Další české konce v Paříži: Nosková padla s hvězdou, loučí se i Lehečka

Autor: ČTK, iSport.cz, inf
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Tenisté Jiří Lehečka a Linda Nosková vypadli na grandslamovém Roland Garros ve 2. kole. Čtvrtfinalista letošního Australian Open Lehečka prohrál jasně s Američanem Marcosem Gironem 2:6, 3:6, 2:6, osmnáctiletá Nosková nestačila na favorizovanou Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu, které podlehla dvakrát 3:6. Jedinou českou účastnicí ve dvouhře tak na turnaji zůstala Karolína Muchová, jež vyzve v pátečním 3. kole Rumunku Irinu-Camelii Beguovou.

Jednadvacetiletý Lehečka nenavázal na úvodní triumf nad Němcem Janem-Lennardem Struffem a v souboji se 75. hráčem světa Gironem prohrál za hodinu a 44 minut. Nevypracoval si ani jeden brejk, naopak šestkrát o servis přišel. Američan zaznamenal 28 vítězných míčů a vyrovnal na Roland Garros nejlepší výsledek z roku 2021. Lehečka udělal 38 nevynucených chyb a letošní maximum z pařížského turnaje už nevylepší.

Mladoboleslavský rodák vstoupil do utkání ztraceným podáním, nevypracoval si v prvním setu ani jeden brejkbol a Giron se po dalším brejku ujal za 32 minut vedení. Ve druhé sadě ztratil Lehečka servis v páté hře. Mohl sice za stavu 2:3 hned odpovědět, ale nevyužil dva brejkboly. Američan získal i druhý set.

Ani ve třetí sadě nenašel 41. hráč světa Lehečka rytmus, ve třetím gamu promarnil další dva brejkboly a od stavu 2:2 prohrál zbývající čtyři hry po sobě. Giron tak Lehečkovi oplatil říjnovou porážku z Paříže.

Také předloňská vítězka juniorského turnaje Nosková neměla v duelu s Rybakinovou jediný brejk a ztratila jej za hodinu a 28 minut. Její přemožitelka, světová čtyřka a šampionka z loňského Wimbledonu, která v Paříži vyřadila i Brendu Fruhvirtovou, narazí na Španělku Saru Sorribesovou.

Vsetínská rodačka Nosková se do 2. kola grandslamu dostala poprvé v kariéře. Proti Rybakinové neproměnila ani jeden ze čtyř brejkbolů a třikrát o servis přišla. Rodačka z Moskvy reprezentující Kazachstán si pomohla pěti esy a zahrála 30 vítězných míčů. Nosková udělala šest dvojchyb.

„Měla jsem nějaké šance, ale bohužel jsem nehrála celý zápas nějak extra dobře,“ řekla novinářům Nosková. „Když už jsem tedy něco měla, měla jsem to využít, abych alespoň něco brala z pozitivní stránky. Necítila jsem se však na kurtu příliš pohodlně. Nebylo to kvůli tomu, že jsem hrála s Rybakinovou, ale prostě jsem to úplně necítila,“ doplnila.

Česká tenistka ztratila poprvé podání ve třetí hře úvodní sady a servis neudržela ještě v závěru, kdy jí nepomohlo ani pět odvrácených setbolů. Nosková mohla duel zdramatizovat ve druhém setu, kdy měla za stavu 3:3 tři brejkboly. Žádný ale nevyužila a vzápětí o podání přišla. Rybakinová poté duel uzavřela čtvrtým využitým mečbolem.

Úvodní kolo čtyřhry zvládly Markéta Vondroušová s Miriam Kolodziejovou, které otočily duel proti francouzské dvojici Estelle Cascinové, Carole Monnetové a zvítězily 2:6, 6:1, 6:1. V další fázi vyzvou nasazené patnáctky Veroniku Kuděrmětovovou a Ljudmilu Samsonovou z Ruska.

Šwiateková slaví, Ruud se nadřel

Obhájkyně titulu a světová tenisová jednička Iga Šwiateková vyhrála i druhý zápas na Roland Garros výsledkem 6:4, 6:0. Polská favoritka postoupila do 3. kola po dnešním vítězství nad Američankou Claire Liuovou.

Šwiateková, jež na pařížském grandslamu triumfovala poprvé v roce 2020, vyhrála za hodinu a půl. Se soupeřkou z úvodu druhé stovky žebříčku ztratila v prvním setu dvakrát podání, ve druhém jí ale nedala šanci. O osmifinále se varšavská rodačka střetne s Číňankou Wang Sin-jü.

„Není lehké hrát ve větru a po výměně stran pak hrát proti němu. Jsem ráda, že jsem pozvedla v druhém setu úroveň své hry. Trpělivost je důležitá, zvlášť na antuce,“ uvedla Šwiateková, jež ve středu oslavila 22. narozeniny.

Šwiateková na Roland Garros bojuje i o udržení pozice světové jedničky. Bez ohledu na výsledky své pronásledovatelky Aryny Sabalenkové z Běloruska v čele žebříčku zůstane, pokud obhájí titul.

Do třetího kola postoupil čtvrtý nasazený norský tenista Casper Ruud. Finalista loňského ročníku zdolal italského kvalifikanta Giulia Zeppieriho po více než tříhodinovém boji 6:3, 6:2, 4:6, 7:5. Čtyřiadvacetiletý Ruud, jenž si vloni zahrál finále i na US Open, měl první dva sety proti Zeppierimu pod kontrolou. Závěr vyrovnané třetí sady ale nezvládl a Ital, jenž po loňském debutu v Paříži startuje na grandslamu podruhé v kariéře, si brejkem vynutil pokračování zápasu.

Také v koncovce čtvrtého setu favorizovaný Nor zaváhal a za stavu 5:4 nedokázal duel dopodávat, zdravotní problémy soupeře mu ale vzápětí situaci usnadnily. Jednadvacetiletý Zeppieri si v jedenáctém gamu za stavu 15:40 vyžádal ošetření stehenního svalu, na kurtu už pak ale nedokázal uhrát ani jeden fiftýn.

„Byl to těžký zápas. Začal jsem dobře, brzy získal brejk a sám jsem dobře podával. Ale tohle je kouzlo zápasů na tři sety. Normálně bych vyhrál 6:3, 6:2, ale tady dostal ještě šanci a využil ji. Ve třetí sadě hrál mnohem lépe a ve čtvrté už to bylo hodně těžké,“ popsal utkání v rozhovoru na kurtu Ruud. „Takže jsem moc rád, že jsem nemusel do pátého setu. Budu mít čas připravit se na další zápas,“ dodal Nor, jenž na Roland Garros postoupil popáté ze sebou alespoň do 3. kola.

O překvapení se postaral 79. hráč žebříčku Daniel Atmaier z Německa, jenž po pěti a půl hodinách porazil 6:7, 7:6, 1:6, 7:6, 7:5 světovou devítku Jannika Sinnera. Favorizovaný Ital neproměnil dva mečboly a Altmaier zakončil utkání desátým esem.

Monfils to musel zabalit

Zraněné zápěstí nedovolí Gaëlu Monfilsovi pokračovat v turnaji. Francouzský tenista před středeční půlnocí oznámil, že na radu lékařů nenastoupí na pařížské antuce k zápasu druhého kola a bez boje poslal dál Dána Holgera Runeho.

Šestatřicetiletý Monfils v úterý strávil téměř čtyři hodiny na kurtu, než v bouřlivé atmosféře po obratu v pátém setu udolal Sebastiana Báeze z Argentiny. Dnes měl hrát proti Runemu na hlavním kurtu.

„Ráno jsem se vzbudil a fyzicky jsem na tom byl docela dobře. Měl jsem ale problém se zápěstím. Už během zápasu jsem to cítil a doktor mi po vyšetření řekl, že není dobré pokračovat,“ oznámil Monfils.

Francouzský veterán si na Roland Garros zahrál v roce 2008 semifinále, pak ještě třikrát čtvrtfinále. Velkou část minulé sezony zmeškal kvůli problémům s patou.