Wimbledon 2019: Program, nová střecha i tiebreak v pátém setu | iSport.cz
1. července 2019 • 04:50

Wimbledon, verze 2019: Jiný Murray, stop maratonům a další střecha

Autor: Tomáš Macák
Vstoupit do diskuse
0
 • Wimbledon letos nabídne řadu novinek. Netradiční podobu bude mít i účast Andyho Murrayho, který vynechá dvouhru a zahraje si čtyřhru Wimbledon letos nabídne řadu novinek. Netradiční podobu bude mít i účast Andyho Murrayho, který vynechá dvouhru a zahraje si čtyřhruFOTO: Koláž iSport.cz

  Je to tady. Tenisová smetánka se opět sjela do Londýna, kde dnes vypukne 133. ročník nejslavnějšího turnaje světa – Wimbledonu. Oproti předchozím rokům toho bude letos v All England Clubu mnoho nového. Projděte si přehledně s webem iSport.cz, co bude v porovnání s dřívějškem na travnatých kolbištích jinak.

 • Rozhodující set s tiebreakem

  11 hodin a 5 minut. Tak neuvěřitelně dlouhou dobu trvalo wimbledonské střetnutí mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem v roce 2010. Teď už k žádnému podobně bláznivému „pětiseťáku“ nedojde. Premiéru si odbude nový hrací formát. Podle něj platí, že pokud se závěrečná sada dostane do stavu 12:12 na gemy, rozhodne tiebreak.

  Travnatý grandslam tak následuje US Open a lednový major v Austrálii. Na těchto akcích už se rovněž nehrají nekonečné zápasy. V New Yorku i Melbourne přichází čas tiebreaku tradičně už za stavu 6:6. V prvním případě se hraje do sedmi bodů, ve druhém do deseti.  

  Posledním podnikem, kde si tenisté mohou sáhnout na absolutní dno svých sil, neboť se hraje, dokud jeden z hráčů nevede v pátém setu (u žen ve třetím) o dva gemy, tak zůstává Roland Garros.

  Zápasy jako ten rekordní v podání Johna Isnera (na fotce vlevo) a Nicolase Mahuta už v rámci Wimbledonu k vidění nebudou. V roce 2010 vyhrál Isner závěrečný pátý set 70:68.Zápasy jako ten rekordní v podání Johna Isnera (na fotce vlevo) a Nicolase Mahuta už v rámci Wimbledonu k vidění nebudou. V roce 2010 vyhrál Isner závěrečný pátý set 70:68.Foto Twitter TENNIS.com

 • Murray v netypické roli

  V sezonách 2013 a 2016 zažil na wimbledonském centrálním dvorci obří explozi radosti za jásotu de facto domácího publika.

  Brit Andy Murray, dvojnásobný šampion z Londýna, už se na tiskové konferenci po bolestivém konci na letošním Australian Open před novináři pomalu loučil s kariérou. Důvodem byla zpropadená kyčel, která jeho tenisovému životu neustále staví překážky.

  Dvaatřicetiletý hráč se však jen tak nevzdává. Po další dlouhé pauze se vrátil na kurty v červnu v Queen´s Clubu. Comeback to byl ve velkém stylu, neboť společně s Felizianem Lópezem slavil titul. Větší deblové hřiště se mu zřejmě zalíbilo, a tak po loňské nepřítomnosti ve slavném tenisovém areálu zde bude válčit právě ve čtyřhře s Francouzem Pierrem-Huguesem Herbertem.

  Naposledy si přitom Murray v All England Clubu zahrál debl jakožto mladíček v roce 2006, a to smíšenou variantou čtyřhry po boku Belgičanky Kirsten Flipkensové. 

  Více než vydařený comeback zažil Andy Murray v červnu. S Felizianem Lópezem ovládl turnaj v Queen´s Clubu.Více než vydařený comeback zažil Andy Murray v červnu. S Felizianem Lópezem ovládl turnaj v Queen´s Clubu.Foto Reuters

 • Další zatahovací střecha

  Jako k Wimbledonu patří krátce střižený pažit, šampaňské a jahody se smetanou, tak stejné pouto má tenisový svátek také s deštěm. Přeháňky, kterých v Anglii není nikdy dost, pak způsobují odkládání začátků zápasů či jejich přerušení. Pokud se letos nad Londýn přiženou mraky, bude před zmíněným scénářem ochráněno více zápasu, než tomu bylo dříve.

  Doposud disponoval střechou pouze centrální dvorec. Z něj se stal úkryt před deštěm v roce 2009. Nově má tuto zatahovácí „vychytávku“ také kurt č. 1. Náklady na vylepšení arény byly 70 milionů liber (takřka 2 miliardy korun). Během rekonstrukce se také zvýšila kapacita o tisíc diváků.

  Na dvou největších stadionech se tedy bude hrát, ať venku bude jakkoliv.

  Za výrazně horšího počasí bude nová zatahovací střecha kurtu číslo 1 nápomocnáZa výrazně horšího počasí bude nová zatahovací střecha kurtu číslo 1 nápomocnáFoto Twitter Wimbledon

 • Dřívější začátky zápasů

  Tato změna se netýká dvou největších dvorců, které byly zmíněny na předchozí straně. Na nich se začíná hrát tradičně od 13:00 britského času (14:00 SEČ). Ale všechny ostatní kurty nabídnou zápasy o půl hodiny dříve, než tomu bylo zvykem. Duely započnou v 11:00 tamního času.

  Sestry Williamsovy diskutují na tréninku před začátkem WimbledonuFoto Twitter Wimbledon

 • Ekologičtější Wimbledon

  Mnohem více letos pořadatelé myslí na životní prostředí. Láhve s vodou budou vyrobeny ze 100% recyklovatelného materiálu. Rovněž bude v porovnání s dřívějškem použito o 4500 tisíce igelitových tašek méně.

  Pořadatelé Wimbledonu letos myslí mnohem více na životní prostředíPořadatelé Wimbledonu letos myslí mnohem více na životní prostředíFoto Twitter Wimbledon

   

Vstoupit do diskuse
0

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud