Příloha TRENDY: Jak se stát svalovcem

Tomáš Bureš
Tomáš Bureš v akci.
2
Fotogalerie
Ostatní
Začít diskusi (0)

Budování velkých svalů je matematika, kde zvedání činek představuje jen zlomek rovnice. Možná vás to překvapí, ale pokud se chcete stát svalovcem, stačí pořádně dřít v posilovně hodinu denně. Tím však práce nekončí. Důležitou součástí, v níž nelze dělat kompromisy, je i výživa a regenerace. Jak tedy správně pečovat o tělo, aby ideálně rostlo?

Cílem svalovce je stavět na sobě sochu. Výsledný produkt má hlavně pěkně vypadat. Nejde o žádné cvičení pro dobrý pocit, které si může ordinovat téměř každý. Při nabírání svalů se proto od aktéra očekává, že svému cíli přizpůsobí celodenní režim.

„Když na sobě chcete pracovat, visí výsledek na systematickém tréninku spojeném s výživou a regenerací,“ říká Tomáš Bureš, nejlepší český kulturista posledních let.

„Cvičení je důležité, ale zabere jen hodinu denně, svaly rostou a regenerují ve zbylých třiadvaceti. Proto se jedna fáze bez druhé neobejde,“ dodává mistr světa a trojnásobný vítěz prestižní soutěže Mr. Universe.

Posilování zaměřené na objem nefunguje podle obecných příruček, které říkají, že výdej má být vyšší než příjem. Tady musí mít přísun živin ještě větší systém. V opačném případě se lidé lačnící po svalech dopouštějí stejných chyb jako jedinci, kteří se snaží rychle zhubnout.

Tomáš BurešTomáš Bureš • Sport„Kdo jen sportuje a neřeší stravu, nebude mít výsledky. Pokud člověk nepřijímá správné živiny, první se začne při tréninku odbourávat svalová hmota,“ upozorňuje Bureš (detaily o výživě čtěte uvnitř listu).

Rozhodně si nemyslete, že je vymakaná postava s velkými svaly určena jen hrstce maniaků, kteří žijí pouze cvičením, jídlem a spánkem. Jejich způsob je sice nejefektivnější, leč s normálním životem těžko slučitelný.

Jistou roli hrají i genetické předpoklady a je možné, že pokud máte od přírody úzká ramena a široké boky, nepůjde práce snadno. Ale možnost zlepšit kondici a tělesnou stavbu má kdokoliv.

Zvedání činek však potřebuje od první chvíle řád. „Kdo chce mít kvalitní svaly, musí si uvědomit, že to nepůjde rychle. Trvá to měsíce a roky. Ať nejprve každý zváží zdravotní rizika podle věku a aktuálního fyzického stavu. Podle toho ať k tréninku přistupuje,“ vysvětluje Bureš, jenž doporučuje dělat první kroky s vyškoleným trenérem nebo zkušeným kamarádem.

„Je rozhodně lepší nechat si poradit. Sám jsem na to v mládí kašlal a kvůli tomu několik let cvičil technicky špatně nebo neefektivně.“

Zaměřit se na objemový trénink může i člověk, který do té doby neměl valný vztah k pohybu. Lepší variantou však nejprve zařadit posilovnu pouze jako doplněk k jakémukoliv sportu.

V úvodu stačí dvě až tři návštěvy fitcentra týdně. Délka zátěže? Maximálně hodina a půl, při přesáhnutí tohoto limitu obvykle přestává být vynaložená práce efektivní. „I já si ale nejdřív myslel, že když tam strávím čtyři hodiny, porostu rychleji a budu se budit v roztrhaném pyžamu. Ale tak to nefunguje. Spíš hrozí, že se unavené tělo dostane do fáze, kdy začne svaly spalovat,“ míní Bureš.

Důležité rady jak začít posilovat >>>

ZPEVŇUJTE KORZET
Ať už jste laik nebo zdatný rekreační sportovec, pro každého platí několik zásad, jejichž ignorování vede ke zdravotním problémům. Ideální věk, kdy lze začít kvalitně posilovat, je sedmnáct let. Vyvarujte se však v úvodu volným vahám (činkám). Na rozvoj svalů a síly jsou sice nejlepší, ale při nesprávném provedení hrozí zranění. Proto jsou vhodnější stroje a kladky.

Jednou z častých chyb bývá nesystematický trénink a zvedání nesmyslně velké zátěže, na kterou není tělo zvyklé a připravené.

Známým nesmyslem je i snaha zaměřit se na jednu partii s vidinou, že tak daná část lépe naroste. Je sice jasné, že bude větší než ostatní, ale zároveň hrozí přetížení dané skupiny a poranění okolních nezpevněných částí těla. Navíc disproporce nevypadá pěkně.

Tomáš Bureš v akci.Tomáš Bureš v akci. • SportIdeální variantou je proto posílení svalového korzetu, kam patří záda, břicho a dolní končetiny. Trénujte s nižšími vahami, které dokážete kontrolovat a s nimiž se snáze naučíte správnou techniku. Až po trpělivém startu budujte skutečnou hmotu dle vlastních představ.

„V úvodu bych doporučoval posilovat formou kruhového tréninku, kdy procvičíte za jednu lekci celé tělo,“ poukazuje kulturistický šampion, jenž sice posiluje od puberty, ale až do dospělosti pro něj byl hlavní náplní fotbal a následně přešel k bojovým sportům.

„Na pokročilý trénink, kdy do posilovny chodíte až pětkrát týdně a pokaždé procvičíte jinou skupinu svalů, nepřecházejte dříve než po třech měsících pravidelné aktivity.“

Skutečné posilování na rozvoj svalové hmoty je vysoce individuální podle genetické stavby. Každý se ale musí starat o rovnoměrnost. „Většina lidí po čase cvičení zjistí, že má nějakou část těla dominantní a jiná naopak zaostává,“ popisuje Bureš.

„To se musí včas vypozorovat a korigovat, aby daná partie nebyla zrůdně velká. V tomto případě je vhodné procvičit sval dvakrát týdně, vždy v tréninku se silnou svalovou skupinou. Ale i když to budete poctivě dělat a pak si dáte rohlík s coca-colou, bude to k ničemu. Vždy je třeba dbát na všechno stejně pečlivě.“

deník SportVe čtvrteční příloze deníku Sport najdete:
» další rady od skutečných odborníků

O čem se mluví:
» Rozhovor s legednou českého desetiboje Robertem Změlíkem
» Jak mohou vhodně posilovat ženy a spoustu dalších zajímavostí
Začít diskuzi