Biatlon: Česká bída ve sprintu, nikdo ve třicítce. Davidová až 59.

8
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány
Dvacet let od titulu Baníku. Získali jsme ho díky fanouškům, vzpomíná Laštůvka

Českým biatlonistům úvodní závod roku 2024 nevyšel, ve sprintech na Světovém poháru v Oberhofu se kvůli horší střelbě nevešli ani do první třicítky. Z mužů byl nejlepší Jakub Štvrtecký na 35. místě, mezi ženami skončila jednačtyřicátá Jessica Jislová. Zvítězili domácí Benedikt Doll a Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová.

Vedle Štvrteckého bodoval z Čechů jen Tomáš Mikyska. Třiadvacetiletý reprezentant, který se vrátil do SP po srpnovém zranění kolena, obsadil poslední bodované 40. místo. Dvaačtyřicátý skončil Vítězslav Hornig, hned za ním byl na střelnici třikrát chybující Michal Krčmář. Jonáš Mareček skončil padesátý. V závodě žen obsadila Lucie Charvátová 49. místo, Markéta Davidová byla po pěti trestných kolech 59. a Tereza Voborníková 67.

Hlavní česká naděje Davidová nezahájila závod dva dny po 27. narozeninách dobře. Hned na první položce minula dva terče a nabrala více než minutové manko na čelo. Závodnici z Janova nad Nisou se nedařilo ani vestoje. Po dalších třech chybách doběhla do cíle se ztrátou dvou minut a 49 vteřin na vítěznou Braisazovou-Bouchetovou.

Braisazová-Bouchetová vyhrála po „hattricku“ v Lenzerheide čtvrtý závod za sebou a upevnila si vedení v SP. Druhou Němku Franzisku Preussovou porazila navzdory dvěma trestným kolům o 4,4 vteřiny. Třetí byla další Francouzka Sofie Chauveauová.

Sprint mužů se měl v Oberhofu uskutečnit už ve čtvrtek, pořadatelé ho ale kvůli nepřízni počasí odložili. I tak panovaly před startem obavy o stav tratě.

Pětadvacetiletý Štvrtecký měl závod dobře rozjetý. Při úvodní střelbě vleže trefil všech pět terčů a figuroval před položkou vestoje na 19. místě. Poté ale třikrát chyboval a propadl se. Češi se ani ve čtvrtém sprintu sezony nedostali do první dvacítky.

Nejzkušenější český biatlonista Krčmář se o dobrý výsledek připravil hned při úvodní „ležce“. Musel na dvě trestná kola a na další šel po střelbě vestoje. Konečné 43. místo znamená nejhorší výsledek v sezoně.

Doll si připsal druhý triumf ve sprintu za sebou po prvenství v Lenzerheide, vybojoval šesté individuální vítězství v kariéře a čtvrté ve sprintu. V cíli porazil o 1,8 sekundy Sturlu Holma Laegreida, třetí byl další Nor Endre Strömsheim.

Program Světového poháru v Oberhofu pokračuje v sobotu stíhacími závody. O den později se v dějišti loňského mistrovství světa uskuteční štafety.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo) - sprint:

Muži (10 km): 1. Doll (Něm.) 24:12,2 (1 tr. okruh), 2. Laegreid -1,8 (1), 3. Strömsheim -5,4 (1), 4. J. T. Bö (všichni Nor.) -19,6 (2), 5. Fak (Slovin.) a Kühn (Něm.) oba -29,8 (0), ...35. Štvrtecký -2:03,6 (3), 40. Mikyska -2:09,3 (1), 42. Hornig -2:15,2 (1), 43. Krčmář -2:16,4 (3), 50. Mareček (všichni ČR) -2:29,6 (3).

Průběžné pořadí (po 9 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 534, 2. T. Bö 447, 3. Dale-Skjevdal (oba Nor.) 394, 4. Strömsheim 377, 5. Doll 376, 6. Laegreid 376, ...23. Krčmář 151, 45. Mareček 25, 48. Štvrtecký 23, 58. Václavík 15, 64. Karlík (oba ČR), 75. Mikyska 1.

Ženy (7,5 km): 1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 22:43,0 (2), 2. Preussová (Něm.) -4,4 (0), 3. Chauveauová (Fr.) -4,6 (1), 4. Magnussonová (Švéd.) -17,6 (0), 5. Hettichová-Walzová (Něm.) -23,8 (0), 6. Knottenová (Nor.) -28,2 (1), ...41. Jislová -2:12,1 (2), 49. Charvátová -2:26,3 (4). 59. Davidová -2:49,1 (5), 67. Voborníková (všechny ČR) -3:11,2 (4).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 21 závodů): 1. Braisazová-Bouchetová 517, 2. Tandrevoldová (Nor.) 441, 3. E. Öbergová (Švéd.) 423, 4. Vittozziová (It.) 422, 5. Preussová 397, 6. Knottenová 350, ...21. Voborníková 142, 24. Davidová 114, 25. Jislová 106, 48. Charvátová 42.