Je to tady. Tenisová smetánka se opět sjela do Londýna, kde dnes vypukne 133. ročník nejslavnějšího turnaje světa – Wimbledonu. Oproti předchozím rokům toho bude letos v All England Clubu mnoho nového. Projděte si přehledně s webem iSport.cz, co bude v porovnání s dřívějškem na travnatých kolbištích jinak.
Rozhodující set s tiebreakem
11 hodin a 5 minut. Tak neuvěřitelně dlouhou dobu trvalo wimbledonské střetnutí mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem v roce 2010. Teď už k žádnému podobně bláznivému „pětiseťáku“ nedojde. Premiéru si odbude nový hrací formát. Podle něj platí, že pokud se závěrečná sada dostane do stavu 12:12 na gemy, rozhodne tiebreak.
Travnatý grandslam tak následuje US Open a lednový major v Austrálii. Na těchto akcích už se rovněž nehrají nekonečné zápasy. V New Yorku i Melbourne přichází čas tiebreaku tradičně už za stavu 6:6. V prvním případě se hraje do sedmi bodů, ve druhém do deseti.
Posledním podnikem, kde si tenisté mohou sáhnout na absolutní dno svých sil, neboť se hraje, dokud jeden z hráčů nevede v pátém setu (u žen ve třetím) o dva gemy, tak zůstává Roland Garros.
Murray v netypické roli
V sezonách 2013 a 2016 zažil na wimbledonském centrálním dvorci obří explozi radosti za jásotu de facto domácího publika.
Brit Andy Murray, dvojnásobný šampion z Londýna, už se na tiskové konferenci po bolestivém konci na letošním Australian Open před novináři pomalu loučil s kariérou. Důvodem byla zpropadená kyčel, která jeho tenisovému životu neustále staví překážky.
Dvaatřicetiletý hráč se však jen tak nevzdává. Po další dlouhé pauze se vrátil na kurty v červnu v Queen´s Clubu. Comeback to byl ve velkém stylu, neboť společně s Felizianem Lópezem slavil titul. Větší deblové hřiště se mu zřejmě zalíbilo, a tak po loňské nepřítomnosti ve slavném tenisovém areálu zde bude válčit právě ve čtyřhře s Francouzem Pierrem-Huguesem Herbertem.
Naposledy si přitom Murray v All England Clubu zahrál debl jakožto mladíček v roce 2006, a to smíšenou variantou čtyřhry po boku Belgičanky Kirsten Flipkensové.
Další zatahovací střecha
Jako k Wimbledonu patří krátce střižený pažit, šampaňské a jahody se smetanou, tak stejné pouto má tenisový svátek také s deštěm. Přeháňky, kterých v Anglii není nikdy dost, pak způsobují odkládání začátků zápasů či jejich přerušení. Pokud se letos nad Londýn přiženou mraky, bude před zmíněným scénářem ochráněno více zápasu, než tomu bylo dříve.
Doposud disponoval střechou pouze centrální dvorec. Z něj se stal úkryt před deštěm v roce 2009. Nově má tuto zatahovácí „vychytávku“ také kurt č. 1. Náklady na vylepšení arény byly 70 milionů liber (takřka 2 miliardy korun). Během rekonstrukce se také zvýšila kapacita o tisíc diváků.
Na dvou největších stadionech se tedy bude hrát, ať venku bude jakkoliv.
Dřívější začátky zápasů
Tato změna se netýká dvou největších dvorců, které byly zmíněny na předchozí straně. Na nich se začíná hrát tradičně od 13:00 britského času (14:00 SEČ). Ale všechny ostatní kurty nabídnou zápasy o půl hodiny dříve, než tomu bylo zvykem. Duely započnou v 11:00 tamního času.