Škoda! Šonka vedení v seriálu Red Bull Air Race neudržel, je vicemistrem světa | iSport.cz
15. října 2017 • 23:06

Škoda! Šonka vedení v seriálu Red Bull Air Race neudržel, je vicemistrem světa

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Jílek ve Spartě: Hledání stoperů, vypadnutí z Evropy, blamáž se Slavií Jílek ve Spartě: Hledání stoperů, vypadnutí z Evropy, blamáž se Slavií
Jablonec - Příbram: Šílený kiks Kočího potrestal Sýkora, 3:0 Jablonec - Příbram: Šílený kiks Kočího potrestal Sýkora, 3:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Akrobatický pilot Martin Šonka neudržel v seriálu Red Bull Air Race průběžné vedení a po čtvrté příčce ve finálovém závodě v Indianapolis se stal vicemistrem světa. Českého letce porazil v konečném pořadí o čtyři body Japonec Jošihide Muroja, který v zámořském závodě slavil čtvrtý triumf v sezoně. Celkové páté místo obsadil druhý český účastník série Petr Kopfstein.Šampionát rozhodl úplně poslední let sezony, jehož aktérem byl právě Šonka. K prvenství mu stačilo obsadit druhé místo, ale český pilot nestačil vedle Muroji ani na zbývající účastníky Final Four Matthiase Dolderera z Německa a Juana Velardeho ze Španělska.

Šonka si ale v Indianapolis prožil horké chvilky už v úvodu závodu. V prvním vyřazovacím kole se totiž na základě výsledků kvalifikace utkal právě s Murojou a duel prohrál i kvůli třísekundové penalizaci za dotyk pylonu křídlem.

Dalším pěti soubojům prvního kola pak přihlížel s nadějí, že bude mít mezi poraženými letci nejlepší čas, což by znamenalo postup jako takzvaný lucky loser. To se také stalo. "Nemohl jsem tomu uvěřit. Ale stalo se a byl jsem zpátky ve hře," řekl Šonka.

Chybu si hodně vyčítal. "Z kokpitu to vypadalo OK, ale nebylo. Byl silný vítr a postrčilo mě to. Překvapilo mě, že jsem trefil pylon. Byla to hloupá chyba," řekl.

Do Final Four pak naproti tomu postoupil hladce, protože tentokrát chyboval jeho soupeř Matt Hall, australský vicemistr světa z předchozích dvou let. Poslední let pak Šonkovi podle představ nevyšel, přesto zaznamenal životní výsledek.

Jeho i českým maximem v konečném pořadí šampionátu bylo dosud čtvrté místo z roku 2015. Letos v šesti z osmi závodů sezony postoupil do Final Four a slavil i premiérové vítězství v Abú Zabí. Triumf zopakoval ještě v Portu a přidal dvě třetí místa.

Témata:  sport, pilot, martin šonka
 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud