Martin Hašek
23. května 2018 • 11:53

Dostálův odvážný plán: Z Tokia chci tři medaile, vzorem je Ester

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nic není nemožné. V zimě v Pchjongčchangu to dokázala sněhová obojživelnice Ester Ledecká a v jejích stopách chce na olympiádě v Tokiu jít kajakář Josef Dostál. Pro Hry v roce 2020 si naplánoval unikátní kombinaci na singlu, deblu i čtyřkajaku a ze všech závodů chce medaile.



Co je vaším cílem?
„Mým snem jsou tři medaile. Možnosti jsou singl, debl a čtyřkajak. A pro realizaci tohoto snu se pokusím udělat vše. V přípravě poznám své limity, bude to velká výzva. Něco nesmírně těžkého. Ale nemožné? Obrovským vzorem je pro mě Ester. Snem jsou tři cenné kovy a tím největším zlato, které ještě nemám.“

Ledecká vás tedy přímo inspirovala?
„Když jsem o tom tak přemýšlel, z Londýna mám bronzovou medaili, z Ria stříbro a bronz. A když jsem koukal na olympijské hry v Pchjongčchangu, kde Ester vytřela všem zrak a dokonce si odvezla dvě zlata, říkal jsem si: Ty jo, to je hustý, to bych chtěl taky! A když to jde ve dvou, proč by to nešlo i ve třech. Říkal jsem si, že opravdu asi není nic nemožné.“

Z OH v Tokiu chci tři medaile, vyhlásil Dostál. Inspiruje ho Ledecká
Video se připravuje ...

Myslíte i na zlato?
„Cílem je, že bych si z Tokia rád odvezl tři medaile. Samozřejmě mi chybí ta zlatá, což je můj celoživotní sen a cíl.“

Co vašemu plánu řeknou parťáci z reprezentace, kteří na deblu i čtyřkajaku vloni na mistrovství světa získali v olympijských disciplínách medaile?
„To, že bych rád jel na čtyřkajaku, už vědí všichni. Dopředu jsem klukům avizoval, že bych se rád vrátil. Na deblu to bude pro ně možná trošku šok. Ale je to jenom sport a nejlepší posádka má právo reprezentovat Českou republiku. Pokavaď si najdu parťáka a kluci, Dan Havel s Kubou Špicarem, nás porazí, tak to bude jejich výsada.“

Jak vidíte svoje šance, že se do posádek dostanete?
„Konkurence na kajaku je tak obrovská, že nás to tlačí jenom dopředu. Teď na prvním závodě Světového poháru v Szegedu byli kluci na čtyřkajaku pátí, Dan Havel s Kubou Špicarem byli třetí na deblu. Kluci jsou na tom výborně. Kdybych se dostal do posádky, neznamenalo by to, že bych tam byl za hvězdu, já jsem tady to eso a vy mi budete přicmrndávat… Jde o to, že bychom byli tým, který se maximálně podporuje. Nejde o to povyšovat se nad někoho, ale dát co největší přínos lodi.“

Je ve hře i varianta, že byste do vašeho programu zařadil dvě singlové disciplíny, kromě tradičního kilometru i sprinterskou dvoustovku?
„Není. To by musel foukat hodně silný protivítr. Na dvoustovku se jezdí úplně jiný záběr. V dnešní době neexistuje kajakář, který by byl schopen se jenom probojovat do finále v obou tratích. A útočit v obou disciplínách na medaile, to u nás bohužel nejde.“

O olympiádu se pojede na světovém šampionátu v příštím roce, kdy se plánujete do početnějších lodí zapojit?
„Příští rok bych se rád dostal do posádky, buď do, nebo do čtyřkajaku.“

Můžete si trojboj vyzkoušet už na MS 2019?
„Tam je problém s časovým programem. Mistrovství světa je na čtyři dny a zvládnout devět závodů během čtyř dnů, to už je velký masakr. Není to nemožné… Je tam spousta proměnných, které budou hrát velkou roli, jako je nominace do posádek, program olympijských her, který v tuhle dobu ještě není dán.“

Dostál o postavení žen ve sportu: S Haníkem nesouhlasím, debatu rozpoutala Koukalová
Video se připravuje ...

Myslíte, že program olympiádu nebude stát vašemu plánu v cestě?
„Pokavaď bude program jako v Riu, tak na olympiádě v Tokiu bude první dny singlkajak, pak by měly následovat deblkajak a čtyřkajak. Na první závod na singla budu zdravě nažhavený, což naopak v posádkách trošku vadí. Potřebuju se na singlu trošku vybít. Když se na singlu vyburcuju, v posádkách jsem pak platnější, protože se dokážu líp adaptovat tempu posádky.“

Jak se odvážná mise projeví ve vašem tréninku?
„Není to tak, že bychom doteď netrénovali a snažili se teď strhat. Jde o to, abych sám poznal svoje limity, kam můžu tělo posunout dál. Náš sport není týmová hra, jedná se pouze o výkon jednotlivce. Když se budeme bavit, že bych rád absolvoval tři disciplíny, tělo na to budu muset připravit.“

Jak?
„Budu muset zapracovat na drobnostech, dát do toho trošku vědy odbornosti. Což znamená třeba líp se starat třeba o stravu. Jde o lepší kompenzaci, lepší tzv. biohacking. Což znamená, že budeme tělo kontrolovat podle krve, v jakém aktuálním stavu se nachází a podle toho upravovat trénink. Pak mám ještě v plánu potkat se s různými sportovci a zkusit od nich převzít informace, tipy a triky, jak zvládají větší zátěž ve dnech, kdy dělají víc namáhavých výkonů. Uvedu jako příklad cyklisty na Tour de France. Nejde mi do hlavy, jak jsou v tak málo dnech schopní udělat tolik etap. Já budu taky potřebovat udělat co nejvíc etap v pár dnech. Chci od nich získat zkušenosti.“

Zatím jste ale na startu letošní sezony s vrcholy na mistrovství Evropy v Bělehradě a mistrovství světa v Montemoru. Jak jste na tom před vaším startem do sezony o víkendu v Duisburgu?
„Vynechali jsme první Světový pohár v Maďarsku kvůli tomu, že všechno podřizujeme cílům letošní sezony, což je mistrovství Evropy a mistrovství světa. Kdybychom měli jet do Szegedu, vynechali bychom pět týdnů trénování a to si bohužel nemůžeme dovolit. Očekávání k prvnímu svěťáku nejsou veliké, kdybych byl do pátého místa, byl bych spokojený. Mně forma graduje s postupem sezony, v roce 2014, když jsem vyhrál titul mistra světa, byl jsem na prvním svěťáku sedmý.“ 

Očima Jana Boháče, předsedy svazu
Mně se Pepova vize líbí. Je dobře, že si to Pepa takhle postavil. Závodníci si musí věřit, jinak dávají výhodu svým konkurentům. Jsem rád, že naši nejlepší závodníci mají takové sebevědomí. Mají konkurenceschopné podmínky pro přípravu, a pokud nejsou odhodláni tvrdě a poctivě pracovat, a mají k tomu předpoklady, proč si neklást náročné cíle. Taková idea ho bude nutit do kvality přípravy. Já podporuji vysoké cíle našich kanoistů. Světová kanoistika zná takové šampiony, a jsou legendami, například Němka Birgitta Schmidtová má tři medaile z olympijských her v Soulu. Pro českou kanoistiku by překonání dvou zlatých Martina Doktora z Atlanty 1996 bylo dalším milníkem. V případě Pepy je to při shodě okolností přání reálné. Některé starty v programu se nemusejí dát fyzicky stihnout, může být počet startů omezen, nebo se naše loď v potřebných disciplínách na olympijské hry nekvalifikuje. Pokud toto vyjde, tak musí být tak dobrý, aby o jeho nominaci do každé z disciplín nebylo pochyb. Tři medaile se nedají získat jen na singlu. Bude mít s vysokou pravděpodobností tvrdou domácí konkurenci v dalších našich výborných kajakářích. Ale přál bych mu to!“

Josef Dostál oslavil své zlato ve vodě
Josef Dostál oslavil své zlato ve vodě

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud