Peníze pro bojovníky? Gladiátoři MMA někdy zápasí i zadarmo

Bude to setkání dvou světů. Turnaj ultimátních zápasů MMA, který se uskuteční už v neděli 30. září v pražské Tipsport Aréně, ukáže kontrast. Začínající české bojovníky s minimálními příjmy i hvězdu Petera Sobottu – elitního bijce se zkušenostmi z UFC, nejlepší ligy světa, kde se dávají milionové odměny. Za jeden zápas si vydělá tolik, co mnoho gladiátorů nedostane za celou kariéru.
Všichni se chodí prát do klece. Jenže někteří živoří a platí si přípravu ze svého, zatímco další dostávají tolik, kolik si řeknou. Kolotoč peněz v ultimátních zápasech MMA je sféra, kde odměny závisí na tom, jak je zápasník atraktivní a umí prodat show promotérů.
Stejné to je i v případě turnaje organizace MMAA, který se uskuteční 30. září (od 18 hodin) v pražské Tipsport Aréně. Pořadatelé tají rozpočet i platy zápasníků. Zatímco v nejlepší lize světa UFC jsou zveřejňovány prize money po každém turnaji, v tuzemském prostředí, kde se zná každý s každým, se tyto věci tají.
Prý kvůli závisti nebo faktu, že borci často startují za nižší gáže díky dobrým vztahům s promotéry nebo výměnou za budoucí protislužby na čestné slovo. Říká se však, že česká elita má za jeden duel 40-80 tisíc korun podle situace.
„Začátečníci pak často nastupují bez nároku na odměnu. Obvykle se jim jen uhradí cestovní náklady a ubytování. Nedostanou ani vybavení. Jsou to vlastně normálně pracující lidé, kteří si dotují svůj koníček. Jinak to u nás zatím nejde,“ říká přední český gladiátor André Reinders, jenž se řadí k těm finančně šťastnějším. Pořád je to ale v porovnání se světem zanedbatelná suma.
Jak funguje trh, ukazuje nejlépe příklad Peter Sobotty, jedné z hlavních osobností chystaného turnaje, kde se uskuteční celkem atraktivních 9 duelů. Němec s polskými kořeny patří k evropské špičce ultimátních zápasů a tomu odpovídají jeho požadavky. Za méně než v přepočtu 150 tisíc korun do klece nevleze. Jelikož má zkušenosti i ze tří zápasů z UFC, cena díky prestižní značce ještě stoupá.
V Americe si sice za 3 utkání vydělal podle oficiálních statistik 11 tisíc dolarů (204 tisíc korun), ale vedle toho inkasoval až desetinásobně vyšší částku za prodej reklamy sponzorům.
„Za první velké zápasy jsem dostal i se sponzoringem sto tisíc dolarů, tedy skoro dva miliony,“ potvrdil v rozhovoru pro Sport i Karlos Vémola, jediný Čech v UFC. Největší hvězda George St-Pierre si už v kariéře vydělal podle odhadů za deset let kariéry 30 milionů dolarů (555 milionů korun).
MMA v Česku bude ještě dlouho a možná vždy strádat kvůli tomu, že jde zatím stále jen o okrajový sport. Známá jména jako Sobotta, nebo další Němec Andreas Kraniotakes, tak přijíždí hlavně ze známosti, nebo v případě, že je zaplatí náhodný donátor – obvykle fanoušek MMA.
„Máme mezi sebou dohody, takže u nás půjde o mnohem nižší částky. Je to začátek, od kterého se musíme odrazit. V Česku ještě lidé nejsou schopni ocenit dřinu a kvalitu výkonu, která v porovnání se zdejšími populárními sporty nesrovnatelná,“ popisuje Reinders, spoluorganizátor akce MMAA.
MMAA ARÉNA
30. září, Tipsport Aréna, Praha (od 18 hodin)
- galavečer ultimátních zápasů v kleci MMA
- 9 zápasů, česká, evropská i světová špička
- historicky první zápas žen v MMA v Česku
- vstupenky od 350 Kč na Ticketportal a iVstupenky.cz
- více na www.mmaa.c
Hlavní program
Andreas Kraniotakes-Luboš Raušer (těžká váha)
Souboj gigantů, kteří váží skoro čtvrt tuny. Němec vyhrál všech 14 duelů před limitem. Raušer je sice mistr světa v thajboxu, ale v MMA ho čeká premiéra. Zápas, který určitě skončí před limitem.
Peter Sobotta-Arbi Agujev (do 77 kg)
Sobotta je původem Polák a má zkušenosti z nejlepší světové série UFC, což je NHL pro zápasníky.
Čečenec Agujev má agresivní styl. Další jasné k.o.
Lenka Smetánková-Annalisa Bucci (do 70 kg)
První zápas žen v MMA na českém území bude hodně emotivní. Smetánkové letos náhle zemřel bratr František, český šampion. Chce navázat na jeho odkaz.