Co dnes dělají vítězové Davis Cupu z roku 1980?
Mnozí sportovci po ukončení kariéry tápou v prázdnu. Ne tak Tomáš Šmíd. Hrdina finále Davis Cupu 1980 žije byznysem od Itálie po Panamu, povečeřel s Maradonou i Kasparovem a vyhlíží důchod v Karibiku. Tenisem však nadále žijí jeho kamarádi Pavel Složil a Jan Kodeš.
Tomáš Šmíd: Na večeři s Maradonou
Raketu uchopí jen občas. To když běží tenisový týden pod jeho jménem v některém z luxusních světových hotelů. Letos radil návštěvníkům resortů na Sardinii a Kanárských ostrovech. „Je to tam nádherný, ale pak mě hrozně bolí kyčle. To mě deptá,“ povzdychne si 53letý elegán s nakrátko střiženým ježkem. „Hraju tam dvě hodiny denně, ne že bych se udřel, ale holt nejsem zvyklej.“
Lapálie s kyčelními klouby, kvůli nimž už léta neochotně uvažuje o operaci, jsou jediným pozůstatkem aktivního hraní. Zbytek těla nezlobí. „Hrával jsem singla i debla, na tom jsem se fyzicky dost oddělal,“ říká muž, jenž v daviscupovém týmu bojoval 13 let, připsal si 42 vítězství a později byl i nehrajícím kapitánem. „Je to daň sportu, ale každej má něco, že jo.“
Na stesky ho ovšem neužije. Ještě aby! Po rozvodu se těší ze sedmiletých dvojčat, s přítelkyní žijí v Itálii u San Marina, kde kromě jiného distribuuje vlastní značku vína. Do Česka, kde se potkává se starším synem, zavítá na deset týdnů v roce. Hodně času tráví v letadle na cestách přes Atlantik za aktivitami v oblasti realit.
Třeba v Miami v budově Jade Ocean, kterou navrhl věhlasný uruguajský architekt Carlos Ott, autor dubajského hotelu Burj Al Arab ve tvaru plachetnice. „Mám tu jeden byt v 18. patře. Ten pronajímám a mám z toho bolehlav. Totéž vedle Wall Street v New Yorku, s kámošem, co dělám kšefty v Itálii,“ popisuje Šmíd. „Pak ještě nemovitost v Panamě, a takhle to jede od rána do večera.“
Na přelomu 70. a 80. let si vydělal tenisem 3,7 milionu dolarů, pozdější investice na burze mu údajně vynesly ještě víc. Dopadu ekonomické krize ale neunikl ani on. „Velké starosti nemám, ale nadšenej z toho moc nejsem,“ usmívá se, když listuje prospekty a smlouvami na stole ve svém pražském domě na Žižkově. „Do dvou tří let se chci bytů zbavit a nemít nic, žádné starosti.“
Byť by se mohlo jevit, že od sportovních kořenů už se obchodník Šmíd odtrhl, jeho zážitky z původního oboru by vydaly na autobiografii. Nejen proto, že trénoval Borise Beckera. V Itálii chodí pravidelně na druholigový fotbal v blízké Ceseně.
Kamarádí se Salvatorem Bagnim, bývalou hvězdou Neapole a nyní komentátorem italského fotbalu. „Dvakrát za ním byl jeho dávný spoluhráč Maradona, tak jsme zašli na večeři. Diego je sympaťák.“ Stejnými slovy hodnotí i posezení s legendou šachu Garrym Kasparovem. „Hrál jsem s ním pár simultánek. Sympaťák, velikej sympaťák!“ zdůrazňuje.
Šachy jsou ostatně obrovskou Šmídovou vášní. Na turnaji v Blatné s 350 účastníky skončil třetí v rapid šachu. Při exhibicích se u stolu potkával s mistry světa Spasským nebo Karpovem. „S ním jsem byl v jedenáctém tahu bez šance.
Největším kumštem je vyhrabat se ze zahájení, pak už to jde jakžtakž vyrovnaně. Jenže Karpov měl zahájení tak namakaný, že se lehce odchýlíte a on vás zničí. Každopádně u figurek aspoň zapojuju hlavu. Teď každej čumí jen do internetu a blbne z toho.“
Pokud je zrovna v Praze, zajde na fotbal do Edenu. Zkraje listopadu viděl naživo bezbrankový duel s Plzní. „U nás nemá fotbal šťávu, náboj. Řekl bych, že tu nevynikají žádní hráči.“
Možná i proto plánuje strávit penzi v hřejivém Karibiku. „Vždycky bylo mým snem zakončit to na slunci, na baru, s doutníkem, nic neřešit. Nebo tam být aspoň na zimu. Jenže už se mi zase nabalujou další obchody v Itálii. To je furt dokola,“ směje se.
Pavel Složil: Idylka na jihu Floridy
Bývalý kouč Steffi Grafové žije v Naples, nejjižnějším městě na západním pobřeží Floridy. „Fantastické počasí po celý rok, dobré jídlo a příjemný tenisový klub, nic víc k životu nepotřebuju,“ libuje si 53letý trenér, někdejší skvělý deblista.
Každý čtvrtek navíc jejich klub pořádá velké exhibice, jichž se účastní všichni nejlepší hráči z města. „Hrajeme dvouhry i čtyřhry, pěkně naplno. Tím se udržuju ve formě. Zdraví mně slouží, tenis mě pořád moc baví.“
Občas ho navštěvují kamarádi, bývalí tenisté Petr Korda a Ivan Lendl. „Projíždějí kolem nás se svými dcerami na golfové turnaje. Sem tam tu i odehrají nějakou tu exhibici.“ Nedávno se do Naples přestěhoval i další bývalý český hráč David Rykl.
Složil je v klubu jako doma. S manželkou Sharon, s níž se oženil před šesti lety, se tam totiž přestěhovali. „Mám to blízko do práce,“ směje se. Pětadvacetiletá dcera z prvního manželství zůstala v Rakousku, kde kdysi působil.
Ivan Lendl: Život s golfovou holí Jeho současný život je spojen především s rodinou a pěti dcerami, které se však po stopách slavného otce zatím nevydaly. Své sportovní aktivity přesunul Ivan Lendl především do golfu. V roce 2007 založil golfovou akademii, ani tenis však nezůstává u slavného ostravského rodáka na vedlejší koleji. Tehdy nám také nevěřili, říká Lendl >>> Do Barcelony se v březnu padesátiletá tenisová hvězda nechystá, jak však ujišťuje, palce bude Berdychovi se Štěpánkem držet o to více. |