Osmiveslice Dukly opět nejlepší

Radost osmiveslice pražské Dukly na Primátorkách
Radost osmiveslice pražské Dukly na PrimátorkáchZdroj: Pavel Mazáč (Sport)
ČTK
Vodní sporty

Osmiveslice pražské Dukly vyhrála pražské Primátorky. Na vltavské trati 95. ročníku tradičního závodu zvítězila favorizovaná loď suverénně před Slavií.

Neméně suverénně si pohlídal prvenství mezi skifaři vedoucí závodník Světového poháru Ondřej Synek, mezi ženami se radovala na skifu i v osmiveslici Jitka Antošová ze Slavie.

Dvacet minut po hlavním závodě se mohl nezasvěcený pozorovatel snadno splést a myslet si, že se právě dojel závod veteránů.

Dvaašedesátiletý kormidelník vítězné posádky Jiří Pták rozdával rozhovory a pak se fotil se svým vnukem.

Dojem ale klamal. I po operaci srdce a na hranici důchodového věku totiž Pták opět usedl do lodi s osmi elitními veslaři pražské Dukly a s přehledem je dovedl k výhře v závodě, který už téměř tři desítky let nepoznal jiného šampiona.

Pták přitom Primátorky jel naposledy v roce 1991. I tehdy vyhrál. Dnes se ale kdysi subtilní muž navlékl do přiléhavého dresu Dukly i s pěkným bříškem a v cíli novinářům přiznal, že se svou váhou 67 kilogramů daleko zaostává za ideálními parametry pro lehoučkého kormidelníka.

"Trenér o tom věděl, řekl mi, ať to neřeším, i když jsem dokázal před závodem čtyři kila shodit. Když mi ale kluci nabídli, že mě i s touhle vahou odvezou, nemohl jsem odmítnout," usmíval se po dojezdu legendární kormidelník.

Na trati, na níž už v minulosti devětkrát triumfoval, svou loď vedl naprosto suverénně. Právě v zatáčce, v níž kormidelníkův um rozhoduje nejvíc, Dukla zařadila vyšší rychlostní stupeň a soupeře nechala daleko za sebou.

Pták se prý v lodi občas přistihl, že je myšlenkami o několik desítek let zpátky. Vinu na tom měl veslovod Karel Neffe, syn někdejšího Ptákova reprezentačního kolegy.

"Mladý je jeho dokonalá kopie, stejné pohyby, stejná gesta. Ta podoba mě na tomhle závodě strašně rajcovala, proto jsem to letos zkusil," dodal se smíchem.

Slavný veslařský závod v české metropoli se letos musel obejít bez větší zahraniční účasti a právě osmiveslice Dukly v podstatě neměla soupeře.

Z ciziny letos dorazila jen ženská osma z Curychu, jenže na společenství Slavie Praha, Děčína, Přerova a Olomouce vůbec nestačila.

Mezi vítězkami navíc seděla jedenadvacetiletá Jitka Antošová, která jen několik minut předtím triumfovala i na skifu.

Antošová využila toho, že česká jednička Mirka Knapková dala v olympijské sezoně přednost startu v Amsterodamu, a svým výkonem na sebe rozhodně upozornila.

Antošová totiž proletěla trať jen o čtyři vteřiny pomaleji, než se to podařilo vloni suverénní Knapkové, a stejně tak nadělila soupeřkám přes půl minuty.

V menší konkurenci se předvedl takřka exhibiční jízdou i Synek, který už poslední tempa zjevně odbýval, přesto skif s přehledem vyhrál.

Vedoucí závodník Světového poháru se ale i dnes veslováním prý jen bavil a ani na blížící se olympiádu příliš nemyslí. "Dělám to pro radost, neřeším to," odmítl se ještě zabývat myšlenkami na olympijský úspěch.

Výsledky:
Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 7:32,93, 2. Kučera 7:43,62, 3. Bejblík (oba VK Smíchov) 7:48,05.
Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha (Zof, Friedberger, Gruber, Makovička, Chalupa, Horváth, Bruncvík, Neffe, korm. Pták) 5:54,55, 2. Slavia Praha (Vaněk, Vondra, Borovička, Podhorský, Zitta, Lepier, Cígler, Lůžek, korm. Hájek) 6:05,64, 3. Lokomotiva Beroun (Vnouček, Hájek, Šebesta, Stejskal, Láník, Mikušík, Hošek, Sehnoutka, korm. Havel) 6:10,01.
Ženy:
Skif (O stuhu Podolí): 1. J. Antošová (Slavia Praha) 8:14,55, 2. Nacházelová (VK Smíchov) 8:45,86, 3. Merunková (VK Blesk) 8:54,87.
Osma: 1. Slavia/Olomouc/Děčín/Přerov (Žižková, Vyhnánková, B. Vařeková, G. Vařeková, J. Antošová, L. Antošová, Pazderková, Francová, korm. Soukupová) 6:44,26, 2. Belvoir RC Curych 7:00,37, 3. Pardubice/Neratovice/Mělník/J. Hradec 7:02,12.