25. května 2022 • 16:55

Fotbalista filmoval, teď má cenu fair play. Hlavní ocenění pro Jákla

Autor: nit, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Opava 3:0. Hladká výhra, Kuchta ještě nehrál
KARLOS SHOW s Bendovou a Jindrovou: Sex před zápasem? Nás nakopne, chlapa unaví
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trošku tomu přidal a jeho týmu to přineslo penaltu. Fotbalista Patrik Šolc si ale rychle srovnal myšlenky a v zápase III. třídy na Berounsku se přiznal k filmování. Pokutový kop se přesto kopal, on však míč schválně poslal vedle. Teď má za neobvyklý čin cenu fair play.Tradičních ocenění Českého klubu fair play bylo i kvůli nedávné pandemii koronaviru o něco méně než dřív. Fotbalista Patrik Šolc si ale vysloužil pozornost. Hráč týmu AFK Loděnice B v zápase III. třídy na Berounsku proti domácímu týmu Ostrovan Zadní Třebaň dostal do kontaktu se soupeřem, využil příležitosti a nafilmoval faul. Rozhodčí poté nařídil penaltu, z níž Loděnice mohla srovnat. Šolc se přiznal k simulování, rozhodčí ale konstatoval, že penaltu odvolat nemůže.

„Rozhodčí to ani moc nevysvětlil. Pravidla to umožňovala, ale rozhodčí asi zřejmě neměl svůj den. Zkrátka, nechal to,“ uvedl Šolc.

Sám viník incidentu nicméně pak věc napravil, když nařízenou penaltu poslal záměrně mimo branku. Hosté nakonec zápas prohráli 0:2.

Hlavní cenu Českého klubu fair play za rok 2021 dostal bývalý reprezentant v judu Petr Jákl. Osmdesátiletý bývalý trenér a sportovní funkcionář reprezentoval Československo v 60. a 70. letech, vrcholem jeho sportovní kariéry byly olympijské hry 1972 v Mnichově. Tam v kategorii do 80 kilogramů obsadil sedmé místo, startoval i v soutěži bez rozdílu vah. Poté pracoval jako trenér, jeho nejznámějším svěřencem byl mistr Evropy Jiří Sosna. Během sametové revoluce v roce 1989 patřil k ochrance Václava Havla a Alexandra Dubčeka, jeho tvář je známá i z filmového plátna.

„Judo mně dalo v životě všechno. Vším, čím jsem prošel, za to může judo,“ poznamenal Jákl.

Ke svému osudovému sportu dovedl také syna Petra. Ten mu při vyhlášení na dálku pogratuloval. „Jsem nadšený z toho, že táta dostane tuhle cenu. Já si ho pamatuju jen jako muže fair play. Odmala mě vedl ke sportu, k judu. Vyprávěl nám historky. I o tom, jak ho nutili, aby svěřencům dával anabolika, a nikdy to neudělal. Bavili jsme se o dalších věcech jako třeba o drogách. Myslím, že v obou z nás se ségrou to zanechalo pohled na ten život a jak důležité je hrát fair play,“ řekl Petr Jákl mladší.

Diplomy za férové činy dostali například motocyklový jezdec Roman Krejčí, zlínský hokejista Zdeněk Okál nebo extraligový házenkář Lukáš Malý z Lovosic. Ten vypjatém utkání extraligy odvolal vyloučení plzeňského soupeře. Rozhodčí upozornil, že protivník nezasáhl míč nohou, což by znamenalo dvouminutový trest, ale rukou. Lovosičtí nakonec zápas prohráli 27:32.

Podobně jako Malý se zachoval útočník Okál krátce před koncem extraligového zápasu s Libercem, kdy se hokejistům Zlína nabízela téměř minutová přesilovka šesti proti třem. Krejčí na Rallye Dakar pomohl krajanovi Liboru Podmolovi, kterému v závěrečné etapě půjčil vlastní přední kolo.

Diplom za čin fair play obdržel také lyžař David Horáček, který se po zhlédnutí videozáznamu přiznal, že ve slalomu neprojel správně jednu branku, a připravil se o stříbro na mistrovství světa veteránů.

„Bylo zřejmé, že jsem chytnul takzvaného špicara, a nezbylo, než se nechat diskvalifikovat. Pořadatelům jsem zkomplikoval situaci, už měli všechno připravené. Bylo kolem toho docela haló,“ vyprávěl Horáček.

Oceněni za čin byli cyklista Pavel Novák, baseballista Hugo Pejchar a nevidomý plavec David Kratochvíl. Ten ve třinácti letech splnil limity pro účast na paralympiádě v Tokiu v pěti disciplínách, své místo na vrcholné akci ale poté přenechal zkušenějšímu Miroslavu Smrčkovi.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud