4. října 2017 • 10:20

Moravec po infekci jater vynechá start sezony, ale vypiloval střelbu

Autor:
TOP VIDEA
Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo
LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Biatlonista Ondřej Moravec po výpadku v tréninku možná vynechá začátek Světového poháru, ale věří, že do olympijských her se stihne připravit dobře. Trojnásobný olympijský medailista v létě měsíc a půl pořádně nepracoval na kondici kvůli infekci jater, ale omezení využil k pilování střelby.Už na konci soustředění v červenci se Moravec necítil dobře a od poloviny srpna trénoval prakticky v nulové intenzitě. "Měl jsem zánět jater, takže by to bylo nebezpečné vzhledem k mému zdravotnímu stavu," vysvětlil příčinu omezení. Virové onemocnění mohl chytit kdekoli a kdykoli, jeho původ nezná.

Úplně bez tréninku nebyl, ale měsíc a půl běhal jen na padesát procent. Měl povolenou fyzickou zátěž jen jednou denně maximálně na 90 minut. "Spíš okolo hodiny, což je prakticky nic. Týdně jsem neudělal ani deset hodin, což je prakticky nulový trénink, spíš taková regenerace, pokud je na tom člověk normálně. Je to taková ani ne polovina, co trénujeme normálně," řekl Moravec ČTK a Právu.

Před čtrnácti dny podstoupil další hloubkové vyšetření a měl výrazně lepší výsledky. Proto začal s téměř normální přípravou. "Trénuju skoro bez omezení. Ještě do nějakých maximálních intenzit nemůžu a domluvili jsme se, že to ještě měsíc nechám být. Hlavně už se cítím dobře, což je pro mě důležité. Protože co jsem pociťoval dva měsíce zpátky, to pro mě bylo hodně náročné. Na můj vkus to strašně bolelo a tělo nefungovalo," uvedl stříbrný medailista z únorového mistrovství světa.

Ondřej Moravec finišuje ve sprintu SP v Kontiolahti, za prvním Martinem Fourcadem zaostal jen o 6 desetin vteřiny...
Ondřej Moravec finišuje ve sprintu SP v Kontiolahti, za prvním Martinem Fourcadem zaostal jen o 6 desetin vteřiny...

Do startu sezony na přelomu listopadu a prosince nebude připraven podle svých představ. Variant zvažuje spoustu - i vynechat úvodní díl Světového poháru v Östersundu. "Nedokážu říct, jak na tom budu. Sice jsem netrénoval ideálně, ale zase jsem si neskutečně odpočal. Nejsem úplně na začátku," uvedl. "Ve vysokých intenzitách se to ale samozřejmě projeví, trénink bude chybět. Nebudu si nic nalhávat."

Vrcholem nadcházející zimy jsou olympijské hry a Moravec věří, že v únoru bude v korejském Pchjongčchangu ve formě. "Směrem k olympiádě nebo druhé půlce sezony myslím, že se budu schopen připravit relativně dobře. Tam by to nemělo zanechat nějakou velkou stopu, i když je to je závislé na mnoha věcech," řekl.

720p 360p
Šéftrenér biatlonu Rybář: Větší skupině nehrozí ponorka

Nenadálou pauzu využil k pilování střelby. Za relativně krátké období vystřílel přes deset tisíc nábojů, přes polovinu běžné celé tréninkové dávky. "Je to veliký objem a myslím, že to smysl mělo. Nebylo to plýtvání, že bych se nudil a jen tak si střílel. Doufám, že to bude mít pozitivní dopad," řekl Moravec.

Zaměřil se především na položku vleže. V té ztrácel cenné vteřinky. "Zkusil jsem střílet úplně maximum, co to jde nejrychleji, a zjistil jsem, že to jde. Při závodech pod větším stresem to asi nebudu schopen předvést, ale pokud ušetřím pět sekund, tak to bude super. Všechno je o času, to je celý tajemství," řekl.

S reprezentací vyráží na další soustředění do slovinské Pokljuky a poté už biatlonisty čeká první sníh a příprava na start Světového poháru.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 
MS v biatlonu 2017
MS v biatlonu 2016
SP v Novém MěstěKlasická verze
Mobilní verze