Bronzový test před OH! Fuksa dojel na ME v Moskvě na kilometru třetí

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Kanoista Martin Fuksa obsadil třetí místo na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě na olympijském kilometru. V posledním testu před hrami v Riu ho porazili úřadující olympijský vítěz a mistr světa Němec Sebastian Brendel, který evropský titul obhájil, a stříbrný Serghei Tarnovschi z Moldávie.

"Jsem rád, že jsem se k těm dvěma zase přiblížil. To je pro mě uspokojující. Samozřejmě je mnohem lepší být před nimi, ale vím, že vrchol sezony je letos až v srpnu na olympiádě, takže z toho nejsem nijak smutný. Ba naopak, zase mám medaili, takže jsem rád," uvedl třiadvacetiletý český kanoista v tiskové zprávě svazu.

Fuksa už z ME má zlato z roku 2013, loni v Račicích byl na kilometru těsně čtvrtý. Stejné pořadí jako dnes bylo letos i na Světovém poháru v Račicích. "A rozdíl mezi námi byl menší než na Světovém poháru, takže jsem spokojený," dodal Fuksa.

V pátek v Moskvě se mu povedlo vyhrát rozjížďku na kilometrové trati a porazil v ní i Brendela, ale finále se jelo zhruba o tři sekundy rychleji. Český kanoista nestačil na favorita ani na osmnáctiletého mladíka z Moldávie. Od něj ho dělilo půl sekundy, od Brendela pak jedna a půl.

"Jsme vyrovnaní. A doufám, že se ještě zlepším. Ale na olympiádě budeme všichni velkými soupeři, tam bude každý v nejlepší formě," připomněl Fuksa, jenž se pokusí v neděli vybojovat počtvrté za sebou titul na pětistovce. Dnes odpoledne ho ještě čeká boj o finále na 200 metrů.

Kajakářka Anna Kožíšková byla čtvrtá na kilometru, který pro ženy není olympijskou tratí. "Jsem hodně spokojená. Kilák je trať, která mi sedí," řekla mistryně světa v maratonu. Na medaili by musela jet o vteřinu a půl rychleji.

Neolympijská čtyřkanoe ve složení Tomáš Janda, Vojtěch Ruso, Radek Miškovský a Jakub Březina byla na stejně dlouhé trati šestá, deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková obsadily na pětistovce sedmou pozici.

Kajakář Jakub Špicar, jenž byl na nedávném Světovém poháru v portugalském Montemoru druhý za mistrem světa Josefem Dostálem, tentokrát na kilometru do jízdy o medaile nepostoupil. Ve finále B obsadil páté místo.

V odpoledním programu rozjížděk a semifinále na 200 metrů pojede i další olympionik Filip Šváb na kajaku.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě:

1000 m:

Muži:
K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:29,040, 2. Poulsen (Dán.) -3,256, 3. Kopasz (Maď.) -3,616, ...finále B: 5. Špicar (ČR)
C1: 1. Brendel (Něm.) 3:51,248, 2. S. Tarnovschi (Mold.) -0,916, 3. Fuksa (ČR) -1,440
K2: 1. Hoff, Gross (Něm.) 3:12,732, 2. Hufnagel, Dombvari (Maď.) -0,276, 3. Tomičevič, Zorič (Srb.) -1,100, ...finále B: 5. Veselý, Šlouf (ČR)
C2: 1. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:37,804, 2. An. Bahdanovič, Al. Bahdanovič (Běl.) -2,408, 3. Vasbányai, Mike (Maď.) -2,728
C4: 1. Rusko (Šamšurin, Melantěv, Išmuchamedov, Čebotar) 3:25,044, 2. Ukrajina -1,692, 3. Rumunsko -1,840, ...6. ČR (Janda, Miškovský, Ruso, Březina) -17,056.

Ženy:
K1: 1. Bedečová (Srb.) 4:00,840, 2. T. Takacsová (Maď.) -0,148, 3. Wassmuthová (Něm.) -2,288, 4. Kožíšková (ČR) -3,784
K2: 1. Starovičová, Benedeková (Srb.) 3:38,564, 2. T. Takacsová, Medveczká (Maď.) -1,880, 3. Floridaová, Taranová (Rum.) -5,276.

500 m:

Muži:
K4: 1. Maďarsko (Nadás, Totka, Molnár, Somorácz) 1:19,760, 2. Slovensko -0,800, 3. Španělsko -1,468.

Ženy:
K4: 1. Maďarsko (Szabóová, Csipesová, Kozaková, Zurová) 1:30,940, 2. Bělorusko -0,440, 3. Německo -1,340.
C2: 1. Makarčanková, Nazdrovová (Běl.) 2:02,672, 2. Andrejevová, Romasenková (Rus.) -1,080, 3. Ballaová, K. Takacsová (Maď.) -2,144, ...7. Ježová, Součková (ČR) -16,976.

Fuksa před olympiádou v Riu: Lidé ode mě čekají medaili