Jachtařkám se OH vzdalují,mužům naopak | iSport.cz
10. července 2007 • 00:00

Jachtařkám se OH vzdalují,mužům naopak

Autor: ČTK
Lenka Šmídová
TOP VIDEA
Podívejte se na rozhovor s Jozefem Chovancem o chybách v lize, VAR, Berbrovi a Rogozovi Podívejte se na rozhovor s Jozefem Chovancem o chybách v lize, VAR, Berbrovi a Rogozovi
Svět truchlí. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul při pádu vrtulníku Svět truchlí. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul při pádu vrtulníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO. Do nečekaných potíží se dostala nejlepší česká jachtařská posádka Lenka Šmídová s Veronikou Fenclovou na světovém šampionátu, když nezvládly hned v úvodu start.Do nečekaných potíží se dostala nejlepší česká jachtařská posádka Lenka Šmídová s Veronikou Fenclovou na světovém šampionátu v Portugalsku. Reprezentantky v lodní třídě 470 nezvládly hned v úvodní rozjížďce start, byly bodově penalizovány a hodně se vzdálily postupu na olympiádu v Pekingu, kam se kvalifikuje třináct nejlepších zemí. "Na startu se dostaly přes čáru, což v podstatě znamená, že ho ulily. Dostaly bodovou penalizaci jako kdyby skončily poslední," řekl ČTK trenér Jakub Kozelský. Češky se po čtyřech rozjížďkách krčí až na 53. místě, a přestože před sebou mají ještě více než polovinu regaty, jejich šance na přímý postup na olympijské hry se rozplývají. Do karet jim navíc nehraje ani silný vítr, který znemožnil odjetí pondělního plánované programu. "Kdyby se jelo, mohla se ještě jejich nejhorší rozjížďka škrtnout. Prostě jim to tady nesedlo," prohlásil Kozelský. Šmídové, která má z Atén stříbrnou medaili, tak hrozí, že na svoz třetí olympiádu nepojede. Další šanci zajistit si účast v Pekingu budou mít spolu s Fenclovou už jen na světovém šampionátu v roce 2008, odkud na olympiádu postoupí zbývajících pět zemí. Ani ostatním českým reprezentantům se zatím v Portugalsku nedaří: relastivně nejlépe si vede Michal Maier, který je 21. ve třídě Finn. V Cascais dnes byly rozděleny první dvě sady medailí. Ve třídě Star triumfovala brazilská posádka Robert Scheidt, Bruno Prada a v Tornadu Španělé Echavarri s Pazem.


Jachtař Trčka vybojoval na MS místo pro OH Jachtař Martin Trčka vybojoval na světovém šampionátu v Portugalsku pro Českou republiku první účastnické místo na olympiádě v Pekingu. V lodní třídě Laser obsadil v Cascais druhé místo ve stříbrné skupině, což mu nakonec stačilo ke kvalifikaci na hry v Číně. Druhý Čech v závodě Ivan Šenkýř neuspěl, zvítězil Tom Slingsby z Austrálie. Trčka obsadil v celkovém hodnocení světového šampionátu až 52. místo, ale v redukované pořadí zemí se nakonec dostal mezi 29 postupujících posádek. "Myslím, že jsem mohl zajet daleko lepší závod, nicméně hlavní cíl udělat kvalifikaci jsem splnil," řekl Trčka. Pětadvacátý muž z olympiády v Aténách pokazil především začátek regaty. "Po prvních dvou den bylo skoro jisté, že se nedostanu do zlaté skupiny, odkud postupovali všichni. Proto jsem musel hodně bojovat, abych se udržel na špici té stříbrné. Nakonec se kvalifikovaly ještě tři lodě za mnou," vyprávěl Trčka, který skončil v redukovaném pořadí šestadvacátý. V poslední rozjížďce si musel dávat velký pozor, aby nebyl podruhé penalizován, navíc zápasil s nesmírně těžkými podmínkami. "Ten závod byl skoro neregulérní. Vůbec nebylo jednoznačné počasí, měnil se vítr i vlny. Závodil jsem tady už dříve, ale tentokrát to bylo opravdu na hraně regulérnosti," řekl český jachtař. V Cascais tak napravil zaváhání ženské posádky Lenka Šmídová - Veronika Fenclové, kterým jejich závod ve třídě 470 nevychází podle představ. "Jsem rád, že jsem zajistil Česku to místo. Teď se mohu v klidu soustředit na další závody, nebudu mít nůž na krku," pochvaloval si Trčka. Zároveň upozornil, že na olympijské hry nemusí jet zrovna on. "Rozhodnou vnitřní kritéria českého svazu. Dá se ale říct, že šampionát byl jedním z hlavních závodů pro nominaci," dodal. Dalším Čechům se v Portugalsku zatím nedaří, reálnou šanci na kvalifikaci pro OH má už jen Michal Maier ve třídě Finn.
Výsledky: Laser: 1. Slingsby (Austr.) 43 bodů, 2. Murdoch (Nový Zéland) 52, 3. Karpak (Est.) 55, ...52. Trčka 131, 136. Šenkýř (oba ČR) 289. Laser Radial: 1. Drozdovská (Běl.) 47, 2. Multalaová (Fin.) 50, 3. Niemannová (Něm.) 51.
Průběžné výsledky: 470 ženy (po 4 rozjížďkách): 1. De Koningová, Berkhoutová (Niz.) 9 b., ...53. Šmídová, Fenclová (ČR) 98. 470 muži (po 4 rozjížďkách): 1. Wilmot, Malcolm (Austr.) 11, ...71. Fiala, Škoda (ČR) 90. 49er (po 5 rozjížďkách): 1. Morrison, Ben (Brit.) 5. Finn (po 5 rozjížďkách): 1. Papathanasiou (Řec.) 7, ...21. Maier 39, 33. Hrubý 56, 65. Lidařík (všichni ČR) 119. Laser (po 8 rozjížďkách): 1. Slingsby (Austr.) 31, ...57. Trčka 125, 129. Šenkýř (oba ČR) 239. Laser Radial (po 8 rozjížďkách): 1. Niemannová (Něm.) 37. RS:X muži (po 5 rozjížďkách): 1. Miarczynski (Pol.) 4, ...77. Malina 96, 87. Kučera (oba ČR) 101. RS:X ženy (po 5 rozjížďkách): 1. Klepacká (Pol.) 6. Star: 1. Scheidt, Prada (Brazílie). Tornado: 1. Echavarri, Paz (Španělsko). Yngling (po 6 rozjížďkách): 1. Aytonová, Sarahová, Pippaová (Brit.) 14.

Témata: 
Články odjinud


Články odjinud