Chybí peníze. Padne monstrum Strahov? | iSport.cz
Martin Hašek
6. srpna 2010 • 09:09

Chybí peníze. Padne monstrum Strahov?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
LIGA NARUBY: Rittig se Starkou tleskali Julišovi, Guľa ordinoval tiki-taku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Osud největšího světového stadionu je v ohrožení. Kolos, původně postavený pro všesokolské slety a pak paradoxně známý jako Spartakiádní stadion, může pomoci Českému svazu tělesné výchovy z tíživé finanční situace kvůli splátkám obligací za O2 Arenu. Zatím však jde jen o nápad se spoustou překážek.Důsledky stavby moderní arény v pražských Vysočanech, jejíž splátky okolo půl miliardy ročně budou ještě několik desetiletí vysávat český sport, možná strhne jeden z nejslavnějších světových sportovních stadionů. Chátrající velký stadion na Strahově může padnout za oběť záchrany českého sportu.

„Podnikáme kroky, jak optimalizovat majetek. Rádi bychom otevřeli témata, jakým je třeba otázka Strahova,“ řekl předseda ČSTV Pavel Kořan. „Je to v rovině ideového námětu, který nebyl s nikým projednáván ani diskutován. ČSTV je z hlediska majetkového vlastníkem pouze nepodstatné části staveb a nepodstatné části pozemků.“


Prodej pozemků by mohl vynést sedm miliard korun. V této sumě ale nejsou zahrnuty náklady za demolici, které se odhadují na stovky milionů.

Vlastníky většiny pozemků jsou pražský magistrát a městská část Praha 6, která má však o budoucnosti Strahova své vlastní představy. Připravuje se nový koncept územního plánu. V jedné z variant by areál dál fungoval jako území se sportovní funkcí, v další je jako smíšená plocha.

Dnes se ochozy rozpadají a mezi nimi je osm ploch tréninkového centra fotbalové Sparty, která ho otevřela před sedmi lety za 261 milionů korun. Sparta má smlouvu o pronájmu ještě na 13 let. „Pro nás je to optimální zázemí a nepřemýšlíme, že bychom se někam stěhovali,“ říká mluvčí klubu Ondřej Kasík.

V takhle dezolátním stavu je strahovský stadion dnesV takhle dezolátním stavu je strahovský stadion dnesFoto Barbora Reichová Sport


Dalším problémem je fakt, že strahovský stadion je kulturní památkou, ze seznamu ho však může vymazat ministerstvo kultury. Odborníci se však jinému využití strahovského prostoru nebrání.

„Dospěli jsme k přesvědčení, že stadion není životaschopný, a že je těžko transformovatelný,“ říká Miroslav Holubec z firmy m4 architekti, která se svým projektem Strahovský kilometr vyhrála soutěž o využití Strahova pro potřeby případných olympijských her v Praze. „Stadion hodnotu má v podobě, v jaké je dnes. Současná podoba je ale neudržitelná.“
„Samospráva musí rozhodnout, jestli za zbourání stojí jiná hodnota. Rozhodně si nemyslím, že vrhnout v dnešní době na trh další čtvereční metry bytů je podpora veřejného zájmu,“ míní architekt Petr Hrůša, který je podepsán pod návrhem nového fotbalového stadionu v Brně Za Lužánkami.

Případný nový projekt by se týkal celého strahovského prostoru, což znamená, že by zasáhl i vysokoškolské koleje a také hlavní atletický stadion v zemi.
„Atletiky se to dotýká podstatně, je to pupeční šňůra k našemu sportu,“ řekl předseda atletického svazu Libor Varhaník. „Strahov je jediný stadion, na kterém by se teoreticky dala dělat velká událost.“

Místo, kam v minulosti mířily desetitisíce lidí
Místo, kam v minulosti mířily desetitisíce lidí

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud