Martin Hašek
18. ledna 2024 • 14:25

NSA oznámila podmínky prioritizace sportů. Rozděluje se 200 milionů

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Hašek našel systém: Sedí nám to víc. Kdybych to věděl, už takhle hrajeme dřív
Takhle má repre hrát, čekali jsme na to roky. Konečně nová osa týmu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dlouho se na to čekalo, a když to přišlo, podle očekávání to vzbudilo bouřlivé reakce. Národní sportovní agentura vybrala třicítku sportů s prioritou a svazy mimo skupinu se ozvaly. Předseda NSA Ondřej Šebek po rozhodnutí vede osvětovou kampaň a upozorňuje, že v prostupném systému do budoucna nejsou dveře pro nikoho zavřené. „Je k zamyšlení, abychom zvážili udělení divokých karet,“ říká Šebek.



Ve hře je pro letošek až 200 milionů korun, které mají vyvoleným sportovním svazům pomoct v boji se světovou špičkou. A NSA na semináři pro svazy zveřejnila podrobná kritéria, podle nichž peníze navíc rozděluje.

„Viděli, že jsme si kritéria nevymysleli, když jsme se dívali z okna,“ říká Šebek.

Český sport je dlouhodobě podfinancovaný a nápad na výběr několika prioritních sportů získával v poslední době podporu v naději, že by aspoň úzká skupina svazů dostala díky větší finanční podpoře šanci líp konkurovat světu.

„Prioritizace není drastická. Vyvinuli jsme diplomatické úsilí k tomu, aby těch sportů nebylo dvanáct nebo patnáct, ale bylo jich třicet,“ říká Šebek. „Zároveň jsme potvrdili, že systém je otevřený, není stanoven na deset let, ale jeho revize proběhne už po olympijských hrách v Paříži. Svazům jsme do detailu představili hodnotící kritéria, aby věděly, jaká je cesta ke zlepšení mezi jednotlivými skupinami.“

Svazy jsou rozděleny do pěti skupin. Na vrcholu žebříčku je vybraná třicítka sportů s prioritní podporou. Mezi 31. – 50. místem jsou například Autoklub ČR, svazy boxu, ragby, triatlonu, krasobruslení či jachtingu. Ve skupině od 51. do 70. místa jsou třeba svazy amerického fotbalu, squashe, billiardu či rybářský svaz.

„Každému svazu, který má zájem, předáme ohodnocení sportu, kolik bodů celkově měli, jaké jsou hranice nad nimi či pod nimi. Zároveň jim dáme pořadí v jednotlivých pilířích,“ líčí Šebek. „Pokud sport dostane informaci, že je šestnáctý v úspěšnosti a šedesátý v popularitě, logicky je to pro něj signál, aby se zaměřil na budování popularity.“

Hodnocení svazů stojí na čtyřech pilířích. Roli hrají úspěšnost sportu (45 procent), velikost (30 procent), popularita (20 procent) a společenská odpovědnost (5 procent). Každý pilíř může přinést sportovnímu svazu až 300 bodů, které se pak dělí podle váhy pilíře.

Sport, který vozí opakovaně medaile z olympijských her, například dostane 140 bodů, svaz s jednou olympijskou medailí jich získá 70. V pilíři velikosti sportu se dá získat až 200 bodů za aktivní členskou základnu, přičemž každých 1000 členů přinese 2 body.

Maximálně 90 bodů mohou svazy získat díky součtu sledujících na Facebooku, Instagramu, síti X (bývalém Twitteru) či Youtube. Sociální sítě samotných sportovců můžou pomoct 40 body. V pilíři společenské odpovědnosti letos získají biatlonový či hokejový svaz 100 bodů za pořádání světových šampionátů v olympijských disciplínách.

A hodnotí se i pozice v mezinárodní exekutivě. Jiří Hamza jako viceprezident biatlonové IBU pomůže českému biatlonu 80 body.

Prioritizace nemá vliv na další programy NSA typu Můj klub a nijak nezasahuje ani do klíčového programu Organizace sportu, z kterého všechny svazy žijí. V této výzvě je letos alokováno 2,9 miliardy korun.

Sporty, které jsou v současnosti mimo, se v systému skupin můžou posunout nahoru. NSA taky může udělit dvě divoké karty.

„Je k zamyšlení, abychom zvážili jejich udělení. Možné argumenty jsou v krasobruslení i s ohledem na to, že se v roce 2026 v Česku pořádá mistrovství světa,“ uvedl Šebek. „Velmi oprávněně jsem vnímal argument boxerského svazu, který řeší svou diskvalifikaci z mezinárodních soutěží kvůli tomu, že zastává správný postoj neúčasti v soutěžích organizovaných ruskou federací.“

KRITÉRIA NSA

1.     Úspěšnost sportu - 45 procent
2.     Velikost sportu - 30 procent
3.     Popularita sportu - 20 procent
4.     Společenská odpovědnost sportu - 5 procent

VYBRANÉ SVAZY

Česká Asociace stolního tenisu, Český horolezecký svaz, Český svaz moderního pětiboje, Česká baseballová asociace, Český lukostřelecký svaz, Český svaz plaveckých sportů, Česká basketbalová asociace, Český střelecký svaz, Český svaz rychlobruslení, Česká golfová federace, Český svaz biatlonu, Český šermířský svaz, Česká gymnastická federace, Český svaz bobistů a skeletonistů. Český tenisový svaz, Česká jezdecká asociace, Český svaz cyklistiky, Český veslařský svaz, Česká softbalová asociace, Český svaz házené, Český volejbalový svaz, Česká unie kolečkových sportů, Český svaz juda, Fotbalová asociace České republiky, Český atletický svaz, Český svaz kanoistů, Svaz lyžařů České republiky, Český florbal, Český svaz ledního hokeje, Svaz zápasu České republiky.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud