Srbský tenista Novak Djokovič, který přiletěl do Austrálie obhájit titul na grandslamovém Australian Open, je znovu v tamním detenčním zařízení, sdělili podle agentury AFP jeho advokáti.
Australská vláda se obává, že přítomnost hráče, který není očkován proti covidu-19, může v zemi podpořit antivaxerské nálady. Australský federální soud rozhodl, že slyšení ve věci Djokovičova případu bude v neděli v 9:30 australského času, tedy v půl dvanácté v noci českého.
Ministr pro migraci Alex Hawke podle Sydney Morning Herald rozvedl, proč je podle něho Djokovič hrozbou pro veřejné zdraví. Když i s pozitivním výsledkem testu dělal rozhovor pro média, mohlo by to prý podobně ovlivnit australské občany, aby ignorovali izolace a karantény.
Djokovič označil své chování za chybu v úsudku. „Jeho případ může povzbudit či ovlivnit ostatní, aby se chovali podobně a nedodržovali příslušná opatření po pozitivním testu, což může vést k šíření nemoci a ohrožovat zdraví ostatních,“ má jasno ministr.
Djokovičovi v Austrálii podruhé zrušili vízum a místo pokusu o získání desátého titulu na Australian Open by měl odcestovat. Srbský hráč se obrátil na soud. O tenistově startu na turnaji tak bude jasno až den před jeho zahájením.
Zástupce australské vlády v pátek při slyšení před soudcem naznačil, že čtyřiatřicetiletý hráč nebude deportován na hranice dříve, než soud definitivně rozhodne o jeho žádosti o zablokování deportace. Dodal ale, že Djokovič by měl na rozhodnutí soudu počkat v detenčním zařízení.
Ve stejném hotelu strávila pár nocí i česká deblistka Renata Voráčová, která stejně jako Djokovič dostala výjimku z očkování na základě prodělaného covidu a po týdnu volného pohybu byla zadržena. Vzhledem k nejistotě, zda by byl její případ včas vyřešen, z Melbourne odletěla a už je doma v Česku.
Zprávy ze dne 25. listopadu 2021
Trenér fotbalistů Feyenoordu Rotterdam Arne Slot připustil, že ho znepokojil pozitivní výsledek testu na koronavirus, který měl v úvodu týdne před čtvrtečním zápasem Evropské konferenční ligy se Slavií v Praze brankář Justin Bijlow. Všichni ostatní členové týmu jsou podle kouče zdraví. Bijlow ještě odchytal víkendový ligový zápas se Zwolle (4:0), ale v úterý měl pozitivní test a do Prahy neodletěl. „Výsledek toho testu nás znervózněl v tom smyslu, jestli zůstane jen u jednoho. Všechny členy týmu jsme v úterý i ve středu otestovali, i ty očkované. Musíme samozřejmě počkat pár dnů, jestli to eventuálně nebude mít nějaký vliv i na ostatní hráče,“ řekl Slot na tiskové konferenci v Praze. Místo nemocné brankářské jedničky dostane v Edenu šanci izraelský náhradník Ofir Marciano.
Zprávy ze dne 24. listopadu 2021
Hokejisté Českých Budějovic mění kvůli koronavirové situaci na jihu Čech program. Domácí zápas 29. extraligového kola s Libercem sehrají místo původního termínu 3. prosince až o více než měsíc později v úterý 11. ledna. Vedení Motoru tím zareagovalo na neutěšený stav v jihočeských nemocnicích a opětovně zhoršenou epidemiologickou situaci v České republice. Podnětem k odložení zápasu, na němž se Jihočeši dohodli s Bílými Tygry, byl apel jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) na omezení masových akcí v kraji v nejbližších dnech z dnešní mimořádné tiskové konference. Hokejový klub o odložení utkání informoval prostřednictvím svého webu.
Fotbalisté Bayernu Mnichov Joshua Kimmich a Eric-Maxim Choupo-Moting měli pozitivní test na koronavirus. Nákazu v týmu dnes potvrdilo vedení bavorského velkoklubu. Oba postižení přitom patří mezi neočkované hráče a především reprezentační obránce Kimmich už na začátku sezony čelil kvůli odmítání vakcíny v Německu velké kritice. Oba hráči byli už před pozitivním testem v domácí karanténě, protože přišli do kontaktu s nakaženou osobou. Přišli tak o úterní zápas Ligy mistrů v Kyjevě. Nyní musejí do izolace.
Hokejisté finského Lukko Rauma postoupili bez boje v odvetě do čtvrtfinále Ligy mistrů přes Bolzano. Na dnešek plánovaný druhý zápas byl odložen z preventivních důvodů, protože řada členů severského týmu nemohla do utkání zasáhnout kvůli covidovému protokolu. O postupu Raumy rozhodlo vítězství na ledě italského účastníka mezinárodní rakouské ligy ICEHL 3:1 z minulého týdne. Vedení soutěže rozhodlo, že o postupujícím se rozhodne na základně výsledku z prvního utkání, protože v nabitém mezinárodním kalendáři není prostor zápas odložit a dohrávat.
Amatérské sportovní soutěže zatím běží dál i přes zpřísnění opatření proti koronaviru. Někde ale lehce upravili podmínky. Házenkáři povolili klubům, které by měly problémy s nedostatkem hráčů, odložení zápasů maximálně do konce ledna. Squashisté zase pro soutěže družstev snížili počet hráčů v jednom týmu ze čtyř na tři. Proočkovanost mezi amatérskými sportovci je poměrně vysoká.


