Deprese ze všudypřítomných zrcadel, která odhalí každý fald, či obava z toho, že se vám bude při prvních pokusech o cvičení posmívat partička přitroublých svalovců.
Posilovny jsou pro mnohé noční můrou, přesto do nich po výživných vánočních svátcích míří řada snaživců, kteří chtějí odstranit přebytečná kila nebo touží po pevné postavě a dobré kondici. Jak se chovat ve fit centru při prvních návštěvách a co dělat, abyste tělo při tréninku nezničili, ale dostali do formy?
Už vám není pětadvacet, většinu času vám bere práce a naposledy jste pořádně sportovali na střední škole. Navíc do zaměstnání jezdíte autem a většinu času sedíte shrbení u počítače. Vidíte se v tomto popisu?
Pokud ano a hodláte s tím něco dělat, nesnažte se o osamělé výpady do fit centra. Máte-li v plánu bez předchozích zkušeností posilovat na vlastní pěst a sednete si na první sympaticky vyhlížející stroj, máte „velkou šanci“, že se zraníte a cvičení se vám úplně znechutí.
V posilovně jde o dlouhodobý proces a zpočátku méně znamená více. Proto rozhodně zapomeňte na zvedání těžkých vah, místo toho postupně nalaďte organismus na vyvážený životní styl včetně pitného režimu a vhodné stravy. Oba faktory mají na výsledky cvičení zásadní vliv. Bez dobrých stravovacích návyků se nikam nepohnete.
„Problémem lidí jsou nerealistické cíle. Často přijde někdo, kdo nesportuje, a chce za tři měsíce shodit dvacet kilo. Další touží mít velké ruce a hrudník, tak posiluje pouze tyto části a pak ho začnou bolet záda,“ říká Jaroslav Skořepa, trenér z fit centra BBC v pražské Hostivaři.
„Každý, kdo má v plánu nějak zlepšit svůj fyzický i psychický stav, si musí uvědomit, že tělo je velký organismus a smysl má pouze jeho celkový rozvoj. Pokud někdo přetěžujete jednu partii, tak ji sice zpevní, jenže ta část poroste, protože tuk zůstane a navíc se zvětší svalová hmota.“
Jak se stát svalovcem >>>
Z toho vyplývá jediné. Kdo nemá s posilováním zkušenosti a chce začít, je pro něj vhodné využít osobního trenéra, který se mu bude věnovat, naučí ho správně dýchat a optimálně nadávkuje zátěž.
Problémem však může být cena, která se u vzdělaných specialistů pohybuje od 600 do 2000 korun za jednu lekci. Za vynaloženou investici navíc nedostanete výsledky hned. Sebelepší práce se projeví u každého individuálně. Může za to fakt, že spoustu lidí přichází do posilovny, až když jsou dlouhá léta bez pohybu a tělo je v zanedbaném stavu.
„Cvičení stojí hodně času, úsilí i peněz, protože někomu se trenér musí věnovat třeba půl roku,“ popisuje variantu kondiční kouč a extraligový házenkář Petr Brabec. „Nejlepší je využít služby trenéra na pár počátečních hodin, aby vše vysvětlil a pomohl ve startu. Neznalému člověku jinak hrozí, že si udělá špatné návyky a ty je pak strašně těžké odstranit.“
Jste-li odhodláni coby úplný nováček vstoupit do fit centra, udělejte si od počátku pohodlí. Aby na vás nepadl psychický blok z množství zrcadel, oblečte se do volnějších věcí. Stačí obyčejné tričko odvádějící pot a dlouhé kalhoty. Z této části nedělejte vědu.
Nejdůležitější je pevná obuv. Rozhodně se vyhýbejte pantoflům nebo chození naboso. Riskujete zranění, na nohu vám může spadnout činka nebo si strhnete nehet o všudypřítomné ostré hrany. Poslední základní část výbavy tvoří ručník, který si z hygienických důvodů kladete na stroje.
Ztraťte rovněž předsudky z toho, že je posilovna místo, kde se schází jen svalovci a exhibicionisté. Je téměř pro každého. Výjimky tvoří extrémně obézní osoby, zátěž je nevhodná i pro jedince s nádorovým onemocněním a hormonální poruchou.
Většina lidí navštěvuje fit centra kvůli problémům s nadváhou, nespokojeností se svou postavou, nebo zpevňují tělo a odstraňují bolesti pohybového aparátu.
„Dnes je fitko hlavně doplněk k aktivitám jako běh, cyklistika a kolektivní sporty, jelikož zpevňuje a tvaruje tělo, což pouze vytrvaleckým sportem nikdo nezíská,“ popisuje Skořepa.
Důvodů je ale mnohem víc. Posilovna svědčí i hubeným lidem, kteří nejsou zpevnění. Ženám pomáhá v boji proti celulitidě, kterou odstraňují cvičením celého těla. „Zrychlí se i látková výměna. Pro někoho má cvičení význam v tom, že chodí pravidelně na záchod, což mu třeba předtím nešlo.“
Skořepa však zároveň upozorňuje na to, že mezi činkami nenajdete ideální recept na redukci váhy. „S větší zátěží svaly rostou. Cvičením měníte pouze jejich tvar. Kdo chce hubnout, musí vedle toho chodit na kolo nebo běhat. Navíc čím jste starší, tím hůř organismus shazuje. Tělo rychleji nabírá tuky a ztrácí svalovou hmotu, prodlužuje se regenerace.“
Posilování je vysoce individuální záležitost. Liší se i podle uvážení trenéra. Někteří doporučují začít cvičit s lehkými činkami, aby si tělo zvyklo na správné postavení, jiní posílají svěřence na stroje, kde je omezený pohyb, který eliminuje chyby.
Začátek budování kondice přesto vypadá podobně. „Jelikož lidstvo postupem času leniví a osmdesát procent Čechů po čtyřicítce trpí bolestmi zad, musí jim cvičení vždy nejprve srovnat záda a posílit břicho a nohy, které tvoří takzvaný svalový korzet. Teprve ve chvíli, kdy je trup dostatečně zpevněný, mohou se začít posilovat svaly okolo,“ vysvětluje Skořepa.
S tím souvisí i protahování – strečink. Modelovým příkladem je zkrácená zadní strana stehen u žen, které nosí podpatky, kvůli čemuž pak některé cviky nemohou zvládat technicky správně. I zkrácený člověk má být pod dohledem odborníka.
![]() | Ve čtvrtečním příloze deníku Sport najdete: |
» Další informace a rady o posilování O čem se mluví: » Experti vás upozorní na co si dát pozor. » Jak důležitá je správná výživa a celá řada dalších rad pro každého. |