na úmrtí české sportovní legendy i bikerka Tereza Němcová. "Odešla jedna z největších osobností českého sportu! Je mi z toho smutno a vzpomínám na vše, čím si tahle úžasná žena musela v životě projít! Děkuji, že jste se vždy snažila nás o své zkušenosti obohatit!" napsala účastnice OH v Pekingu ke společné fotografii s Čáslavskou.

FOTOGALERIE: PŘIPOMEŇTE SI NEJSLAVNĚJŠÍ CHVÍLE VĚRY ČÁSLAVSKÉ>>>

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze