Proti invazi ruské armády se snaží statečně bojovat všichni Ukrajinci, někteří pomocí fotbalu. Ukrajinský klub Šachtar Doněck, pravidelný účastník Ligy mistrů, rozjel projekt „turné za mír“. Jde o sérii charitativních zápasů, z nichž výtěžek poputuje na dobrovolnické organizace, lékaře a pomoc dětem postiženým válkou.
Projekt vznikl za spolupráce s klubovým partnerem SkyUp Airlines a funguje pod záštitou ukrajinského ministerstva zahraničních věcí. „Chceme pomocí těchto zápasů mluvit o válce a míru na Ukrajině. O příšerné válce, kterou Rusko rozpoutalo, o utrpení a zkáze, kterou tato válka přinesla do naší země. O míru – potřebě ukončit toto šílenství, návratu do normálního života a obnovení ekonomiky. Naše zpráva je jasná: Konec války a Fotbal za mír – to vystihuje vše,“ nechal se slyšet výkonný ředitel Šachtaru Sergej Palkin.
Šachtar spolu s nadací vlastníka klubu Rinata Achmetova a jeho holdingem SCM už přispěli více než 1,4 miliard hřiven (1,087 miliard korun) na humanitární pomoc i podporu ukrajinským ozbrojeným silám. Firma holdingu SCM Metinvest také přispěla protitankovými zátarasy a neprůstřelnými vestami.
Šachtar, který hrál svůj poslední soutěžní zápas 11. prosince, už odehrál na svém turné tři utkání (s řeckým Olympiakosem 0:1, s polskou Lechií 3:2 a tureckým Fenerbahce 0:1, kde se ukázal i český reprezentant Filip Novák). Další má na programu 1. května s chorvatským Hajdukem Split a stále jedná o dalších. Mluví se o Seville, Laziu nebo dokonce hvězdném PSG.
K zápasům nastupují hráči Šachtaru s názvy okupovaných měst na zádech. „Dnes jsme vyběhli z jasného důvodu, na zádech máme jména měst, která viděla mnoho mrtvých, ti zanechají navždy jizvy na našich srdcích. Někteří kluci brečeli po zápase, emoce jsou vypjaté. Bylo skvělé reprezentovat naši zemi. Doufám, že pomocí těchto zápasů dáme lidem naději,“ vzkázal fanouškům po utkání s Olympiakosem kapitán Taras Stepanenko.
Vítěz Poháru UEFA z roku 2009 je zvyklý nastupovat na cizích stadionech. V roce 2009 byla sice dokončena stavba nové Donbas Areny, která pojme 51 000 diváků. Stadion poté hostil i EURO 2012, ovšem v roce 2014 byl Šachtar donucen se kvůli konfliktům na rusko-ukrajinských hranicích přestěhovat do Lvova, města vzdáleného 1000 kilometrů od Doněcku. Stadion byl tehdy poškozen granáty. Od roku 2017 hrál poté domácí zápasy v Charkově. V roce 2020 se přestěhoval do Kyjeva na Olympijský stadion, který sdílí do současnosti s Dynamem Kyjev.
Jarní část ukrajinské ligy měla začít 26. února, jenže dva dny před tím Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Šachtar šel do jara jako lídr tabulky s tříbodovým náskokem na Dynamo Kyjev. Řešení situace ohledně případného titulu nebo sestupujících je zatím v nedohlednu.
K úspěchům Šachtaru za poslední roky, kdy vyhrál 13 titulů z posledních 20 možných, výrazně napomáhá brazilská stopa. Ta byla v zimě posílena o Davida Nerese, který přestoupil z Ajaxu Amsterdam za 12 milionů eur (293 milionů korun).
Brazilští fotbalisté byli ze země za pomocí UEFA evakuování a díky jejímu pravidlu o umožnění působení hráčům z ukrajinské nebo ruské ligy v nových klubech do konce této sezony si již někteří našli nové angažmá. Vinicius Tobias šel do Realu Madrid, Tete se už dokonce gólově prosadil ve francouzské Ligue 1 v barvách Lyonu, jiní se vrátili do rodné Brazílie.
UEFA také v reakci na invazi vyloučila ruské kluby z evropských poháru, zároveň pozastavila činnost ruské reprezentaci. Naopak ukrajinská reprezentace na rozřešení svého osudu stále čeká, semifinále baráže o mistrovství světa proti Skotsku bylo přeloženo na 1.6., vítěz se poté utká s Walesem o postup. Nezbývá než doufat, že se do té doby situace uklidní.
Zprávy ze dne 26. února 2022
Národní sportovní agentura (NSA) nebude ruským sportovcům vydávat povolení ke vstupu do Česka. Předseda NSA Filip Neusser se kvůli jednotnému postupu v otázce zápasů s ruskými reprezentanty v neděli sejde s šéfy největších českých sportovních svazů. „Situace na Ukrajině je kritická a je potřeba přecházet od řečí k činům. V součinnosti s kroky vlády ČR jsem dnes rozhodl o okamžitém zastavení vydávání povolení ke vstupu pro sportovce Ruské federace,“ uvedl Neusser.
Zprávy ze dne 25. února 2022
Sofia Abramovičová, dcera majitele Chelsea Romana Abramoviče, na Instagramu odsoudila válečný konflikt na Ukrajině. Na obrázku v nápisu „Rusko chce válku s Ukrajinou“ je přeškrtnuté slovo „Rusko“, které je nahrazené slovem „Putin“. Zajímavé na tom je, že podnikatel Abramovič je blízkým Putinovým přítelem.
Ruský tenista Andrej Rubljov udolal ve dvouapůlhodinové bitvě v semifinále turnaje v Dubaji 3:6, 7:5, 7:6 Poláka Huberta Hurkacze. Po vítězství s narážkou na ruský útok na Ukrajinu napsal na kameru, jak je po zápasech obvyklé, protiválečný slogan „No War Please“.
Narodil se v Izraeli, má české občanství a kromě českého národního týmu basketbalistů vede i ukrajinský klub Prometej. Ten díky konexím Ronena Ginzburga přesídlil již minulý týden do Česka, kde má hrát i zápasy Champions League. Podle kouče se hrozba válečného konfliktu nezdála být pro obyvatele Ukrajiny reálná, ale další vývoj je jako noční můra. Více čtěte ZDE >>>
Sázkové kanceláře Sazka, Tipsport a Chance stáhly z nabídky veškeré sázky na ruské soutěže. Fortuna se zavázala výnosy z ruských soutěží poosílat na Ukrajinu.
MOV vyzval sportovní federace, aby přeložily či zrušily akce plánované do Ruska a Běloruska. Na akcích by neměly vlát vlajky a znít hymny těchto zemí.
Jak vypadal přípravný zápas moskevských celků CSKA a Spartakem před play off KHL? „Putin je náš prezident,“ ubezpečili oba účastníci bojů o Gagarinův pohár...
Velká cena Ruska byla zrušena. Představitelé Formule 1 se vyjádřili jasně: Je nepředstavitelné, aby se za těchto okolností letos jel závod v Rusku.