Trápení Češek v Anterselvě. Davidová měla šest chyb, Voborníková devět

10
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Poslední test ve Světovém poháru před domácím mistrovstvím světa českým biatlonistkám nevyšel. V závodě s hromadným startem v Anterselvě byla z tria reprezentantek nejlepší Markéta Davidová, která po šesti trestných kolech obsadila dvaadvacátou příčku. Ztratila bezmála tři minuty na vítěznou Francouzku Julii Simonovou.

Davidová se od začátku na střelnici trápila. Po dvou chybách na úvodní ležce se propadla do třetí desítky a už ji neopustila. Na dalších dvou položkách znovu minula po dvou terčích, jen po poslední zastávce na střelnici nemusela na trestné kolo. „Dneska ta střelba byla špatná. Můžu nadávat jenom sama sobě. Ty chyby byly moje a byly velké. S těmi šesti trestnými koly se s tím nedalo nic dělat,“ uznala pro Českou televizi.

Ze závěrečné střelby vyjížděla pár sekund za Jessicou Jislovou, která udělala jen jednu chybu, ale výrazně ztrácela na trati. Nakonec ji Davidová předběhla, Jislová dokončila závod jako čtyřiadvacátá.

Startovní pole třiceti závodnic uzavřela nejmladší členka českého týmu Tereza Voborníková. Ta udělala devět chyb, ztratila šest minut a měla více než minutové manko na předposlední závodnici.

Většinu závodu se pohybovala v čele Francouzka Simonová. Na třetí položce sice jednou minula a pustila před sebe krajanku Lou Jeanmonnotovou, ale na trati drobnou ztrátu smazala a rychlou závěrečnou nulou rozhodla o deváté výhře v SP. Jeanmonnotová nakonec skončila druhá zhruba o devět sekund. Třetí příčku obsadila vítězka vytrvalostního závodu Lena Häckiová-Grossová ze Švýcarska.

Mužský závod skončil triumfem Norů. Zvítězil Vetle Sjaastad Christiansen před Johannesem Dalem-Skjevdalem a Vebjörnem Sörumem. Čeští reprezentanti na startu patnáctikilometrového závodu nebyli.

Jednatřicetiletý Christiansen vyhrál podruhé v sezoně a pošesté v kariéře. Mezi první šestici se vešli i lídr průběžného pořadí Johannes Thingnes Bö, který musel absolvovat čtyři trestná kola, a jeho bratr Tarjei. Norskou nadvládu narušil jen čtvrtý Francouz Quentin Fillon Maillet, jediný bezchybný střelec v třicetičlenném startovním poli.

Pohárové závody v italském středisku byly poslední před únorovým mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Přestávku v nadcházejícím týdnu vyplní ještě evropský šampionát v Osrblí.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie) - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Christiansen 35:51,4 (1 tr. okruh), 2. Dale-Skjevdal -10,7 (2), 3. Sörum (všichni Nor.) -14,0 (1), 4. Fillon Maillet (Fr.) -20,1 (0), 5. J.T. Bö -23,3 (4), 6. T. Bö (oba Nor.) -34,4 (1).

Průběžné pořadí (po 14 z 21 závodů): 1. J.T. Bö 806, 2. Dale-Skjevdal 714, 3. T. Bö 708, 4. Christiansen 582, 5. Strömsheim 549, 6. Laegreid (oba Nor.) 548, ...28. Krčmář 174, 58. Štvrtecký 32, 59. Mareček 28, 67. Václavík 15, 80. Karlík 5, 87. Hornig 1, 89. Mikyska (všichnni ČR) 1.

Ženy (12,5 km): 1. Simonová 34:42,5 (1), 2. Jeanmonnotová (obě Fr.) -8,9 (0), 3. Häckiová-Grossová (Švýc.) -20,7 (1), 4. Voigtová (Něm.) -28,6 (0), 5. Knottenová (Nor.) -46,4 (2), 6. Vittozziová (It.) -49,3 (1), ...22. Davidová -2:56,8 (6), 24. Jislová -3:13,2 (1), 30. Voborníková -6:00,4 (9).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová (Nor.) 719, 2. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 689, 3. Vittozziová 671, 5. E. Öbergová (Švéd.) 602, 6. Jeanmonnotová 590, ...21. Voborníková 201, 22. Jislová 193, 24. Davidová 179, 35. Charvátová (ČR) 110.