ANKETA | VIDEO | Víkendové vítězství českého týmu v Davis Cupu se zařadilo mezi nejvýznamnější události v historii českého tenisu. Z minulých let je přitom na výběr z řady mimořádných úspěchů výjimečných hráčů a hráček. iSport.cz pro vás sestavil žebříček nejvýznamnějších od začátku open éry v roce 1968. Jakou byste postavili na první místo vy?
Vítězství v Davis Cupu 2012
Nejčerstvější tenisový zážitek. Tři roky po neúspěšném finále se stejným soupeřem se Česku povedla na domácí půdě odveta. Dvě ústřední postavy vítězů na ni měly stejný podíl. Radek Štěpánek a Tomáš Berdych vyhráli každý jednu z dvouher a společně také čtyřhru.
Obhajoba Fed Cupu (2011, 2012)
Se vstupem Petry Kvitové do světové špičky je spojená také nadvláda českého týmu ve Fed Cupu. V týmu ji dokázaly podpořit i její spoluhráčky, což potvrdila Lucie Šafářová, která obstarala dva body v letošním finále se Srbskem.
Sestřih závěrečného zápasu Lucie Šafářové z finále Fed Cupu 2012
Vítězství Petry Kvitové na Wimbledonu (2011)
Na nejslavnější grandslamový turnaj odjížděla dnes nejslavnější obyvatelka Fulneku jako tajná česká naděje. Zpátky z Londýna se Petra Kvitová vracela jako překvapivá, ale zasloužená vítězka Wimbledonu. Vydařenou sezonu loni podpořila i vítězstvím na Turnaji mistrů.
Sestřih finálového zápasu Petry Kvitové s Marií Šarapovovou
Vítězství Petr Kordy na Australian Open (1998)
Na Australian Open odcestoval Petr Korda po období, kdy jeho kariéru brzdila zranění. Od protinožců se vrátil s jediným grandslamovým titulem českého tenisty od rozdělení Československa a v pozici druhého nejlepšího hráče světa.
V následujícím roce ho opět vážně přibrzdilo obvinění z dopingu. To se sice neprokázalo, ale Kordovu kariéru poznamenalo a o další rok později tenisové turnaje opustil.
Vítězství Jany Novotné ve Wimbledonu (1998)
Nejlepší česká tenistka 90. let se ocitla blízko vítězství na Wimbledonu už o pět let dřív, kdy v rozhodujícím setu vedla nad Steffi Grafovou 4:1. Dočkala se až v roce 1998, kdy ve finále v All England Clubu porazila Francouzku Nathalii Tauziatovou. V té době se tehdy 29letá Novotná stala vůbec nejstarší vítězkou v historii grandslamových turnajů.
Světová jednička Ivan Lendl
Zatím žádný jiný český tenista se nedostal do čela světového žebříčku. Lendl v něm navíc vydržel celkem 270 týdnů, což znamenalo rekord, než ho překonal až v roce 1999 Pete Sampras a poté také Roger Federer.
Během kariéry vyhrál pětkrát Turnaj mistrů, třikrát US Open a French Open, a dvakrát Australian Open, zakletý pro něj zůstal pouze Wimbledon. Kariéru ukončil v roce 1994.
Sestřih z grandslamových titulů Ivana Lendla
Fenomén Martina Navrátilová
Skvostná bilance její kariéry čítá 59 grandslamových titulů včetně devíti nejcennějších: z wimbledonské dvouhry. Jako jediná žena dokázala Martina Navrátilová vyhrát na všech grandslamech dvouhru, čtyřhru i mix.
Ve 49 letech se stala nejstarší vítězkou grandslamu a v sedmačtyřiceti nejstarší vítězkou zápasu dvouhry ve WTA Tour. V čele světového žebříčku strávila 331 týdnů.
Z wimbledonských úspěchů Martiny Navrátilové
Čtyři grandslamy Hany Mandlíkové
Členka tenisové Síně slávy zvítězila v letech 1980 a 1987 na Australian Open, v roce 1981 ovládla French Open a o čtyři roky později i US Open. Ve Wimbledonu byla dvakrát ve finále, ale o kýžený primát ji připravily její největší konkurentky Chris Evertová s Martinou Navrátilovou.
Podívejte se na útržek dokumentu o vítězství Hany Mandlíkové na French Open 1981
Čtyři Fed Cupy z 80. let
V osmdesátých letech dominoval československý tým ve Fed Cupu ještě výrazněji než v současnosti. V rozmezí let 1983 až 1985 vybojoval tři vítězství v řadě a v roce 1987 přidal ještě jeden. Body tehdy na československé konto připisovaly především Helena Suková a Hana Mandlíková.
Vítězství v Davis Cupu 1980
Hlavním strůjcem až do víkendu dosud jediného českého triumfu v týmové soutěži byl před 32 lety Ivan Lendl, který si v zápasech s Francií, Rumunskem, Argentinou i ve finále s Itálií udržel neporazitelnost.
Tři grandslamy Jana Kodeše
V červenci 1973 nastupoval Jan Kodeš do wimbledonského finále už jako ostřílený borec. Vedle dvou vítězství na French Open měl za sebou i finále na US Open 1971.
V něm po 107 minutách porazil Gruzínce Metreveliho ve třech setech. Během let 1970 až 1974 se držel v první světové desítce, byl 12 let prvním hráčem Československa a 17 let reprezentoval v Davis Cupu.
Podívejte se na Kodešův triumf ve Wimbledonu 1973