Příběh grid girls - od šatů až po plavky. S kráskami je letos konec | iSport.cz
18. dubna 2018 • 12:53

Příběh grid girls - od šatů až po plavky. S kráskami je letos konec

Autor:
TOP VIDEA
Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí? Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí?
Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1 Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ani pokračování kariéry dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa, či víceré technické a sportovní změny nevyvolaly před začátkem sezóny takový ohlas, jako zrušení jednoho z nejtradičnějších symbolů spojeného se světem Formule 1 (přímé přenosy na stanicích Sport1 a Sport2). Američtí majitelé seriálu nečekaně ukončili působení atraktivních děvčat, které prováděly piloty před každým závodem.Důvodem „vykázání“ krásných žen ze startovního roštu byly celospolečenské debaty o sexismu. Podle marketingového šéfa F1 Seana Bratchesa byl tento zvyk v protikladu se společenskými normami dnešní doby. „Nemyslíme si, že tato praxe je vhodná pro F1 a její nové i staré fanoušky,“ uvedl Bratches pro oficiální web f1.com.

Na začátku byla Japonka

Tradice takzvaných „grid girls“ přitom sahá až do 60. let minulého století. Průkopnicí tohoto fenoménu byla modelka a zpěvačka Rosa Ogawová, kterou proslavila reklamní kampaň pro japonskou rafinérii Cosmo Oil. Jako první prezentovala vícero značek přímo na závodech, k čemu dopomohla i skutečnost, že byla vdaná za pilota týmu Toyota, Kawaia Minoru. Při této příležitosti byla oblečena do tradičních šatů. Následně si firmy uvědomily marketingovou sílu spojení krásných žen a nejsilnějších motorů. Tento koncept se rychle rozšířil nejen do USA a Velké Británie. Spojení bohatství, rychlosti a nebezpečí s krásnými ženami přispívalo postupně k zvyšující se popularitě efjedničky po celém světě.

Éra přiléhavých materiálů

V průběhu 70. let se výrazně změnilo do té doby konzervativní oblečení „grid girls“ ve světě F1. Tradiční sváteční šaty nahradily přiléhavé materiály, aby co nejvíce zvýraznily ženské tělo. Oblečení z materiálu lykra a kozačky až po kolena se staly neoficiální uniformou modelek při závodech Formule 1. V 70. letech, když začalo jít v závodech skutečně o život, byly „grid girls“ posledními ženami, které piloti před startem viděli. Po úspěšném zvládnutí závodu byly zase první, které mohly pilota obejmout. Mezi největší sukničkáře a zároveň idola žen v tomto období patřil britský mistr světa James Hunt (známý také z kasovního trháku Rivali jako velký super Nikiho Laudu). Nejedna z krásek na startu měla skončit v jeho, nebo v náruči dalších pilotů.

O tuhle krásnou podívanou fanoušci od letošního ročníku F1 přijdou!O tuhle krásnou podívanou fanoušci od letošního ročníku F1 přijdou!

Méně látky, víc kůže

V období 60. a 70. let šlo v případě „grid girls“ o pěkné ženy ve smyslu skvělé postavy a pěkných tváří. Ale modelky měly stále zahalenou většinu těla. Změnu v tomto případě přinesly až 80. léta, v kterých padly jakékoliv zábrany. Platilo jednoduché pravidlo: čím méně látky na těle, tím lepší odezva. Zároveň už tyto modelky nebyly reklamním poutačem konkrétních značek, ale tvořily propagaci jednotlivým okruhům a týmům. Začalo platit staré známé – nahota/spoře oděná těla žen prodávají. Mezi nejodvážnější průkopníky této odvážné prezentace patřila Velká Británie.

Brána do showbyznysu

V dalším desetiletí povolání krásné ženy v F1 umožňovalo vstup do světa showbyznysu. Dokonalým příkladem je britská modelka Katie Price, která pracovala pro stáj bývalého pilota F1 a majitele týmu Eddieho Jordana. Od té doby jí zůstala přezdívka Jordan. „Motoristické závody jsou velmi komerční investicí a tyto investice se vám musí vrátit. Potřebovali jsme se ukázat,“ vzpomíná na angažování sexbomby (a manželky zpěváka Petra Andreho) Eddie Jordan. To už se jeho děvčata prezentovaly také v plavkách. Kromě Priceové odstartovaly v této pozici další slavné modelky jako Melinda Messagerová a Emma Nobleová.

O tuhle krásnou podívanou fanoušci od letošního ročníku F1 přijdou!O tuhle krásnou podívanou fanoušci od letošního ročníku F1 přijdou!

Ženy nahradí děti

Se spoře oděnými kráskami na startu je od této sezóny konec. Vedení Formule 1 si ve spolupráci s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) pravděpodobně vzalo příklad z fotbalu. Od letošního roku totiž budou elitní piloty v čele s obhájcem titulu Lewisem Hamiltonem provázet na startu nadějní automobiloví závodníci. Děti budou vybírat národní motoristické federace zemí, v kterých se Velká cena uskuteční. Místa jim mají být přidělována jako odměna za výsledky v juniorských závodech, případně se mají losovat. „Pro ně, ale i pro jejich rodiny, to bude nezapomenutelný zážitek. Inspirace, aby dále závodily, trénovali a učily se,“ říká šéf marketingu F1 Bratches.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud