Martin Hašek
3. října 2023 • 14:25

Důsledky kauzy Hradec: Nová identita úřadu i přístup, hlásí šéf antidopingu

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
ALFA Kuchta, Priskeho lekce a slávistické otazníky. Co nový stadion Sparty?
Sporný ofsajd ve Zlíně? VAR chyboval, říká KR. Kušej na Preciada? Správně za ŽK
VŠECHNA VIDEA ZDE

Antidopingový výbor už nechce být vnímán jako policajt, nýbrž jako ochránce poctivých sportovců. S novou vizuální identitou představil i jiný přístup, který předseda organizace Martin Čížek ilustroval na kauze tří pozitivních testů hradeckých hokejistů: „Okamžitě jsme vytvořili v souvislosti se svazem vzdělávací koncept a proškolili jsme celou extraligu, aby se negativním událostem zamezilo. Nechceme být vnímaní jako ti, kteří se vyžívají v tom, že se stala chyba.“Citlivá hokejová kauza se vleče a jasno o trestech pro hráče Graemea McCormacka, Kevina Klímu a Martina Štohanzla, stejně jako pro hradecký klub, má být až koncem roku. Antidopingový výbor se zatím snaží prezentovat jinak než v minulosti.

„Chceme být vnímáni jako ti, kdo pomáhají českému sportu. Nechceme být vnímáni jako ti, kteří se snaží sportovce nahánět. Chceme být partneři českého sportu, kteří se snaží sportovce chránit od zla,“ vysvětlil Martin Čížek, ředitel Antidopingového výboru.

Jeho organizace po dlouhých letech změnila vizuální identitu. Bude se teď prezentovat znakem korunky, jejíž předobraz spočívá ve Svatováclavské koruně, symbolu ctnosti.

„Předchozí logo vypadalo jako laserový terčík, který máte na sobě předtím, než vás někdo sestřelí. Antidopingový výbor byl pro mnoho sportovců nepříjemnou věcí, jakýmsi strašákem. To je jedna z věcí, kterou jsme se rozhodli změnit,“ uvedl Martin Kermes z agentury NMDS.

Organizace se dál bude prezentovat jako Český antidoping a jejím hlavním cílem zůstává ochrana férových sportovců před těmi, kteří podvádí.

„Chtěla bych ocenit nejen vzhled loga, ale změnu filozofie. Že antidopingový výbor nebude sportovními policajty, kteří se vás snaží ulovit, ale bude sportovce chránit,“ uvedla legendární běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. „Jednou z věcí, na kterou můžu být v životě pyšná, je, že jsem se nikdy nemusela bát zazvonění na dveře od antidopingových komisařů. Kontroly často nejsou příjemné, ale každý sportovec, který chce být sám na sebe pyšný, to velmi rád podstupuje.“

Novou vizuální identitu Antidopingového výboru představila i bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová
Novou vizuální identitu Antidopingového výboru představila i bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová

Neumannová značnou část kariéry bojovala proti soupeřkám, které byly v podezření z dopingu. A mnoho z nich bylo později také potrestaných. Doping Rusek Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové na ZOH 2002 jí přinesly dvě stříbrné medaile.

„Holky, které mě porazily v Naganu, už v Salt Lake City uvízly v sítích dopingových kontrol. Bohužel mi v určité fázi kariéry doping soupeřek uškodil, o to sladší byl ten konec,“ řekla Neumannová. „Já jsem zažila éru, kdy bohužel dopingových kontrol bylo strašně málo, i dobu, kdy se celý systém začal měnit a kontrol najednou bylo strašně moc. Bylo to období ve vytrvalostních sportech nechvalně známého erytropoetinu. Ve chvíli, kdy přišla takzvaně nová doba, vylítla jsem z pozic kolem desátého místa na medailové pozice.“

Současný systém ale zároveň klade na sportovce velké nároky. Musí být například registrováni v systému ADAMS, předem hlásit místa pobytu, a vysoké tresty jim hrozí i za to, pokud se odchýlí od místa, které nahlásili. To často bývá zdrojem sporů.

„Budeme pracovat na tom, abychom mezi české komisaře dostali co nejvíc erudice a profesionality a taky bych rád, abychom do naší práce dostali více empatie,“ řekl antidopingový komisař Ladislav Svoboda. „Máme přesně stanovené normy a postupy, které musíme dodržovat. Spíš tam jde o přístup, nebýt ani příliš autoritativní, ani příliš benevolentní. Jde o lidskost. Budeme víc spolupracovat se sportovci, ale za dodržování všech pravidel a postupů, abychom zůstali nezávislí a spravedliví.“

Novou aktivitu vítá i Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, která boj proti dopingu koordinuje.

„Jsme připraveni kampani pomoci,“ uvedl Šebek. „Bylo by špatně to omezit jenom na kontroly. Jsou školeni funkcionáři, trenéři. Vnímám, že kontrola je jedna z důležitých činností, ale je plno věcí, které jsou koncepční, výchovné.“

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud