Jak sporttester usvědčil vraha? Mladík zaběhl 100 maratonů v 18 letech | Superlife.cz | iSport.cz
8.2.2019 • 05:00

Jak sporttester usvědčil vraha? Mladík zaběhl 100 maratonů v 18 letech

 • Vítejte u pravidelné porce zajímavostí ze sportovního světa!

  Pravidelná porce zajímavostí ze sportovního světa servíruje další díl. V těle článku se dozvíte, jak je možné, že 18letý americký mladík zvládl v útlém věku už 100 maratonů i proč se nedočká zápisu do Guinessovy knihy rekordů. Prozradíme také, jak sportovní aplikace usvědčila vraha a zaběhneme si společně pivní maraton! 

 • Co se v mládí naučíš...

  Calix Fattmann na archivní fotografiiCalix Fattmann na archivní fotografii

  Běžecké rekordy jsou různé. Obdivuhodné, bláznivé, nepravděpodobné. Ten, o kterém píšeme dnes je ale natolik neobvyklý, že nikoho ani nenapadlo podobné výkony zaznamenávat. Až do teď. Američan Calix Fattmann je totiž hodně zvláštní maratonský rekordman. Nikdo v jeho věku nedokázal zaběhnout tolik maratonů jako on (nebo se tím nepochlubil).

  Calixovi ještě nebylo osmnáct let a na kontě už má 100 maratonů! Zápisu v Guinessově knize rekordů se ale pravděpodobně stejně nedočká, její autoři totiž mají obavu, aby se Calixe někdo nesnažil napodobit. Je totiž otázkou, jaké zdravotní komplikace mu může v budoucnu taková zátěž přinést. Prozatím ale prohlašuje, že se cítí natolik fit, že běh nedoplňuje jakýmkoliv kompenzačním cvičením, jógou a dokonce ani obyčejným strečinkem. Dojem hazardéra tak Calix vylepšuje alespoň faktem, že se nesnaží trhat rekordy v rychlosti. Jeho nejlepší maratonský čas je 3:44, většinou ale běhá podstatně pomaleji.

  Můžeme se sázet, kdy Calix dožene v počtech maratonů svého nevlastního otce, který jich má zatím na kontě 375.

 • Nechcete umřít dřív? Neseďte!

  Sezením u počítače tráví část populace několik hodin denně. (ilustrační foto)Sezením u počítače tráví část populace několik hodin denně. (ilustrační foto)

  Používáte sportovní hodinky? A také si na nich vypínáte funkci, která upozorňuje na dlouhou dobu sezení? Jsme přece sportovci, hýbeme se dost, tak proč se ještě nechat otravovat nějakým upozorňováním? Tahle úvaha je ale ve skutečnosti chybná. Alespoň podle studie publikované v časopise American Journal of Epidemiology.

  Její autoři se zaměřili na 8 000 osob, které byly součástí národního zdravotního vyšetření v USA. Poté prozkoumali úmrtnost lidí v této skupině a došli k jednoznačnému závěru, že i krátké přerušení sezení a jeho nahrazení libovolnou fyzickou aktivitou snižuje riziko předčasného úmrtí o 17 %. Pokud je fyzická aktivita o něco intenzivnější, riziko se dále snižuje až o 35 %. Navíc, už předchozí výzkumy dokázaly, že přerušit dobu sezení na jakoukoliv chvíli je pro zdraví opravdu přínosné. Takže jestli si myslíte, že se hodinku denně proběhnete a zbytek dne strávíte usazení za monitorem počítače a tělo vám ještě poděkuje, opravdu se mýlíte. Vstaňte a projděte se, udělejte pár dřepů, kliků...

 • Hodinky usvědčily vraha

  Sportovní hodinky obvykle slouží k zaznamenávání sportovních výkonů. Před nedávnem ale pomohli také k usvědčení vraha. (ilustrační foto)Sportovní hodinky obvykle slouží k zaznamenávání sportovních výkonů. Před nedávnem ale pomohli také k usvědčení vraha. (ilustrační foto)

  Sportovní hodinky obvykle slouží k zaznamenávání sportovních výkonů. Před nedávnem ale pomohli také k usvědčení vraha. Mark Fellows byl podezřelý z dvojnásobné vraždy, ale detektivům stále chyběl nějaký zřejmější důkaz. Když narazily na Fellowsovu fotku z běžeckého závodu, který se konal zhruba dva měsíce před vraždami, všimli si, že má na zápěstí hodinky Garmin.

  Napadlo je prozkoumat uložené GPS záznamy a trefili se do černého. Podezřelý měl totiž v tréninkovém deníku uloženy záznamy, které prokazovaly, že se na místě činu a v jeho okolí opakovaně vyskytoval. Fellows sice nebyl tak hloupý, aby si samotnou vraždu uložil jako aktivitu do tréninkového deníku, ale detektivům nebyl schopný vysvětlit své opakované návštěvy v okolí místa činu před samotnou vraždou. A protože se v té době pohyboval na kole, nenapadlo ho nic lepšího než si tyto záznamy jako cyklistickou aktivitu uložit. Společně s dalšími nepřímými důkazy už to soudu stačilo, aby ho za dvojnásobnou vraždu odsoudil.

 • Do Londýna na pivo

  Londýnský závod, kde jde o pivoLondýnský závod, kde jde o pivo

  K poslední novince mě inspirovala jeden z předchozích článků ve sportovních novinkách, kde jsme mluvili o tom, že běžci mají opravdu rádi pivo. Pokud do této skupiny patříte i vy, máme pro vás tip na jeden zajímavý závod. Koná se příští víkend, 17. února v Londýně.

  The Street Child Craft Half je půlmaraton v jehož průběhu ovšem musíte každé dvě míle (tedy vždy po 3,2 kilometrech) vypít třetinku piva. Na výběr jsou tři druhy ze tří originálních londýnských pivovarů. Pokud si na půlmaraton netroufáte, vybrat se dá i desetikilometrová trať. Je asi zřejmé, že tady nepůjde v první řadě o kvalitní sportovní výkony, nicméně zaplacením registrace ve výši 25 liber přispějete na pomoc dětem ve válkou postižených oblastech. Pokud se trochu plácnete přes kapsu a zaplatíte 150 liber, čeká vás v cíli i hodně speciální účastnická medaile. Tak co, potkáme se na startu? Registrujte se zde.

Témata:  běhinspiraceakceGarminsportmaratonsuperlife
Další články autora
 

Superlife

Běh Kolo Testy Inspirace Akce Superlife Columbia běžecké závody

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří trackovací aplikace Superlife pro nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Superlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem Superlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud