PŘÍMO Z MELBOURNE | Známost s kamarádem Andym Murraym ho dostala do světa velkého tenisu. A trenérské lekce, které dva a půl roku odkoukával od Ivana Lendla, z něj udělaly nadaného kouče. Osmadvacetiletý Venezuelan Daniel Vallverdu absolvoval tu nejlepší univerzitu tenisového vzdělání a nyní se postavil na vlastní nohy. Jeho první úkol – proměnit Tomáše Berdycha v grandslamového šampiona.
Slyšíte jiný hlas, myšlenky vám jsou však povědomé. Ivan Lendl byl první volbou Tomáše Berdycha, když hledal nového kouče. Ač z vysněného spojení sešlo, nemířil konečný zásah tak daleko od původního terče.
Daniel Vallverdu připomíná „malého Lendla“. „Ivan byl skvělý mentor, hodně mě toho naučil,“ říká Vallverdu v prvním rozhovoru pro česká média. A že se svými schopnostmi může přiblížit originálu, hodlá s Berdychem také dokázat.
Spolupráci s Berdychem jste nastartovali náramně.
„Ano. Daří se mu. Cítí se sebevědomě, pohodlně na kurtu i v soukromí. V prosinci hodně pracoval a teď se to začíná vyplácet. Tenis ho baví.“
Jaký s ním máte hlavní cíl?
„Pro Tomáše to vždycky bylo vítězství na grandslamu. Párkrát už byl blízko. Má za sebou fantastickou kariéru. Pokud bude dál makat a udrží si správný mentální přístup k nejdůležitějším zápasům, může ten grandslam získat. Ví, kolik různých drobností je k tomu potřeba. Nasbíral hodně zkušeností, leccos tomu obětoval.“
Měníte jeho tenis. Působí agresivněji, jde si pro winnery. Tak chcete, aby hrál?
„Podle mě hrál vždycky útočně. Myslím, že podstatná je volba úderu v danou chvíli. Potřebuje rozlišit, kdy má být agresivní a kdy ne. Někdy útočil, i když ve správné pozici nebyl. To se mu pak vymstilo. Ale skvěle vnímá, co mu říkám. Poslouchá mě, tvrdě dře, rychle se učí. Vyptává se.“
Andymu budu krýt záda
Tomáš vtipkoval, že s ním máte lehčí práci než s tvrdohlavým Murraym. Sedí to?
„Tak bych to úplně neřekl. Každý z nich má jinou povahu a ke každému je potřeba přistupovat jinak. Nepovažuju práci s Andym za nějak zvlášť těžkou. Hodně mě to s ním bavilo, posbírali jsme spoustu úspěchů.“
Proč ale přišel konec? Spekulovalo se, že jste nebyl příliš nadšený z angažování hlavní trenérky Amélie Mauresmové.
„To není pravda. Všichni jsme táhli za jeden provaz, ale získal jsem pocit, že se náš profesionální vztah vyčerpal. Byl správný čas se rozejít. Po sezoně jsme si sedli u Andyho doma, vedli dlouhý hovor a v klidu si vše vyříkali. Stále spolu dobře vycházíme, vždy mu budu krýt záda. Tedy kromě případů, když budu koučovat proti němu.“
To se stane už v semifinále Australian Open. Berdych oceňuje zvlášť vaši taktickou přípravu, jste schopný mu ušít herní plán do každého zápasu. Je to vaše přednost?
„Víte, já se nesmírně rád dívám na zápasy. Baví mě sledovat ostatní hráče, přemýšlet o nich. To je podle mě u trenéra důležité.“
Hráčských zkušeností přitom moc nemáte. Popište vlastně vaši kariéru…
„V osmnácti jsem hrál turnaje future na španělském okruhu. Pak jsem na čtyři roky odešel na univerzitu do Ameriky, kde se mi taky dařilo. Byl jsem první v deblu a třetí ve dvouhře. Reprezentoval jsem Venezuelu v Davis Cupu. Chystal jsem se hrát profesionálně, jenže jsem si vážně zranil třísla. Rok jsem nehrál. Když jsem se zotavoval, Andy mě oslovil, abych pracoval s ním. Musel jsem se rozhodnout. Přestal jsem hrát a ve 24 letech jsem se dal na koučování. Nejdřív to bylo trochu těžké, ale nelituju. Bylo to správné rozhodnutí.“
S Lendlem si často píšeme
Jednou jste o sobě řekl, že jste sice mladý, ale máte starou duši. Jak jste to myslel?
„Co se týče koučování, prošel jsem už spoustou různých situací. Naučil jsem se toho opravdu hodně. Mám taky špatné zážitky, ale i z nich si můžu vzít ponaučení. Už jsem zažil snad úplně všechno.“
Co vám dala spolupráce s Ivanem Lendlem?
„Andymu výrazně pomohl, pro nás všechny bylo skvělé ho poznat. Hodně mi pomohl vidět na kurtu věci, které jen tak někdo neodhalí. Má neskutečné zkušenosti. Byla to velká škola. Ivan byl skvělý mentor, hodně mě toho naučil. Pořád spolu výborně vycházíme, píšeme si a často mluvíme o tenisu. Naučil mě leccos.“
Jak jste s ním vycházel osobně?
„Mám tu jeho povahu rád. Byla s ním velká legrace. Stali se z nás velcí přátelé.“
Můžete ho teď třeba požádat o radu?
„Je teď v Americe, bavíme se denně. Ne konkrétně o Tomášovi, ale o hře, o dalších tenistech... Jeho to v současnosti na okruh netáhne, dělá si svoje věci. Přesto zůstáváme v kontaktu.“
Čím vás nejvíc ovlivnil?
„Mentálním přístupem k velkým zápasům. To byla jeho přednost. Věřil své taktice, svému týmu a práci, kterou udělal v přípravě. Díky tomu potom vítězil. Ve své kariéře musel leccos překonat. Trvalo mu, než poprvé dobyl grandslam. Musel hodně přemýšlet, jak vyhrát velké zápasy. Hodně tím ovlivnil mě i Andyho.“
Tomáš v sobě sílu má
Říká se, že Tomáš právě tyhle největší mače a rozhodující chvíle nezvládá nejlépe. Co vy na to?
„Podle mě tu sílu v sobě má. Jen ji potřebuje ukázat v kritickém okamžiku. Pořád se snaží zlepšovat, což by ho mohlo dovést k cíli. Pokouší se najít něco extra, to mě na něm baví. Nebojí se hledat řešení, vymazávat svoje malé slabiny.“
Kývl jste hned, když vás Berdych oslovil?
„Zrovna jsem byl doma v Miami. Pár dní po zveřejnění mého rozchodu s Andym mi volal Tomášův agent, že by se mnou Tomáš rád mluvil. Právě hrál Asijskou ligu, o dva dny později se ozval. Bavili jsme se o tenise a hned jsme našli společnou řeč. Byla to skvělá debata. Za dva týdny jsem letěl do Česka a začali jsme spolupracovat.“
Není to zvláštní pocit, být coby trenér mladší než váš hráč?
„Ne. Vůbec. S Andym jsem začínal jako mladý kluk. Záleží na tom, jestli se s tenistou vzájemně uznáváte. Tomáš mi tohle dal najevo hned od začátku. Od toho prvního telefonátu. Věděl jsem hned, že to bude klapat.“
Daniel Vallverdu |
Narozen: 17. 3. 1986 ve Valencii, Venezuela Bilance na okruhu ATP: 2:5 Bilance na okruhu ITF: 29:36 V Davis Cupu za Venezuelu: 5:7 Trenérská kariéra: 2010-2014 členem týmu Andyho Murrayho Zajímavost: vystudoval management obchodu na University of Miami, v Miami dodnes žije |