Romana Barboříková
21. září 2023 • 16:55

Kajakář Krejčí ovládl kvalifikaci, Fišerová končí: Jednoduchá trať = problém

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Štěpánek měl být za surovou hru na Haraslína vyloučen, říká KR. Co penalta na Oscara?
Havlíkova desítka! Podívejte se na všechna torpéda sezony nečekaného lídra střelců
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z LONDÝNA | Počasí v Londýně už bylo k vodním slalomářům přívětivější. I tak ale musely všechny kajakářky v kvalifikaci do opravných jízd. Z trojice Češek neprošla jen Tereza Fišerová, která se ve středu kvalifikovala na kanoi. Muži byli úspěšnější, mladík Jakub Krejčí boj o semifinále dokonce ovládl, i když jen o pouhou setinu sekundy před Jiřím Prskavcem. „Chtěl jsem, aby si zkusil ten pocit startovat v semíčku úplně poslední,“ smál se olympijský vítěz.Za dohledu malých dětí v typických britských školních uniformách odjeli ve čtvrtek v Lee Valley, areálu vybudovaném pro olympijské hry 2012, kvalifikaci také kajakářky a kajakáři. Ačkoliv povětrnostní podmínky už byly mnohem příznivější než den před tím u kanoistů, kdy závod hodně ovlivnil silný vítr, dostaly se Češky opět do potíží. Z trojice Tereza Fišerová, Antonie Galušková a Amálie Hilgertová nepostoupila přímo žádná a čekaly je pak opravné jízdy.

Muži si vedli mnohem lépe. Do semifinále prošli Jakub Krejčí, Jiří Prskavec a Vít Přindiš už první jízdou, navíc Krejčí kvalifikaci ovládl. Kajakář, který se nedávno účastnil mistrovství Evropy do 23 let, si tak vyzkouší situaci, která ne každému sedí. Do semifinále odstartuje jako úplně poslední. Sám v tom ale vidí výhodu. „Aspoň když dojedete do cíle, víte, na čem jste,“ usmíval se spokojený závodník.

Jen pouhou setinu sekundy za ním skončil úřadující olympijský šampion a muž, který v Lee Valley získal titul mistra světa v roce 2015, Jiří Prskavec.

Jiří Prskavec vypustil závěr kvalifikace, i tak skončil druhý
Jiří Prskavec vypustil závěr kvalifikace, i tak skončil druhý

„Jsem za Kubu strašně rád. Vypustil jsem cíl, nevím jak on, ale já ten jeho čas viděl a jel jsem těsně za něj a vyšlo mi to o setinu...“ smál se při rozhovorech s novináři krátce po své jízdě. „Ne, to bych kecal. Prostě jsem vypustil cíl a stačilo to. Ale jsem rád, že si vyzkouší jet semifinále na MS z posledního místa, to jsou zkušenosti k nezaplacení,“ dodal už vážněji, přesto však v dobrém rozmaru. Na rozdíl od středy, kdy byl smutný z toho, že se mu nepodařilo probojovat do semifinále i mezi kanoisty.

Při povídání s Čechy zaznívala vesměs stejná věta: Trať je postavená hrozně jednoduše, čímž je vlastně o dost náročnější. V jejich případě se není čemu divit, jsou totiž spíš techničtěji než silově zaměření a často říkají, že čím náročněji postavené brány, tím pro ně lépe.

„Tady je hrozně málo technických pasáží, které by se musely nějakým způsobem řešit, jak je vlastně zajet. Je to o tom propálit to silou a někomu to klouzne líp, někomu hůř. Ta trať má 80 sekund, normálně by měla mít minimálně 90, podle pravidel ICF (Mezinárodní kanoistické federace). Deset vteřin je hodně velký rozdíl. Tím pádem míň lidem dojdou síly, nedělají takové chyby v závěru tratě. Pro mě jako technického jezdce, který není tak extrémně silově vybavený, je lepší, když oni udělají chybu v závěru, který si já dokážu většinou pohlídat,“ vysvětlil úskalí lehčí trati Přindiš, který skončil v kvalifikaci čtrnáctý.

Na lehkou trať včera doplatila i Tereza Fišerová, která po úspěšné kvalifikaci na kanoi, i když také až z druhé jízdy, pohořela na kajaku. Do oprav šlo celé trio českých žen, ona jediná se však do sobotního semifinále nedostala. „Mrzí mě to, protože jízda byla vcelku dobrá, pokazila jsem poslední protivodou. Je blbé, že se to staví rovné, když celý rok je člověk zvyklý, že jsou tratě těžké. Jířa to vzal ve středu víc chlapácky, ale myslím, že má dost podobné pocity jako já,“ vyprávěla se slzami v očích.

Světový šampionát pokračuje v pátek semifinálovými a finálovými jízdami kategorie C1, kajaky přijdou na řadu v sobotu, v neděli pak kayakcross.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud