Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 16. března 2022
Dalším z ukrajinských sportovců, kteří se vydali bránit rodnou zemi proti ruské invazi, je bývalý tenista Alexandr Dolgopolov. Vítěz tří turnajů ATP Tour se vrátil do Kyjeva poté, co absolvoval týdenní střelecký výcvik. Třiatřicetiletý Dolgopolov byl v době začátku ruské invaze na Ukrajinu s matkou a sestrou v Turecku. „Hned jsem začal se střeleckým výcvikem a měl jsem štěstí, že mě mohl pět až sedm dnů učit bývalý profesionální voják,“ uvedl Dolgopolov na instagramu. Na svém twitteru zveřejnil fotografii se samopalem a vojenskou výstrojí, k níž přidal popisek: „Byl jsem zvyklý na rakety a struny, nyní na tohle.“
Vedení multisportovního mistrovství Evropy v Mnichově v čele s prezidentem Českého atletického svazu Liborem Varhaníkem oficiálně zakázalo start na akci sportovcům Ruska a Běloruska. Už dříve se kvůli invazi Ruska na Ukrajinu rozhodlo nepozvat na šampionát sportovce obou spřátelených zemí jednotlivě devět mezinárodních federací, v jejichž sportech se bude v srpnu v Bavorsku soutěžit.
Vláda Daniila Medveděva coby mužské světové jedničky nepotrvá dlouho. Aspoň ne pro tentokrát. Jeho brzké vyřazení z turnaje v Indian Wells bude znamenat návrat Novaka Djokoviče na trůn. Možná ještě víc než spalující kalifornské slunce Rusa na kurtu trápily myšlenky o tenisové budoucnosti. Ozývají se hlasy, že by stejně jako neočkovaný Srb neměl na turnaji v Americe vůbec hrát. Kvůli invazi vojsk Vladimira Putina na Ukrajinu. Více čtěte ZDE>>>.
Ženská tenisová asociace WTA se nechystá vyloučit ruské a běloruské hráčky z turnajů, protože podle jejího šéfa Steva Simona by nebylo správné trestat jednotlivce za „rozhodnutí autoritářské vlády“. Zatímco v některých sportech jsou i jednotlivci z Ruska a Běloruska vyloučeni ze soutěží, tenisté mohou dál hrát jako neutrální sportovci. „Člověk nikdy neví, co budoucnost přinese. Ale mohu říct, že my jsme nikdy nebránili tenistkám v účasti na našem okruhu v důsledku toho, jaké politické postoje jejich vlády zaujímaly,“ řekl Simon v rozhovoru pro BBC. „Takže by se muselo stát něco opravdu zásadního, aby se to změnilo. Ale znovu říkám, nikdo zatím nevíme, kam tohle povede,“ dodal.
Zprávy ze dne 15. března 2022
Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne zamítla odvolání Ruského fotbalového svazu proti vyloučení jeho klubů ze soutěží UEFA. CAS naopak zatím nepotvrdila konec ruské reprezentace v play off kvalifikace o postup na mistrovství světa. Rusko bylo vyřazeno ze soutěží kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko požádal v dopise papeže Františka, aby navštívil ukrajinskou metropoli. Informovala o tom dnes agentura EFE. Přítomnost duchovních vůdců ve městě by podle starosty a někdejšího boxerského šampiona mohla přispět k záchraně lidských životů. Více čtěte zde >>>
Figuruje mezi čtyřmi útočníky (nebo ofenzivními hráči), které si vybral do českého týmu Jaroslav Šilhavý pro baráž ve Švédsku (čtvrtek 24. března). Jan Kuchta (25) se ale potřebuje dostat z Ruska, kde od ledna obléká dres Lokomotivu Moskva. V době invaze Putinových vojsk na Ukrajinu a ve chvíli, kdy ze země nelétají letadla do Česka ani jiných evropských zemí, se má hlásit v Praze. Jaká je situace fotbalistů v zemi, kterou většina civilizovaného světa odsoudila za rozpoutání válečného konfliktu? Více čtěte zde >>>
Ruská federace kvůli obavám o bezpečnost nebude posílat své judisty na mezinárodní soutěže. Stejně se rozhodla i ta běloruská. Závodníci z těchto zemí, které se podílejí na okupaci Ukrajiny, tak nebudou na světových ani evropských akcích, i když se mohli prát jako neutrální. Mezinárodní judistická federace (IJF) totiž byla jedna z mála, která Rusy a Bělorusy nevyloučila plošně ze soutěží.
Na Romana Abramoviče (55) začaly nepříjemně dopadat výsledky sankcí, které západní svět v souvislosti s válkou na Ukrajině seslal na Rusko a jeho obyvatele. Poprvé od začátku krize, která v Chelsea vypukla, se slavný podnikatel objevil na veřejnosti. A na jeho vzhledu jde vidět, že problémy, které se mu hromadí, si začínají vybírat svou daň. Více čtěte ZDE>>>


Zprávy ze dne 14. března 2022
České hráčky nahradily vyloučené Rusky na mistrovství světa v curlingu, které se v kanadském Prince George uskuteční od 19. do 27. března.