Tour de Ski míří do druhé poloviny | iSport.cz
30. prosince 2008 • 15:58

Tour de Ski míří do druhé poloviny

Autor: ČTK
Arianna Follisová z Itálie (vpředu) se raduje z výhry v závodu Tour de Ski.
TOP VIDEA
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
TOP momenty extraligy: Sparta už čtvrtá a rekordman Gulaš TOP momenty extraligy: Sparta už čtvrtá a rekordman Gulaš
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Po dnu volna se seriál Tour de Ski přehoupne na Silvestra a na Nový rok v Novém Městě na Moravě do své druhé poloviny.Po závodech v Oberhofu a sprintu v Praze se pokusí do hry o medailová umístění v konečném pořadí promluvit po méně vydařeném vstupu také obhájce prvenství Lukáš Bauer.

Český běžec se právě na klasické patnáctce ve středečním závodě o Zlatou lyži chystá k útoku na vylepšení průběžného 22. místa. Na vedoucího Švýcara Daria Colognu ztrácí vítěz Světového poháru minutu a 16,8 sekundy, což není při Bauerových kvalitách nepřekonatelná ztráta.

"Potřebuji dokázat, že je právě tato trať mojí nejsilnější disciplínou. Potřebuji se posunout ve výsledkové listině co nejvíce dopředu. Těším se na strhující atmosféru," uvedl na tiskové konferenci Bauer.

Pochvaloval si dobře připravenou trať. "Okruh je perfektní, pořadatelé odvedli skvělou práci. Těšil jsem se na náročnou trať. Ještě před tréninkem jsem byl trochu smutný z toho, že budou chybět pověstné houpačky. Když jsem ale na dnešním tréninku objel trať, tak jsem zjistil, že je ještě obtížnější," uvedl. Uvítal i to, že se nepoběží na pětikilometrovém okruhu. "Kratší okruh je mnohem zajímavější," dodal.

Po problémech s průduškami v úvodu Tour de Ski se Bauerův zdravotní stav stále lepší. "Cítím se lépe než po pondělním sprintu," poznamenal. Silvestrovskou noc stráví stranou oslav, aby se v klidu vyspal.

Mezi uchazeče o prvenství se stále řadí minimálně třicet běžců. Jsou mezi nimi například Norové Petter Northug a Eldar Rönning, Rus Vasilij Ročev, Francouz Jean Marc Gaillard či Němci Axel Teichmann a Tobias Angerer.

Na start už se nepostaví vítěz Světového poháru z roku 2004 René Sommerfeld, který onemocněl a odcestoval domů. Po pražském sprintu byl německý lyžař na 29. místě se ztrátou 1:38,7 na vedoucího Colognu.

Mezi ženami okruh favoritek vykrystalizoval mnohem více. Zatím si vede suverénně Italka Arianna Follisová, se kterou drží krok Finka Aino Kaisa Saarinenová a Norka Marit Björgenová. Z českých běžkyň je na tom nejlépe Kamila Rajdlová na 29. místě, kde má bezmála tříminutovou ztrátu na první pozici. Tour skončila pro Elišku Hájkovou, kterou vyřadila nemoc.

"Na Tour de Ski jsem se speciálně nepřipravovala. Chtěla jsem ale zkusit závodit, neboť jsem už hodně dlouho jen trénovala. Po Novém Městě se rozhodnu, zda budu pokračovat do Itálie, nebo se už vrátím domů a budu trénovat na mistrovství světa," uvedla Rajdlová, která se vrátila do stopy po mateřské pauze. Pokud by v Tour pokračovala, do Itálie by jela sama bez své osmiměsíční dcerky.

Ještě před týdnem se teploty v Novém Městě na Moravě pohybovaly hodně vysoko nad nulou, pořadatelé přesto vsadili na příznivou předpověď a tento tah jim vyšel. Sice na Českomoravské vysočině zatím nenapadl ani centimetr přírodního sněhu, přesto organizátoři stačili připravit ze sněhových děl tříkilometrový okruh se špičkovými parametry.

"Půl hodiny před polednem jsme navezli na trať poslední auto technického sněhu," konstatoval šéf novoměstských traťařů Stanislav Buchta. Vyzdvihl úsilí několika desítek pomocníků, kteří o vánočních svátcích nepřetržitě ve dne v noci připravovali závod.

O závod v Novém Městě na Moravě je mezi médii navzdory přelomu roku mimořádný zájem. Televizní přenosy budou komentovat z dějiště komentátoři z devíti zemí, v tiskovém středisku se akreditovalo 150 píšících novinářů, fotografů a rozhlasových a televizních reportérů.

Témata:  sport, lyžování, tour, de, ski, nové, město
 
Články odjinud


Články odjinud