FOTOGALERIE, VIDEO - Vládci současného světového tenisu? Nadal s Federerem, odpoví každý. Ale kdo seděl na pomyslném tenisovém trůnu před nimi? Nabízíme přehled nejlepších hráčů, kteří se v devadesátých letech honosili titulem "Světová tenisová jednička".
V devadesátých letech se o světový trůn praly desítky skvělých tenistů. Stačí vzpomenout na Borise Beckera, Michaela Changa, Gorana Ivaniševiče, Gustava Kuertena nebo Patrika Raftera.
Světovými jedničkami se na konci jednotlivých sezón během deseti let stali pouze čtyři tenisté. Stefan Edberg, Jim Courier, Pete Sampras, Andre Agassi. Osobnosti, které se nesmazatelně zapsali do historie bílého sportu. Co dnes dělají vládci tenisových dvorců konce dvacátého století?
STEFAN EDBERG, Švédsko
(světová jednička v letech 1990, 1991)
Datum narození: 19.1. 1966
Skvělé voleje, perfektní postřeh, jistota na podání. To byly hlavní zbraně dnes třiačtyřicetileté švédské tenisové legendy Stefana Edberga. Rodák z Vastervicku do profesionálního okruhu vlétl jako kometa v druhé polovině osdmdesátých let.
V roce 1985 (v necelých devatenácti! letech) vyhrál na Australian Open svůj první grandslamový titul. O dva roky později přidal na tehdy ještě travnatých kurtech v Melbourne svůj druhý triumf a v srpnu 1990 se stal světovou jedničkou.
VIDEO - finále Rolland Garros 1989: Edberg vs. Chang
Držitel celkem devíti (z toho tři získal ve čtyřhře) grandslamových titulů se prosazoval především na rychlých površích. Dvakrát vyhrál Australian Open (1985, 1987), 2x Wimbledon (1988, 1990) a 2x US Open (1991, 1992).
Edbergovi se nikdy nepodařilo dobýt francouzské Roland Garros. Nejblíže k vítězství na French Open měl v roce 1989, kdy až ve finále po pětisetové bitvě podlehl tehdy sedmnáctiletému Američanu Michaelu Changovi.
Švédská legenda vydržela na světovém trůnu celkem 72 týdnů. Za svou kariéru Edberg na okruhu ATP vydělal přes dvacet miliónů dolarů a patří mezi nejúspěšnější tenisty všech dob.
Bývalá světová jednička se stále udžuje ve skvělé formě. Na kurty chodí třikrát týdně a loni na podzim se objevil na dvou veteránských turnajích. Zde si Edberg vedl znamenitě - zvítězil v šesti ze sedmi odehraných zápasů.
Švédská média dokonce začala spekulovat, že by dřívější tenisová superstar nastoupila za národní daviscupový tým. Sám Edberg ale návrat mezi profesionální tenisty popřel.
"Hrát seniorské turnaje nebo svádět pětisetové bitvy v Davis Cupu je obrovský rozdíl. Mám už svá léta a ve švédské reprezentaci jsem si odehrál své. Nic už můj názor nezmění," rázně utnul dohady o možném comebacku. Tenisové umění elegantního Švéda tak budeme moci sledovat už jen mezi veterány..
JIM COURIER, USA (světová jednička za rok 1992)
Datum narození: 17.8. 1970
Jistě si vzpomínáte na zrzavého bojovníka z Floridy Jima Couriera. Dnes osmatřicetiletý Američan vládl tenisovému žebříčku na začátku devadesátých let - celkem byl světovou jedničkou úctyhodných 58 týdnů.
Courier patří k výjimečné generaci amerických hráčů devadesátých let. Spolu s Michaelem Changem, Andre Agassim a Petem Samprasem patřil ke špičce tehdejšího světového tenisu. Courier byl členem amerického "výběru snů", který vyhrál v letech 1992 a 1995 Davis Cup.
VIDEO - Jim Courier proti Petru Kordovi, French Open 1992
Jako junior prošel slavnou Bollettieriho tenisovou akademií, v osmdesátých letech dvakrát vyhrál prestižní Orange Bowl. Na vrchol se Courier dostal v první polovině devadesátých let.
Celkem čtyřikrát získal grandslamový titul. Dvakrát vyhrál French Open (1991, 1992) a dvakrát Australian Open (1991, 1992). V únoru 1992 se pak poprvé dostal do čela světových tenistů.
V profesionálním tenise se Courier držel až do roku 2000. Dnes pracuje jako tenisový analytik pro americké televizní společnosti. Nastupuje také v exhibičních tenisových turnajích. Loni v létě Couriera mohli spatřit čeští fanoušci na exhibičním golfovém turnaji ve Slavkově u Brna.
PETE SAMPRAS, USA (světová jednička v letech 1993 - 1998)
Datum narození: 12.8. 1971
Jméno možná největší postavy historie světového tenisu není třeba příliš připomínat. Během své patnáctileté kariéry vyhrál Pete Sampras rekordních čtrnáct grandslamových titulů a v čele světového žebříčku vydržel neuvěřitelných 286 týdnů (nejdéle v historii).
Překonat výsledky fenomenálního Američana může snad jen Roger Federer. Sampras vládl světovému trůnu nepřetržitě v letech 1993 - 1999 a v dobách své největší slávy byl prakticky neporazitelný.
Rodák z Floridy si tenisovou kariéru vysnil již ve svých sedmi letech. Doslova se zamiloval do stylu hry legendárního Roda Lavera a rozhodl se jít v jeho šlépějích. Už v jedenácti si Sampras splnil velký sen a se svým idolem si zatrénoval.
"Big Pete" proslul především svojí agresivní hrou stylem servis - volej. Díky vlivu trenéra Peta Fischera se naučil jednoručný bekhend a útočným tenisem drtil své soupeře.
Vyjmenovat všechny Samprasovy úspěchy by vydalo na tlustou knihu. Celkem sedmkrát ovládl Wimbledon, což se v historii povedlo pouze Williamu Renshawovi na konci 19. století.
VIDEO: ukázka Samprasovy hry servis, US Open 2002
Spolu s Jimmy Connorsem a Rogerem Federerem drží s pěti tituly rekord na US Open. Jako většině velkých tenistů mu ve sbírce triumfů jeden velký turnaj chybí - Samprasovi se nikdy nepodařilo vyhrát French Open. V Paříži došel nejdále do semifinále v roce 1996.
Aktivní kariéru ukončil Sampras stylově. V roce 2002 pro mnohé nečekaně vyhrál ve Flushing Meadows a s dojetím v slzách přebíral svůj pátý pohár pro šampiona US Open.
Časopis Tennis Magazine Samprase později zvolil nejlepším tenistou v období 1965 - 2005. 17. července 2007 byl americký hráč jmenován do tenisové síně slávy.
Že to s raketou fenomenální Američan stále umí, dokázal na prosincové exhibici v Praze. Českou jedničku Radka Štěpánka porazil 2:1 na sety a i v sedmatřiceti letech ukázal svou tenisovou výjimečnost.
ANDRE AGASSI, USA (světová jednička za rok 1999)
Datum narození: 29.4. 1970
Další představitel zlaté generace amerických tenistů. Kariéra rodáka z Las Vegas občas připomínala horskou dráhu. Několikrát se propadl až do druhé stovky žebříčku, přesto se pokaždé dokázal vrátit na vrchol.
Jako jediný tenista historie dokázal Agassi vyhrát všechny čtyři grandslamy na třech různých površích. Ve sbírce má celkem osm grandslamových titulů (z toho čtyři na Australian Open). V čele světového žebříčku vydržel celkem sto týdnů.
VIDEO - loučení Andre Agassiho po posledním utkání v kariéře
Populární Američan byl vždy terčem zájmu médií. V mládí šokoval dlouhými vlasy a extravagantními modely, dnes novináři často propírají jeho manželství s německou tenistkou Steffi Grafovou.
V paměti fanoušků zůstane především jako nezapomenutelný tenista. Jeho úžasné returny, brilantní technika a přesná hra od základní čáry dlouhá léta deptala všechny soupeře.
S kariérou se Agassi rozloučil 3. září 2006 (v úctyhodných 36 letech!) na domácích kurtech ve Flushing Meadows. Na jeho poslední zápasy diváci musí vzpomínat dodnes.
Agassiho během turnaje trápily problémy se zády. I přes obrovské bolesti ve druhém kole US Open porazil v pětisetovém dramatu o patnáct let mladšího finalistu Australian Open Marcose Baghdatise. Když v dalším kole jeho tažení turnajem skončilo, diváci fenomenálního tenistu ještě deset minut po utkání odměňovali skandovaným potleskem.
Dnes se Agassi věnuje především charitativním programům a rodině. Na exhibičních turnajích se kvůli vleklým zdravotním problémům objevuje pouze sporadicky. Na jeho tenisová představení budou všichni dlouho vzpomínat..