Berdych je na hraně porážky, Kristýna Plíšková i Vondroušová jsou z kola ven

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Kristýna Plíšková prohrála v prvním kole French Open se Serenou Williamsovou 6:7, 4:6 a s turnajem se loučí. S turnajem se rozloučila i Denisa Allertová, která podlehla Bělorusce Aljaksandře Sasnovičové 4:6 a 3:6. Nedařilo se ani Markétě Vondroušové, která vypadla s rumunskou tenistkou Anou Bogdanovou 3:6, 6:1 a 4:6. Blízko vyřazení je i Tomáš Berdych, který prohrává s  domácím Jérémy Chardym 0:2 na sety, když obě sady ztratil v tiebreaku. Ve třetím setu je stav 1:1, utkání se bude kvůli tmě dohrávat ve středu.

Tuhý odpor Plíškové na výhru nad Serenou nestačil

Serena Williamsová, která loni porodila dceru, hraje v Paříži letos poprvé na antuce a absolvuje první grandslam od loňského triumfu v Austrálii. Na centrkurt nastoupila v černém přiléhavém oblečení s červeným páskem, pomalu se rozjížděla a sázela na servis.

Podání v prvním setu drželo i nervózní Plíškovou, která měla z třiadvacetinásobné grandslamové šampionky velký respekt a hrála opatrně. Proto se dlouho nic nedělo, až za stavu 5:6 odvrátila Plíšková setbol desátým esem v první sadě.

V tie-breaku vedla česká tenistka 3:0, pak ale prohrála šest míčů v řadě a o úvodní set přišla.

Ve druhé sadě se Plíškové častěji osmělila. Vybojovala si první dva brejkboly, které sice Williamsová odvrátila esy, ale při třetím zahrála do sítě a sestra Karolíny Plíškové vedla 2:0. Jenže vzápětí výhodu nepotvrdila a dvojchybou soupeřce výhodu podání vrátila.

Po jednom z vítězných returnů Williamsová Plíškové zatleskala, ale jinak soupeřku nešetřila. Ač její pohyb nevypadal svěže, úderově měla převahu. Na ztrátu servisu v páté hře ještě dokázala světová sedmdesátka Plíšková reagovat a srovnala na 3:3.

V další hře si prohrála potřetí v utkání servis, i když už vedla 40:0, a čím dál rozehranější Serena Williamsová mířila za postupem. Plíšková ještě měla tři brejkboly na 5:5, ale šestatřicetiletá Američanka všechny ustála a využila druhý mečbol.

"Vytvořila jsem si tlak na sebe, že nehraje úplně tak dobře, což není zas tak pravda," řekla Kristýna Plíšková. "Nervozita tam byla. Držel mě servis, ale musím říct, že chyb bylo na moje poměry dost. Myslím, že to kromě servisu nebyl moc dobrý zápas," hodnotila Plíšková, která nasázela patnáct es, což se za deset let statistik vedených WTA žádné jiné hráčce proti Sereně Williamsové nepovedlo.

"Jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla v rozhovoru na dvorci Williamsová, která loňské French Open kvůli těhotenství vynechala. Sama dala třináct es. "Nevím, kolik jich bylo, ale za esa jdou peníze na charitu, že? Tak darujme." Její příští soupeřkou bude sedmnáctá nasazená Ashleigh Bartyová z Austrálie.

Nadal slaví osmdesáté vítězství na French Open

Obhájce titulu Španěl Rafael Nadal zvládl utkání 1. kola tenisového French Open, rozložené kvůli dešti do dvou dnů. Desetinásobný šampion Roland Garros si poradil s nepříjemným soupeřem Italem Simonem Bolellim 6:4, 6:3, 7:6 a na pařížské antuce slavil již osmdesátý vyhraný zápas.

Utkání začalo v pondělí večer a první hráč světa měl problémy s agresivně hrajícím Bolellim, který se do soutěže dostal až jako poražený z kvalifikace. Ve druhém setu musel Nadal otáčet ze stavu 1:3 a utekl mu i začátek třetí sady. Za stavu 0:3 z pohledu Španěla duel přerušila bouřka a utkání bylo odloženo.

Do dnešní dohrávky vstoupil Nadal suverénně a za pár minut srovnal na 3:3. Pak Fognini favorita trápil skvělým jednoručným bekhendem i přesnými kraťasy a vynutil si tie-break. V tom Nadal prohrával už 3:6 a 6:7, ale všechny setboly odvrátil a sám uspěl při třetím mečbolu. Itala tak porazil i pošesté v kariéře.

"Prošel jsem si těžkými okamžiky, ale to je důležité pro budoucnost," řekl Nadal. "Byl to každopádně náročný zápas a pro mě hodně kvalitní prověrka. Simone hrál velmi agresivně a ve třetím setu měl řadu šancí," vysekl soupeři poklonu hlavní favorit turnaje, jehož nyní prověří Guido Pella z Argentiny.

Ve čtrnácti zápasech prvního kola v Paříži ztratil Nadal jen tři sety - dva s Johnem Isnerem z USA v roce 2011 a jeden s Němcem Danielem Brandsem o dva roky později. V případě zisku jedenáctého titulu z French Open se Nadal vyrovná v počtu triumfů na jednom z grandslamů rekordmance Australance Margaret Courtové, které ovládla jedenáctkrát dvouhru na Australian Open.

Allertová nestačila na Sasnovičovou

Tenistka Denisa Allertová při svém návratu na antukové French Open po roční pauze vypadla v 1. kole. Bělorusce Aljaksandře Sasnovičové podlehla 4:6 a 3:6. Allertová v duelu se Sasnovičovou přišla šestkrát o servis. Udělala osm dvojchyb a zápas ukončila třiačtyřicátou nevynucenou chybou. Na Roland Garros hrála potřetí a zápas vyhrála jen při své premiéře před třemi lety.

"Hrála jsem špatně, necítila jsem se vůbec dobře a nedostala jsem se do výměny," řekla Allertová. Na Roland Garros hrála potřetí a zápas vyhrála jen při své premiéře před třemi lety.

Od turnaje v Praze moc netrénovala, protože má problémy s pravým ramenem. "Hraju s tím, i když občas zabolí. Vymáčkli jsme z tréninků maximum, ale je znát, když nejsem úplně připravená," řekla 103. hráčka světa.