Žebříček sportovních královen 21. století: Pelé v sukni, jemná vražedkyně či Železná dáma
Zapomeňte na Bolta, Phelpse, Woodse, Messiho s Ronaldem i Federera s Nadalem a Djokovičem. Velkolepé sportovní příběhy rozehrály s nástupem nového tisíciletí rovněž famózní ženy. Ne všechny se neustále objevovaly v záři reflektorů, spíš oslňovaly ve stínu alfa samců, dámský element nabíral na síle postupně. Vybrali jsme deset tváří, které vyčnívaly nejvíc.
Pokračování 2/11
10. Marianne Vosová
cyklistika, cyklokros / Nizozemsko
Na základní škole se věnovala i rychlobruslení a inline-bruslení, ale správně se rozhodla pro kolo. V sedle a s rukama na řidítkách si vysloužila přezdívku Kanibalka, po vzoru legendárního cyklisty Eddyho Merckxe. Aby ne, když postupně sžírala konkurenci bez ohledu na povrch. Sbírka úspěchů 37leté ikony, která pořád jezdí za stáj Visma-Lease a Bike, je impozantní.
Na silnici olympijské zlato v londýnském slejváku u Buckinghamského paláce, tři triumfy na MS i ME, tři také na Giro d’Italia, po dvou bodovacích soutěžích na Tour de France i Vueltě - celková prvenství jí unikla asi jenom proto, že obě akce byly založeny až dva roky po covidu.
Na dráze olympijský titul v Pekingu (bodovačka) a dvakrát světová šampionka (bodovačka, scratch). Kdyby vám to přišlo už moc, vězte, že nejvíc dominovala v cyklokrosu – na MS elite slavila osmkrát! A loni jako by nic ovládla mistrovství světa v gravelu, novém populárním odvětví na menších asfaltových a štěrkových cestách. „Miluju sport, to, jak se v průběhu let mění,“ říká 168 cm vysoká Marianne. „Pořád je co zlepšovat, pořád hledám limity, baví mě závodit pod tlakem.“
Pokračování 3/11
9. Marta
fotbal / Brazílie
Podle mnohých nejlepší fotbalistka všech dob. Pelé v sukni. Tak o ní mluvili fanoušci v rodné zemi a souhlasil i sám Edson Arantes do Nascimento. To bylo už v létě 2007, kdy domácí hvězdy na Maracaná před 68 tisíci lidmi deklasovaly ve finále Panamerických her tým USA 5:0. Vzápětí Marta jako první žena obtiskla nohu do cementu před posvátným stadionem.
Pak už to šlo rychle: pětkrát za sebou nejlepší světová fotbalistka plus ještě v roce 2018. Nejlepší střelkyně brazilské historie (117 gólů, víc než Pelé i Neymar), v dějinách světových šampionátů (17, kam se hrabe Klose, Messi...), jako první se trefila na pěti různých MS (stejně jako později CR7) a pěti olympiádách v řadě.
Menší, výbušná režisérka s číslem 10, famózní driblérka i zabiják z hrotu a křídel. Jediná smůla: Brazilky se v její éře postříbřily, jednou na MS, třikrát na OH, naposledy loni. „Pokud se bavíme o době před dvaceti lety, byl fotbal založen na mužském světě. To proto, že si lidé mysleli, že je to mužská hra. Nám se podařilo tento scénář změnit,“ těší 39letou Martu, která pořád hraje za Orlando Pride.
Pokračování 4/11
8. Diana Taurasiová
basketbal / USA
Na konci února, ve 42 letech, ukončila kariéru pozoruhodná osobnost, dost možná nejschopnější basketbalistka nejen rozbřesku nového tisíciletí. Diana Taurasiová, dcera argentinských emigrantů s převahou genů od táty, jenž chytával mezi fotbalovými profíky v Itálii, je jednou z jedenácti žen, které vyhrály olympiádu (6x!), WNBA (3x), mistrovství světa (3x) a NCAA (3x), navrch i Euroligu (6x).
To bychom měli týmové zářezy. A teď individuální monumenty: nejlepší střelkyně v dějinách WNBA (10 646 bodů, náskok 2950 před pronásledovatelkami), pětkrát byla TOP kanonýrkou sezony, dvakrát nejužitečnější hráčkou finále, 11x si zahrála Utkání hvězd. Ne nadarmo se jí přezdívalo Bílá Mamba, s odkazem na Kobeho Bryanta a společnou zálibu chopit se osudových střel.
„Už na to nemám, fyzicky ani mentálně. Lépe to asi nedokážu popsat. Jsem na konci a jsem šťastná,“ řekla rozehrávačka, jež všech dvacet sezon za Atlantikem odehrála ve Phoenixu. Mimochodem, na MS 2010 byla v All Stars týmu po boku Hany Horákové a Evy Vítečkové.
Pokračování 5/11
7. Lisa Carringtonová
rychlostní kanoistika / Nový Zéland
Nejúspěšnější olympionička Nového Zélandu udivuje svět od roku 2011. Tehdy praštila pádlem do vody v Szegedu a vyhrála na singlkajaku první zlatou medaili na mistrovství světa. Teď už jich má patnáct, ze sprinterských tratí na 200 a 500 metrů. Pod pěti kruhy řádí od Londýna 2012, slavila i v Riu, Tokiu a Paříži, dohromady osmkrát. Loni v Paříži triumfovala sólo, ve dvojici i ve čtyřkajaku.
Aby ohromnou nálož zvládla a limitovala stres, ponořila se do své rutiny: psaní deníků, meditace a vizualizace, stejně jako trávení času s manželem a týmem, aby získala patřičný nadhled. „Před vstupem do brány je třeba se uklidnit a - protože naše lodě jsou opravdu nestabilní - zhluboka dýchat a dostat svou váhu nízko k jádru, pak spustit ramena a uvolnit se,“ vysvětluje 35letá legenda, hlásící se k maorskému původu.
Ke kanoistice přilnula v sedmnácti jen proto, aby se zdokonalila v surfování na lyžích. Už u ní zůstala. „Nikdy mě nenapadlo, že bych mohla být profesionální sportovkyní. Nenapadlo mě, že bych se tím mohla živit. Chtěla jsem být jen olympioničkou.“
Pokračování 6/11
6. Mikaela Shiffrinová
alpské lyžování / USA
Zeptejte se fanoušků ve Špindlerově Mlýně, jak na ně zblízka působí. Spustí se vodopád chvály. Nejsou to zdaleka jenom občasné zastávky v Česku, kde si lyžařská královna získává sympatie přirozeným vystupováním. Neschovává emoce, zůstává svá. I proto její fenomén přesahuje zasněžené svahy. Když na konci února vybojovala historické sté vítězství ve Světovém poháru, neudržela slzy, do mikrofonu vzlykala.
„Moc si toho vážím,“ vykládala 30letá univerzálka. Ve Světovém poháru vyhrála všechny disciplíny včetně sjezdu (4x). Nejvíc triumfů má ve slalomu (63), potom v obřím slalomu (22). Dvakrát ovládla olympiádu, na šampionátech získala sedm zlatých medailí. Je nejúspěšnější sjezdařkou v dějinách.
Zářila od mládí, poprvé se na světové scéně objevila právě ve Špindlerově Mlýně, kde nastoupila krátce před šestnáctými narozeninami. V únoru 2020 jí po pádu ze střechy zemřel milovaný tatínek. Vrátila se do akce, další triumfy věnovala jemu. Jejím přítelem je norský lyžařský velikán Aleksander Aamodt Kilde. I díky jejich vztahu je globální hvězdou.
Pokračování 7/11
5. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová
atletika / Jamajka
Nejzářivější postava ženského sprintu, nejen skvostnou výkonností a sladkými úsměvy, ale i rozmanitými účesy. Dlouhatánské vlasy už svázala do lecjakých křiklavých barev, vítězila taky v čelence z pampelišek.
S parametry 152 cm a 52 kilo školila vyšší i svalnatější soupeřky od olympijského Pekingu 2008, kde vyhrála stovku, stejně jako o čtyři roky později v Londýně. Na nejprestižnější trati finišovala první i na MS v Berlíně 2009, Moskvě 2013, Pekingu 2015, Dauhá 2019 a Eugene 2022. Připočítejme zlaté štafetové zisky a jednu dvoustovku, a hned je tu medailová bilance 10-5-1 z MS a olympijská kolekce 3-4-1. Navrch pět celkových prvenství v Diamantové lize.
„Jsem jako jemná vražedkyně. Ten oheň, který mám, abych vynikla, pochází z let, kdy jsem byla na místě, o kterém jsem si myslela, že tam nikdy nepatřím,“ říká 38letá máma sedmiletého syna. „Věřím, že to nejlepší teprve přijde. Je tak zvláštní říkat to v mém věku, ale pohání mě to, že každá část mé bytosti věří, že můžu běžet rychleji.“
Pokračování 8/11
4. Katie Ledecká
plavání / USA
V Česku známá i díky svému příjmení. Byla to ona, kdo zimní obojživelnici po jejím olympijském double v korejském Pchjongčchangu napsala: „Ester, myslím, že jsme příbuzné!“ Podle pátrání v rodokmenu, které provedl Esterčin dědeček, někdejší hokejový mistr světa, měla pravdu. Zatímco česká Ester vládne na sněhu, americká jmenovkyně v bazénu. Vylovila z něj devět zlatých medailí z Her a 21 z mistrovství světa, čímž se stala nejúspěšnější plavkyní v historii. Je jí 28 let, takže ve zlatém sběru může směle pokračovat.
Její děda z otcovy strany je Čech, v roce 1947 odešel studovat do USA a přivydělával si jako umývač nádobí. Po komunistickém převratu v Československu už v zámoří zůstal. Katie zářila od mládí, první zlatou olympijskou medaili získala v Londýně už v patnácti letech. Zatím poslední přidala kraulařka v Paříži, kde ovládla 800 i 1500 metrů. Její strýc Jon Ledecky je úspěšný americký podnikatel, mimo jiné spoluvlastní New York Islanders v NHL. Když kupoval podíl ve Washington Wizards v NBA, tehdy dvouletá Katie se fotila s Michaelem Jordanem.
Pokračování 9/11
3. Marit Björgenová
běh na lyžích / Norsko
Zlatá Marit, Železná dáma, Královna. Už jenom z přezdívek je zřejmé, že se jednalo o mimořádně dominantní ženu. Během kariéry získala rekordních patnáct olympijských medailí a vyhrála 114 závodů Světového poháru. Kolem roku 2010 byla její nadvláda taková, že i Kateřina Neumannová, olympijská vítězka z Turína 2006 a její někdejší soupeřka, prohlásila: „Pro diváka to začíná být trošku nudné. Celé startovní pole bojuje jen o druhé místo, výkonnost Marit musí být pro ostatní demotivující.“
Na okruhu stála na stupních ve 184 ze 303 závodů, do nichž nastoupila. Získala osm zlatých medailí na olympiádě a osmnáct na MS. Norští experti kdysi zkoumali tréninky z její gigantické kariéry a nevěřili, co všechno běžkyně vydržela. Byla schopná trénovat až osmnáct hodin týdně. Sezonu 2015/16 vynechala kvůli těhotenství, ale necelý rok po narození syna se postavila na start a… Vyhrála, co jiného, desítku klasicky. Kariéru ukončila v roce 2018, ve 38 letech. Po dvou letech oznámila, že se vrací, ovšem jenom do dálkových běhů. Aktuálně vede ženskou norskou reprezentaci.
Pokračování 10/11
2. Simone Bilesová
sportovní gymnastika / USA
Matka se o ni v mládí nemohla starat, protože byla závislá na drogách a alkoholu. „Bylo těžké se dětí vzdát, ale nemohla jsem jinak,“ litovala po letech. Malou Simone tedy vychovával dědeček Ronald. Slavná gymnastka se s mámou neviděla od jejích šesti let… S osudem se ale prala statečně. Na olympiádě získala 11 medailí, z toho sedm zlatých. Ve sbírce má i 18 prvenství ze světových šampionátů. Naposledy na Hrách v Paříži jako druhá žena v historii po Věře Čáslavské zvítězila podruhé na přeskoku.
Během olympiády v Tokiu v roce 2021 se psychicky zhroutila, obří tlak ji semlel. Později přiznala, že nedokázala rozeznat, co je nahoře a co dole, v mysli měla prostorový zmatek. Zavolala adoptivní mamince, že prostě nemůže cvičit. „Takhle jsem se nikdy nesesypala,“ přiznala později. Musela začít brát antidepresiva, sáhla si na dno, ale nakonec se ze všeho dostala. Když jí bylo osmnáct, prohlásila, že ve dvaceti už závodit nebude, prý bude stará. O osm let později se z Francie, ve 27 letech, vrátila s dalšími čtyřmi medailemi (3 zlaté a 1 stříbrná).
Pokračování 11/11
1. Serena Williamsová
tenis / USA
Kariéru nezakončila pohádkovým triumfem. Moc se toužila zapsat do historie tím, že vyhraje 24 grandslamů, čímž by se vyrovnala Australance Margaret Courtové. Jenže poslední čtyři finále (2x na Wimbledonu a 2x na US Open) prohrála. Poté, co se jí v roce 2017 narodila první dcera Olympia, už žádný titul nepřidala. Marně v sobě ve 38 letech hledala oheň, který by konkurenci spálil. Tak nekompromisně, jako to dělala v dobách největší slávy.
Do ženského tenisu přinesla mužské rány, rivalky jí nedokázaly čelit. Nikdy nevynikala nejlepším pohybem, ale drtivé vítězné údery jí stačily. „Všichni jí můžeme poděkovat za to, co tenisu přinesla. Doufám, že se najde zase nějaká nová Serena, protože náš sport takovou hvězdu potřebuje,“ říká bývalá soupeřka Lucie Šafářová.
Aktuálně nemá ženský tenis žádnou osobnost, která by se Sereně přiblížila. Američanka byla světovou jedničkou 319 týdnů, odehrála 98 finálových zápasů, ze kterých v 73 případech odešla jako vítězka. Ke 23 grandslamovým titulům přidala pět v Turnaji mistryň i olympijské zlato z Londýna. Stala se prvním tenistou historie bez ohledu na pohlaví, kdo vyhrál tři ze čtyř grandslamů alespoň šestkrát. Na prize money si přišla na 94 816 730 dolarů, zdaleka nejvíc ze všech tenistek.