18. prosince 2009 • 20:58

MAGAZÍN: Sportovní hrdinové roku 2009

Autor: zv
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sionko: Bral bych Nedvěda, Haška a Svědíka. Jak to měl doopravdy s Barákem?
STR je zpátky! Podívejte se na unikátní záběry z tréninku na „soukromé“ trati
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světoví sprinteři jezdí na velké akce s odhodláním získat stříbro nebo bronz. O zlatu nesní, protože spolu se svými psychoanalytiky vědí, že než svléknou teplákovku, Usain Bolt už je v cíli a vlní se v rytmu reggae, z čehož má Baryšnikov depresi a Tarantino nutkání přetočit slavnou taneční scénu z Pulp Fiction.Pirát z Karibiku vládne atletice jako faraon v paláci. Jestli bude pokračovat v neuvěřitelném lámání rekordů na 100 a 200 metrů, pověrčiví lidé mu na rodné Jamajce začnou stavět chrámy a nosit oběti, v jeho případě kuřecí nugety.

V rozmezí dvanácti měsíců získal 6 zlatých medailí. Tři na olympiádě v srpnu 2008, tři na mistrovství světa o rok později.
V Pekingu vymazal rekordy atletických legend a místo nich vytesal své jméno. Letos v Berlíně podpis vyšperkoval grandiózní retuší: stovka za 9,58, dvoustovka za 19,19 sekundy, Usain Bolt, nejlepší atlet historie.

Také zazářili
ROGER FEDERER
Zatímco loňská sezona byla co se žánru týče těžké psychodrama, letos to byl hřejivý muzikál. Švýcarský tenista se vrátil na pozici světové jedničky. Konečně vyhrál French Open a jako šestý v historii zkompletoval sbírku všech čtyř grandslamových titulů. Ve finále Wimbledonu udolal Roddicka a získal rekordní 15. grandslam, čímž překonal Peta Samprase.

JOSEF VÁŇA
Dostihový jezdec by si mohl v ústraní užívat respektu velké legendy, místo toho v 57 letech vyhrál Velkou pardubickou. Pro první triumf dojel v roce 1987 na slavném Železníkovi, s kterým zvítězil ještě třikrát (1988, 1989 a 1991). Páté vítězství si připsal v sedle Vronského (1997) a letos senzačně vyhrál pošesté s Tiumenem. Prezident Klaus mu za to udělil medaili Za zásluhy.

LIONEL MESSI
Ve 22 letech se stal fotbalovým králem roku. Získal Zlatý míč, když s velkým náskokem porazil druhého Cristiana Ronalda. Ve fi nále Ligy mistrů dal gól hlavou a skvělým výkonem s Barcelonou dotančil k triumfu nad Manchesterem United. Na drobného driblera je rozkoš pohledět. Ač má výjimečné individuální schopnosti, je především týmový hráč. V tom je lepší než Maradona.

SÉBASTIEN LOEB
Nikdo v historii ještě nezískal tolik titulů v rally (6). Stejně tak nikdo nevyhrál tolik závodů (54). „Šestý titul byl nejtěžší ze všech,“ řekl 35letý francouzský fenomén. V úvodu sezony sice vyhrál pět podniků v řadě, jenže pak několikrát havaroval. Do posledního závodu šel z druhé pozice. Přesto zvítězil. V listopadu se objevil v Praze a na autodromu v Sosnové.

ALBERTO CONTADOR
Do letošní Tour de France vstupoval španělský cyklista jako favorit, který o třídu přečnívá ostatní. Jenže musel prokázat nejen fyzickou, ale zejména psychickou odolnost. Postaral se o to Lance Armstrong, jeho „parťák“ z týmu Astana. Oba spolujezdci jeli jako dva lídři týmu a na silnici i v zákulisí se strhl boj. V horách však 27letý Španěl ujel všem a nejtěžší etapák podruhé vyhrál.

Obě maxima měla proporce ideálu. Stovku ovládl jako vysavač podlahu a na milované dvoustovce porazil druhého Edwarda z Panamy o 62 setin sekundy, což je nejvýraznější rozdíl v dějinách šampionátů.

Superman má nadlidskou sílu, Spider-Man má DNA pavouka, Batman má vztek - a Bolt má skvělý start a zatáčky, které umí perfektně vyběhnout tak, že se do nich položí a využije odstředivé síly. Z biomechanického hlediska je to atlet příští generace. Jako kdyby proudový Gripen létal mezi dvouplošníky s dieselovým motorem.

Ale 23letý sprinter už není jen modla v tretrách, stává se i společenskou ikonou. Podobně jako David Beckham přesáhl svět sportu. Fotí se v drahém oblečení, reklamní zlatokopové v něm vidí svůj Klondike. „On poblázní lidi, zvedá desetitisíce diváků ze sedadel. Kam přijede, tam je rázem vyprodáno,“ řekl atletický manažer Alfonz Juck, který rekordmana třikrát nalákal na Zlatou tretru Ostrava.

Bolt dostává 250 tisíc dolarů za start na mítinku. Inkasuje prémie za triumfy a světové rekordy a také přijímá balíky peněz od sponzorů za propagaci jejich značek. Jeho život napne nový vítr. Čeká ho turné po Asii, Africe a Austrálii. Majlant má dostat za práva na autobiografi i. Manažeři hledají nové partnery mezi zvučnými značkami. „Rozhlížíme se v oblasti aerolinií či technologií,“ uvedl Norman Peart.

Jeden anglický spisovatel napsal, že svět nezajde na nedostatek divů, ale nedostatek údivu. Atletice něco takového díky Boltovi nehrozí.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud