Marie Sehnálková
1. února 2023 • 15:45

Biatlonista prozradil ceny vybavení: kolik stojí malorážka či závodní lyže

Vstoupit do diskuse
0
  • Juniorský reprezentant Ondřej Mánek prozradil, kolik stojí vybavení biatlonistůJuniorský reprezentant Ondřej Mánek prozradil, kolik stojí vybavení biatlonistůFOTO: Koláž iSport.cz

    Kolik lyží potřebují biatlonisté, co nosí pod kombinézou a na kolik peněz přijde celá jejich výstroj? To prozradil pro web iSport.cz biatlonista a influencer Ondřej Mánek. Někdejší juniorský vicemistr světa se aktuálně připravuje na světový šampionát juniorů v Kazachstánu, kde bude patřit k českým želízkům.

  • Běžky – 15 000 Kč

    „Každý reprezentant má na sezonu asi 15 párů závodních lyží. Některé jsou určené na bruslení, jiné na klasiku. A liší se i podle toho, jestli jsou do teplého počasí či nízkých teplot.

    O tom, jaké běžky si do závodu vezmeme, rozhodují servismani. Je to opravdu alfa a omega. Pokud vyberete špatné lyže, může to na 10kilometrové trati udělat ztrátu 45 sekund, což je strašně moc. Když vám to nejede, tak si navíc z kopce vůbec neodpočinete. Je to pak docela frustrující a projeví se to i na výsledku.

    K lyžím, které mají reprezentanti, se rekreační sportovci v obchodech zpravidla vůbec nedostanou. Dostáváme je přímo z výroby. Asi do patnácti let jsem využíval lyže z běžného obchodu a musím říct, že je to úplně něco jiného. Ty závodní jsou o dost lehčí a skluznější, někteří hobíci by se na nich možná ani neuměli odrazit.

    Závodní lyže po sezoně odevzdáváme a někdy během listopadu dostáváme nové. Nechat si můžeme jen tréninkové běžky, což jsou dva páry. Každá značka přichází rok co rok s aktualizovaným modelem. Vždy se to obměňuje tak, aby měl závodník opravdu to nejnovější.“

  • Hole – 9 500 Kč

    „Závodní hole se vyrábí z karbonu, aby byly co nejlehčí. K dispozici máme dvoje - jedny jsou na klasiku, druhé na skate. Liší se v podtstatě jen délkou. Ty na klasiku jsou kratší a měly by sahat zhruba pod bradu. Na skate bývají delší a závodník by je měl mít asi pod nos. Já osobně rád využívám hole s nacvakávacími poutky na ruku. To znamená, že poutko není pevně přidělané k holi, ale můžete ho jednoduše nacavknout a vycvaknout. Díky tomu hůlky na střelnici snadno odložíte a nemusíte při tom složitě vyndávat ruce z poutek.“

  • Boty – 11 až 20 000 Kč

    „Stejně jako hole se i boty rozlišují podle toho, jestli jsou určené na skate nebo klasiku. Podle toho se liší i cenově. Boty na skate vyjdou asi na 20 tisíc, na klasiku stojí zhruba 11 tisíc. Cena se liší kvůli tomu, že na skateových botách najdete celokarbový kloub, který vám drží kotník. Na botách na klasiku nic takového není, protože to jednoduše nepotřebujete.“

  • Malorážka – 100 000 Kč

    „Malorážka vyjde na zhruba 85 tisíc korun. K tomu je ale potřeba připočítat dalších asi 15 tisíc za pažbu. Tu má každý závodník dělanou na míru. Konkrétně já ji používám zhruba už šestým rokem. Dokonce se mi už několikrát zlomila, když jsem spadl na záda. V dnešní době jsou ale technologie už na takové úrovni, že se dá slepit a na druhý den ani nic nepoznáte. Na pažbě mám namalovaného jelena, kterého mi tam nakreslila kamarádka ze Šumavy. Je to takový můj symbol pro štěstí.

    Když cestujeme letadlem, malorážku vozíme vždycky ve speciálním kufříku, aby se jí nic nestalo. Pokud jedeme ale jen kousek, třeba do Rakouska, většinou si ji závodníci dávají jen do ochranného vaku.

    Před každým závodem míváme takzvané nástřely. Trvají zhruba padesát minut a závodníci si během nich cvičně střílí na terč. Díky tomu zjistí, jaké jsou aktuální povětrnostní podmínky a seřídí si mířidla na zbrani. Během závodu se pak vítr může samozřejmě i otočit. Vy si pak musíte uvědomit, jak jste si zbraň seřídili a v závodě adekvátně zareagovat. Pokud to neuděláte, můžete umět střílet sebelíp, ale rány tam nebudou. Musím se přiznat, že s tímhle pořád ještě trochu bojuju, ale snažím se zlepšovat.“

  • Náboje – 3 Kč/ks

    „Jeden závodní náboj stojí tři koruny. Ačkoliv se to nezdá, je to poměrně drahá záležitost. Na každém tréninku jich totiž vystřílíte klidně 200. Náboje míváme uskladněné v krabičce. Před závodem si je pak člověk takzvaně napáskuje do zásobníku, který je na pět nábojů. Do závodu pak tedy člověk jede již s náboji nachystanými ve zbrani.“

  • Kombinéza – 3 500 Kč

    „Kombinézy fasujeme od sponzora. Cenově vyjdou zhruba na 3500 korun. Já osobně pod kombinézou nosím už jen tričko, trenky a ponožky. Jsou ale i závodníci, kteří mají ještě termoprádlo. Já osobně to ale takhle nosit nemůžu, protože mi bývá hrozné vedro. Mám rád takový ten pocit, když je vám na tělo trošičku zima.

    Kombinéza se vyrábí z tenkého elastického materiálu. Na loktech pak máme protiskluzová kolečka, aby nám to neklouzalo, když střílíme ležku. Kombinéza může být jednodílná i dvoudílná. Já osobně ale preferuju jednodílnou. Jen je to trochu nepříjemné, když potřebujete jít před závodem na záchod. Musíte si to totiž celé sundávat.“

  • Brýle – 4 000 Kč

    „Brýle máme zhruba troje na sezonu. Jedny přijdou asi na 4000 korun. Mají vyměnitelná skla, které můžeme střídat podle počasí. Když třeba sněží nebo prší , je lepší čiré sklo, a když svítí slunce, bývá ideální tmavé. Sklíček máme k dispozici opravdu hodně. Já je ale upřímně moc neměním a skoro pořád jezdím s těmi tmavými.“

  • Rukavice – 1 500 Kč

    „K dispozici mám troje. Některé jsou tenčí, jiné jsou zase teplé z goretexu. Rukavice jsou opravdu důležitá součást výbavy biatlonistů, protože kdyby vám před střelbou zmrzly prsty a vy ztratili cit, byl by to docela problém.“

  • Další nezbytnosti

    Pažní řemen
    „Pažní řemen se využívá při střelbě vleže. Z malorážky vám jde hák, který si zapnete do ramene. Je to taková pomůcka, aby se vám to tolik neklepalo.“

    Čalenka nebo čepice
    „Mám takový specifický styl nošení čepice - nechávám si koukat uši pro štěstí. Beru to jako součást mojí image.“

    Čipy
    „Každý závodník před startem obdrží čipy, které si připevní okolo nohy nad botu. Díky tomu mohou lidé sledovat, jak závodník jede. Tak abyste se vždycky pípli na mezičase a lidi, kteří to sledují jen online, věděli, kde zrovna jste.“

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud