Nejsou peníze, Bauera a spol. ohrožují škrty

Likvidace zázemí pro běžce na lyžích se bojí trenér Miroslav Petrásek. I přes výrazné úspěchy posledních let čekají reprezentaci velké finanční škrty, kvůli nimž hrozí, že se před sezonou s mistrovstvím světa rozpadne servisní tým a závodníci nebudou moct objet celý Světový pohár. Pokud by došlo na extrém, běžci by místo nejlepších klání mohli absolvovat Evropské poháry.
Dlouhá léta se běžci na lyžích a jejich trenéři dohadovali s vedením svého úseku na podmínkách v tichosti. Letos už kouč Miroslav Petrásek nevydržel. „Přesáhlo to, co jsem čekal,“ řekl trenér, jemuž ke včerejšku stejně jako dalším členům týmu skončila reprezentační smlouva. „Srazili nám odměny a platy o 50 až 80 procent a víceméně nezajistili ani závodní činnost.“
Petrásek se ohání návrhem čerpání peněz, v němž oproti minulosti klesají částky na odměny pro servisní tým, trenéry, na lékařské zabezpečení i financování Světových pohárů. Dle těchto propočtů by servismani, kteří budou čtyři oproti šesti v minulosti, dostávali od úseku 10 tisíc korun na měsíc.
„Dvouměsíční plat průměrného zahraničního servismana je to, co oni nabízejí pro všechny za šest měsíců,“ říká šéf servismanů Jan Pešina. „Je mi líto, že po letech, kdy se servis rozrůstal a budoval, má během jednoho roku přijít takový škrt, že celá naše práce bude absolutně zničená.“ Servismani, stejně jako trenéři, jsou zaměstnanci Dukly, tedy Armádního sportovního centra, kde pobírají plat. Ne všichni jsou zde však na plný úvazek. Odměny od svazu v kombinaci s gáží od jednotlivých běžců jim zajišťovaly zlepšení příjmu.
„Pobírám průměrný plat v republice. Za ten můžu dělat jinde a můžu přijít ve tři domů z práce a věnovat se rodině,“ říká Pešina. „Navrhli jsme úseku dvacetiprocentní snížení platů. To nepřijali.“
Trenér Petrásek, který si v lepších dobách vydělával v kombinaci mezd k 50 tisícům měsíčně, také považoval odměny od svazu za vykoupení toho, že kus roku nevidí rodinu. „Nejprve nám řekli, že nám nedají nic. Pak deset tisíc měsíčně. Dostali jsme výrazné odměny. To je síla,“ říká ironicky.
Vedení úseku se však brání, že jednání ještě ani pořádně nezačala, protože dosud samo neví, o kolik peníze na běžeckou reprezentaci poklesnou. „Nejsou uzavřené oponentury na Dukle, na ministerstvu vnitra, ještě pořád dobíhají nějaké státní peníze. Je jasné, že nebudou v takové výši, jako před MS v Liberci a OH kdy byla podpora nadstandardní. Teď se vracíme trochu do normálu,“ uvedl šéf běžeckého úseku Norbert Pelc.
Podle Petráskových propočtů by však i v porovnání se sezonou 200708, kdy nebyla žádná velká akce, klesly například náklady na materiál o 400 tisíc a zajištění závodů SP o 900 tisíc. „Ale kluci vám to řekli bez toho, že by měli ucelené informace. My jsme je drželi v informačním vakuu, protože jsme údaje sami neměli. Ve středu to chceme napravit,“ dodává Pelc.
Připouští, že rozpočet bude výrazně nižší. Přitom úsek nyní nehradí už ani letní přípravu, náklady na ni zajišťuje Dukla. „Ve středu mám schůzku s panem Skrbkem z úseku,“ uvedl její šéftrenér Michael Georgiev. „Prostředky na přípravu jsou, ale když řekneme A, musíme dodat i B. To, aby kluci měli zajištění, aby mohli s reprezentací jezdit dál a starat se o závodníky, protože bez jejich pomoci jsme víte kde. “ Bude žádat, aby úsek zajistil realizační tým, i když třeba ne stoprocentně.
Petrásek se však obává i toho, že nebude dostatek peněz na zaplacení cest na všechny závody Světového poháru, v němž bude Lukáš Bauer, vítěz z roku 2008, obhajovat druhé místo. „Proto zatím nedošlo k podepsání reprezentačních smluv. Trénovat určitě budeme, ale dovedu si představit, že začneme jezdit Evropské poháry za Duklu a připravovat se dál, dokud situace nebude taková, abychom mohli na Světový pohár vyrazit.“
Reprezentace už snížila počet členů na pět. O práci přišel manažer týmu Květoslav Žalčík. „To jsem si myslel, že je špatný vtip,“ řekl Lukáš Bauer, který si vyžádal Žalčíkovy služby na olympiádu na testování lyží.
Dvojnásobný bronzový medailista z Vancouveru za realizačním týmem stojí. „Peníze, které do mě vložil resort nebo i svaz, můžou přijít vniveč, protože na průměrných lyžích se nedá vyhrávat. S ohledem na výsledek olympiády situaci nechápu. Lidé na úseku nepracují dobře na prodeji našich výsledků. Mám pocit, že se šetří čistě na závodním týmu a na vedení absolutně ne, spíš se tam pracovní místo ještě vytvořilo. To je pepř do rány.“