Horská byla na ME šestá v polohovce na 200 metrů, Baumrtové uniklo finále

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Česká plavkyně Kristýna Horská obsadila na mistrovství Evropy v krátkém bazénu šesté místo v polohovém závodě na 200 metrů. Jasně vyhrála favorizovaná Katinka Hosszúová, která v Kodani získala pátý individuální titul. Šestý pak přidala na 50 metrů znak. V této disciplíně uniklo finále Simoně Baumrtové, jež skončila časem 26,77 sekundy jedenáctá. Další Češka Lucie Svěcená byla šestnáctá v semifinále na 100 metrů motýlek.

Dvacetiletá Horská si ve finále vylepšila osobní rekord o sedmnáct setin na 2:09,80. Po motýlkářském, znakařském a prsařském úseku obracela do závěrečné kraulařské padesátky dokonce na třetí pozici. Pak se ale propadla a od bronzové Italky Ilarie Cusinatové ji nakonec dělila více než sekunda a půl.

Od začátku vedla světová rekordmanka a jednoznačně nejlepší polohovkářka současnosti Hosszúová. Krajanku Evelyn Verrasztovou, která se ve finiši dostala na druhou pozici, porazila o 3,66 sekundy.

Hosszúová pak v Kodani potvrdila, že vedle tří polohovek vládne také znakařským tratím. Po stovce a dvoustovce dnes zvítězila i na 50 metrů. Jako jediná překonala hranici 26 sekund a zopakovala bilanci šesti titulů z ME v krátkém bazénu před dvěma lety v Izraeli. Také tam vyhrávala polohovky a znakařské disciplíny.

V boji o medaile na 50 metrů znak chyběla mistryně Evropy z roku 2013 Baumrtová, které k postupu chybělo pět setin. Šestadvacetiletá chomutovská plavkyně do semifinále padesátky postoupila ze sedmého místa. Ve večerním programu čas z rozplavby vylepšila o osmnáct setin a dohmátla jako pátá ve druhém semifinále. V tom prvním ji ale porazilo dalších šest plavkyň.

Nejlepším výsledkem Baumrtové na šampionátu v Kodani tak zůstalo páté místo ze stovky. Na dvoustovce byla devátá.

Svěcená neproměnila v postup ani druhou semifinálovou účast v Kodani. Čas z dopolední rozplavby zlepšila o sedm setin na 58,21, ale byla nejpomalejší ze semifinalistek a od finále ji dělila více než sekunda.

Světovým rekordem ve smíšené štafetě na 4x50 metrů volný způsob se blýsklo nizozemské kvarteto. Časem 1:28,39 překonalo o osmnáct setin výkon Američanů z MS v Dauhá v roce 2014.

Závod na 100 metrů prsa vyhrál v novém evropském rekordu 55,94 Brit Adam Peaty. Kontinentální maximum ruského plavce Kirilla Prigody z pátečního semifinále vylepšil o osm setin a jako první Evropan se v krátkém bazénu dostal pod hranici 56 sekund. Prigoda ve finále získal bronz za výkon 56,28, na stříbrnou pozici se prosadil Ital Fabio Scozzoli.

Mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu v Kodani:

Finále:

Muži:

100 m prsa: 1. Peaty (Brit.) 55,94 - evropský rekord, 2. Scozzoli (It.) 56,15, 3. Prigoda (Rus.) 56,28, ...v rozplavbách 35. Bartůněk 59,86, 45. Chrápavý (oba ČR) 1:00,70.

50 m mot.: 1. Popkov (Rus.) 22,42, 2. Govorov (Ukr.) 22,43, 3. Sabo (Srb.) a Proud (Brit.) oba 22,44.

Ženy:

200 m v. zp.: 1. Bonnetová (Fr.) 1:52,19, 2. Heemskerková (Niz.) 1:53,41, 3. Andrusenková (Rus.) 1:53,75, ...v rozplavbách 12. Seemanová (ČR) 1:57,79.

50 m znak: 1. Hosszúová (Maď.) 25,95, 2. Tchorzová (Pol.) 26,09, 3. De Waardová (Niz.) 26,40, ...v semifinále 11. Baumrtová 26,77, v rozplavbách 36. Štemberová 28,09, 39. Janíčková (všechny ČR) 28,46.

100 m prsa: 1. Meilutyteová (Lit.) 1:03,79, 2. Laukkanenová (Fin.) 1:04,25, 3. Monterová (Šp.) 1:04,80.

200 m pol. záv.: 1. Hosszúová 2:04,43, 2. Verrasztová (obě Maď.) 2:08,09, 3. Cusinatová (It.) 2:08,19, ...6. Horská (ČR) 2:09,80.

Smíšená štafeta na 4x50 m v. zp.: 1. Nizozemsko (Korstanje, Stolk, Kromowidjojová, Heemskerková) 1:28,39 - světový rekord, 2. Rusko 1:28,53, 3. Itálie 1:29,38.