20. června 2022 • 18:57

Královna Ledecká. Slavná Američanka si doplavala pro 17. zlato z MS

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Stálo mě to nehty, ale hrajme v zimě, říká Sionko. Co dál s Krejčím a Kováčem?
Sněhová liga? Panenka: Za nás se hrálo na škváře. Dnes je to jednodušší
VŠECHNA VIDEA ZDE

Druhý titul na tomto mistrovství světa a celkem sedmnácté světové zlato získala Američanka Katie Ledecká, která počtvrté vyhrála na MS závod na 1500 metrů volný způsob. Ital Thomas Ceccon se zase postaral o první světový rekord aktuálního plaveckého mistrovství světa v Budapešti. Znakařskou stovku vyhrál v čase 51,60 sekundy, kterým vylepšil o 25 setin šest let staré maximum Američana Ryana Murphyho. Bývalý světový rekordman dnes dohmátl za italským plavcem druhý.Jednadvacetiletý Ceccon v konkurenci čtyřnásobného olympijského vítěze Murphyho získal první velké individuální zlato. „Nemám slov. Byl tam olympijský vítěz a další silní plavci. Jsem šťastný,“ soukal ze sebe Ceccon, který za světový rekord dostal prémii 50.000 dolarů (asi 1,1 milionu korun).

O další italský triumf dnešního večera se postarala sedmnáctiletá Benedetta Pilatová, která vyhrála závod na 100 metrů prsa a získala první velké světové zlato v kariéře.

To pětadvacetiletá Ledecká má medailovou sbírku mnohonásobně větší. Na nejdelší bazénové trati kralovala třikrát v letech 2013 až 2017. Na posledním MS v roce 2019 onemocněla a nenastoupila do finále, ale po triumfu na loňských olympijských hrách se dnes vrátila i na světový trůn.

O jejím vítězství nebylo pochyb. Od první padesátky vedla a postupně si vypracovala bezmála patnáctisekundový náskok, když dohmátla v čase 15:30,15.

„Miluji tento bazén. Věděla jsem, že jsem toho odpracovala dost na to, abych zaplavala dobře a dostala se do rytmu. Další na řadě je štafeta a pak se poperu na osmistovce. Uvidím, jestli tam dokážu překonat rekord,“ řekla americká hvězda. Úspěch Spojených států amerických na patnáctistovce podtrhla druhým místem teprve šestnáctiletá Katie Grimesová.

Závod na 200 metrů volný způsob ovládl sedmnáctiletý Rumun David Popovici. Úřadující evropský šampion z krátkého bazénu se prosadil mezi dospělými i na světové scéně, když časem 1:43,21 o více než sekundu vylepšil vlastní juniorský světový rekord z nedělního semifinále. Stříbrný Hwang Sun-u z Koreje na něj ztratil více než sekundu.

Mladý Rumun se zařadil na čtvrté místo historických tabulek. Jen Němec Paul Biedermann, Američan Michael Phelps a Francouz Yannick Agnel plavali tuto disciplínu rychleji. Od olympijských her 2012 v Londýně nikdo takhle rychlý nebyl.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud