Nádor na hypofýze mohl stát za propadem výkonnosti Šárky Záhrobské

Nádor hypofýzy jako vysvětlení horší výkonnosti v posledních letech. Úvaha, o níž se může v případě lyžařky Šárky Záhrobské spekulovat. Podvěsek mozkový je totiž centrální žláza, která řídí produkci mnoha důležitých hormonů, jež mají na fungování lidského organismu zásadní vliv. I proto je těžké posoudit, zda se exmistryně světa ve slalomu dokáže vrátit k vrcholovému sportu.
Komplikovaný případ, k němuž se nemůže a ani nechce nikdo včetně ošetřujících lékařů naplno vyjádřit. Zdravotní problémy Šárky Záhrobské, jíž byl odstraněn s největší pravděpodobností nezhoubný nádor hypofýzy, jsou opředeny mlčením.
I tak je ale zřejmé, že vážný stav může úplně ukončit její kariéru vrcholové sportovkyně. Nedá se dokonce vyloučit, že potíže stály za jejím pádem z lyžařské špičky.
Hypofýza je žláza, která produkuje hormony, jež zásadně ovlivňují procesy v celém organismu. „Pozitivní je, že nádor v tomto místě je v devadesáti procentech nezhoubný,“ řekl Sportu odborník na endokrinologii, jenž si kvůli omezeným informacím nepřál být jmenován.
Může být ráda, že je
„Jelikož jde ale o centrum mnoha činností, bude návrat do vrcholového sportu velmi těžký. Pacientka nyní musí být ráda za to, že vůbec je.“
A jak nádor mohl zhoršovat její výkonnost? Když rostl, tlačil na oční nerv, což mohlo vyvolávat výrazné zhoršení periferního vidění, což je pro sportovce zásadní problém. Hypofýza navíc stimuluje produkci stresového hormonu kortizolu. Bez správné hladiny je rovněž velmi těžké sjíždět ledové svahy.
Problém byl nejspíš i s růstovým hormonem a tím pádem svalovou aktivitou a citem. Záhrobská navíc mohla mít vzhledem k ovlivnění sekrece pohlavních hormonů také potíže s menstruací.
„Sportovní forma je nejen o optimálním vyladění svalů, ale i hormonů. Lidské tělo je dokonalý stroj a je možné, že se s tím srovná samo, ale nemusí to stačit pro vrcholové výkony, jaké by asi v tomto případě byly vyžadovány,“ dodal zdroj Sportu.