Laver Cup rok po Praze? Další úspěch před téměr stovkou tisíc diváků | iSport.cz
Jan Jaroch
25. září 2018 • 20:10

Laver Cup rok po Praze? Další úspěch před téměr stovkou tisíc diváků

Autor: Jan Jaroch
TOP VIDEA
Ochutnávka z pohledu za kulisy hokejové Plzně. Jak se připravují brusle na zápas? Ochutnávka z pohledu za kulisy hokejové Plzně. Jak se připravují brusle na zápas?
SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje? SE SIMONOU: Litvínovská dvojčata Hübl vs. Lukeš. Kdo je vyučený kuchař? A kdo víc fauluje?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Laver Cup zapouští kořeny čím dál hlouběji. Na pražskou premiéru navázal po dvanácti měsících neméně úspěšný druhý díl v americkém Chicagu. Za tři dny přišlo do arény United Center skoro sto tisíc diváků, kteří přihlíželi obhajobě hostů z Evropy (13:8). A také skopičinám tenisových hvězd, jež se očividně dobře bavily. Roger Federer, Björn Borg a spol. dokonce v neděli společně klikovali na oslavu Švýcarova strhujícího triumfu nad Johnem Isnerem. Je to exhibice, není to exhibice, co to vlastně je? Už dva ročníky si Laver Cup buduje identitu coby smrtelně vážně vedené klání, a ač nemusel ještě vyvrátit pochybnosti všech, slova Johna Isnera mluvila hodně hlasitě.

208 centimetrů vysoký Američan propásl v neděli tři mečboly na Rogera Federera. Využít jeden z nich, mohl tým Světa odskočit do slibného náskoku 11:7. „Tohle bolí víc než letošní Wimbledon, nezklamal jsem totiž jenom sebe, ale i své parťáky,“ prohlásil skleslý Isner, který před dvěma měsíci v All England Clubu prohrál šest a půl hodiny dlouhý maraton o wimbledonské finále a na Laver Cup do Chicaga dorazil i přesto, že se mu týden před ním narodila dcera.

Vysvědčením akci je úctyhodných 93 584 diváků, kteří během tří dnů a celkem pěti hracích bloků dorazili do haly United Center, kterou proslavily především výkony nejlepšího basketbalisty všech dob Michalela Jordana. Tentokrát se v modrých uniformách týmu Evropy sešli neméně velké tenisové kapacity.

Novak Djokovič sice celým víkendem prošel s bilancí 0 výher a 2 porážky a na jeho třetí vystoupení se již nedostalo, neboť zápas předčasně ukončil Alexander Zverev, i tak si pochvaloval výborný zážitek. „Bylo to jako krásný tenisový sen. Už jsem toho zažil hodně, ale mít příležitost si popovídat s Rogerem o rodině, fotbalu a celém životě, zatímco kolem poskakovali další kluci, byl skvělý zážitek,“ prohlásil čtrnáctinásobný grandslamový šampion. Ten dvacetinásobný, tedy Roger Federer, prohlásil právě interakci s Djokovičem za jeho nejoblíbenější část druhého lavercupového víkendu.

„S Novakem jsme dlouhá léta intenzivně soupeřili a mít ho pro změnu na své straně, povzbuzovat ho a slyšet jeho povzbuzování, mluvit s ním o taktice a vidět, jak skvělým lídrem dokáže být, bylo občerstvující,“ prohlásil Federer, duchovní otec celé akce, jenž měl v pražském prvním ročníku za hvězdného sekundanta Rafaela Nadala.

Spojení věčných rivalů dělalo charisma úvodního ročníku Laver Cupu. S Djokovičem sice Švýcara nepojí zdaleka tak vřelý vztah, víkendu to ale očividně neuškodilo. Ač ve vítězném týmu Evropy zbyli jen dva z pražských pamětníků (Federer, Zverev), celý koncept se nenarušil.

Ukazuje se, jak skvěle funguje formát, kdy je za vítězství první den udělován jeden bod, druhý den dva body a třetí tři body. Ani průběžné vedení týmu Evropy nad Světem 7:1 neznamenalo nic. A náramně funkční je také systém, při němž se za stavu 1:1 na sety sáhne k supertiebreaku do deseti bodů. Několik odvrácených mečbolů a napínavé zvraty, zápasy netáhnoucí se zpravidla déle než dvě hodiny, to může být příklad i pro jiné tenisové podniky.

Příští rok bude Laver Cup hostit Federerovo rodné Švýcarsko – hvězdy se tentokrát sjedou do Ženevy. „A tam už musíme vyhrát. Jinak to nejde,“ prohlásil kapitán týmu Světa John McEnroe.

 

 
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud