Sport, to je dnes i vášeň za hranou zákona

Kalmanovič
KalmanovičZdroj: ČTK
Skandály
Začít diskusi (0)

Dva extravagantní muži, každý po svém a oba z jiných příčin, na sebe v minulých dnech přitáhli pozornost sportovního světa. Házenkářský boss Gunnar Prokop během utkání raději vtrhnul na hřiště, než by sledoval porážku svých házenkářek, basketbalový car Šabtaj Kalmanovič dokonce zaplatil za svoje podnikání životem. Kdo jsou muži, kteří pro svou vášeň obětují vše?

Sám sebe sovětský špion KGB a pravděpodobně i protřelý mafián Kalmanovič (62) prohlašoval za bláznivého člověka. „Potřebujete bláznivé lidi, aby dělali bláznivé věci,“ vysvětloval majitel týmu ženských basketbalistek Spartaku Moskva vloni, proč sype miliony dolarů do sportu, který není v Rusku na nejvyšších patrech žebříčku jako fotbal nebo hokej.

„Občas je to pro novináře a jejich čtenáře těžko k pochopení. No a co? Neporozumění je cena, kterou musíte zaplatit,“ rmoutil se naoko.

Byl duší svého týmu, při zápasech Spartaku běhal kolem střídačky jako před infarktem. Svoje hráčky si hýčkal, stavěl jim luxusní domy, po svém způsobu je miloval. Teď je mrtvý, v pondělí ho nájemný vrah z jedoucího auta přímo v centru Moskvy rozstřílel na kusy a policie šetří i verzi, že za smrtí jednoho z nejmocnějších mužů evropského basketbalu je ono „neporozumění“.

„Sledujeme i verzi, že byl zavražděn kvůli aktivitám ve Spartaku Moskva,“ řekl vyšetřovatel Anatolij Bagmet.

Prokop dostal za svůj úlet na házenkářském hřišti pouze tříletý distanc. Přesto oba muže mnohé spojuje. Oba svým vlivem vynesli svoje kluby až na vrchol.

Prokopovo HYPO je největším pojmem v ženské házené, Kalmanovičův Spartak začal po vstupu nového majitele vyhrávat Euroligu rok za rokem. S hvězdami WNBA podepisoval Kalmanovič bez váhání smlouvy na šestimístné sumy, dával jim prý desetkrát víc než berou v Americe.

Oba mají zároveň pověst mafiánů. Kalmanovičovi patřily v Moskvě tržnice, organizoval největší koncerty popových hvězd včetně Michaela Jacksona. O jeho napojení na organizovaný zločin se mluvilo už dlouho a předzvěst potíží přišla v červenci, kdy byl zastřelen další boss moskevského podsvětí Vjačeslav Ivankov, známý jako Japončík. To byl Kalmanovičův přítel.

Hranice zákonů překročil milovník basketbalu i v Eurolize, když v roce 2004 vystavil falešné gruzínské pasy dvěma Američankám, pro něž měl angažmá v Jekatěrinburgu. Všichni soupeři tehdy prý věděli, že se jedná o podvod, ale nikdo se neměl k poukázání na něj.

Až se do věci pustil brněnský manažer Jiří Hamza, jeho tým tehdy v play off Euroligy proti Jekatěrinburgu měl nastoupit. Ruský tým byl vyřazen kontumačně. Hamza nikdy nedal najevo strach z odvety, není známo, že by čelil vyhrožování, ale s odstupem času přiznal, že se od Kalmanoviče držel raději co nejdál to šlo.

Drsné metody si jeho soupeř osvojil už dávno před tím. Potomek izraelských rodičů, narozený v Litvě, byl jako špion KGB v Izraeli dokonce na šest roků zavřený a z basy se dostal až kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Pak začal podnikat s ropou, vlastnil společnost na výrobu ropných vrtáků a část peněz neváhal posílat do basketbalu. „Svět ztratil báječného člověka,“ reagovala Janel McCarvillová, jedna z opor Spartaku.

Začít diskuzi