Soutěž před Velkou pardubickou: Vyhrajte Dostihy a sázky | iSport.cz
9. října 2018 • 14:46

Soutěž před Velkou pardubickou: Vyhrajte Dostihy a sázky

Autor: iSport.cz
Dostihy a Sázky
TOP VIDEA
České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje! České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje!
Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Možná že jednou se i aktuální jména jako No Time To Lose nebo Zarif dostanou na herní plán. Zatím ale legendární hra Dostihy a sázky čerpá z dávné minulosti. Populární jména koní ze slavné deskovky odkazují na osudy skutečných zvířecích hrdinů, kteří v dávné historii vyhrávali na skutečných drahách. V soutěži na Instagramu iSportCZ (ZDE>>) můžete vyhrát novou verzi hry „Dostihy a sázky - Rychlá dráha“.Lady Anne. Na hracím plánu bělka hnědé stáje za 2000 dostihových korun. Klisna Lady Anne skutečně žila a běhala. V realitě měla sice bílou jen lysinu hlavě, zato ale v letech 1891,1894 a 1896 jako druhá v historii třikrát vyhrála Velkou pardubickou. 

„To je ta krása, že díky té hře zůstávají znamenití koně v paměti lidí. Tak to má být. Ti koně vyhrávali a je dobře, že dál žijí v naší paměti,“ usmívá se dostihový trenér Gregorz Wroblewski, který před pár lety přivedl třikrát za sebou k vítězství klisnu Orphee des Blins.

Koncem osmdesátých let se jména dávných koňských hrdinů učilo celé socialistické Československo. A tradice pokračuje. Na herní výstavě Hry a hlavolamy, která proběhla v minulém

týdnu na Novoměstské radnici v Praze, se široké veřejnosti poprvé oficiálně představila nová stolní společenská hra Dostihy a sázky Rychlá dráha.

„Počáteční zájem předčil naše očekávání. Sázíme se, jestli se v úspěšnosti vyrovná Dostihům a sázkám, když přišly v roce 1984 na pulty obchodů a stály se na ně fronty. Celkově se jich dodnes prodalo přes 2,5 milionu kusů, což znamená, že je hraje více než polovina českých domácností,“ srovnal přijetí nové hry s její předchůdkyní Jan Šlemín, ředitel firmy Dino Toys.

Ačkoli má nová verze hry dynamičtější pravidla, její podstata zůstává. Na herním plánu znovu září známá jména koní. Třeba Fantome, ve hře jde sice o nejlevnější herku, v realitě ale o historicky prvního šampiona Velké pardubické z roku 1874. Nejdražší kůň herního plánu, hvězda modré stáje Napoli, zase upomínal na předválečného vítěze Československého derby z roku 1936.

„Velmi nás překvapil i zájem hráčů o osudy koní, kteří tvoří hrací pole. Mnozí například vůbec netušili, že jde o skutečné koně – například Lady Anne byla trojnásobnou vítězkou Velké pardubické. Fantome byl v roce 1874 historicky prvním šampionem tohoto nejvýznamnějšího českého překážkového dostihu. Nejdražší kůň herního plánu, tolik žádaná Napoli, zase vyhrál Československé derby v roce 1936,“ popisuje Šlemín. „A jakmile se to fanoušci dozvěděli, začali se zajímat, jací koně to byli.“

A jak hrát ve hře na Instagramu iSportCZ? Od středy do pátku se na něm objeví soutěžní otázka. Ze správných odpovědí pak každý den vylosujeme výherce

 

Témata:  sport, soutěž
 
Články odjinud


Články odjinud