Švédská hvězda Pärsonová končí v 30 letech s lyžováním | iSport.cz
12. března 2012 • 10:31

Švédská hvězda Pärsonová končí v 30 letech s lyžováním

Autor: ČTK
Zdravotní problémy donutily Švédku ukončit kariéru.
TOP VIDEA
Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu Sedm postupů na EURO! Připomeňte si klíčové duely, které přinesly slávu
SE SIMONOU: Šimon Hrubec představil projekt Saves Help! Brankáři společně vybrali už víc jak čtvrt milionu SE SIMONOU: Šimon Hrubec představil projekt Saves Help! Brankáři společně vybrali už víc jak čtvrt milionu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někdejší švédská sběratelka medailí v alpském lyžování Anja Pärsonová končí ve 30 letech s kariérou. Poslední závody absolvuje v tomto týdnu při finále Světového poháru ve Schladmingu, pak dá bílým svahům sbohem. Přinutily ji k tomu vleklé zdravotní problémy, hlavně s levým kolenem.Pärsonová dokázala sbírat tituly na mistrovství světa ve všech disciplínách a dvakrát také vyhrála celkově Světový pohár (2004 a 2005).

Olympijské zlato má ze slalomu z Turína 2006, v obřím slalomu získala v Salt Lake City 2002 stříbro a bronzy má čtyři ze tří různých olympiád včetně předloňské ve Whistleru, kde byla třetí v kombinaci.

"Mezi nejlepší vzpomínky budou patřit moje bitvy s Janicou Kosteličovou a dalšími fantastickými lyžařkami," jmenovala Pärsonová někdejší chorvatskou rivalku. K těm dalším patřila i Šárka Záhrobská, která ji v roce 2007 před švédským publikem v Aare připravila o zlato ve slalomu, a tím i čtvrté zlato z jednoho šampionátu.

Na olympiádách získala Pärsonová celkem šest medailí, titulů mistryň světa má sedm. Proslavil ji i populární skluz po břiše, takzvaný "tučňák", kterým v cíli slavila největší úspěchy. Ve Světovém poháru vyhrála 42 závodů, v této sezoně však byla nejlépe devátá.

"Moje kariéra byla fantastická a dosáhla jsem víc, než jsem kdy snila. Poslední roky už jsem po pádech a vleklých zraněních neměla šanci bojovat s těmi nejlepšími. I když jsem velká bojovnice, musela jsem toto těžké rozhodnutí učinit," napsala na webu švédského svazu.

 
Články odjinud


Články odjinud