20. dubna 2022 • 18:35

Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy

Autor: jj, ČTK
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Fotbalový KVÍZ pro Doktora Vševěda: šest chyb ze třinácti otázek, co nevěděl?
Neskutečná atmosféra, ale česká reprezentace bez medaile. Co přineslo biatlonové MS?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.

Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.

„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.

„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.

Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.

Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.

Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.

Svoboda rozhodování

Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.

Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.

Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.

„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.

Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.

Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.

V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.

Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.

ONLINE PŘENOS - Válka na Ukrajině a sport
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Fotbal Fotbal Hokej Hokej Rusko Rusko Ukrajina Ukrajina
Obnovit
Zprávy ze dne 17. 6. 2022
15:34
17. 6. 2022
Rusko

Bývalý kapitán ruské fotbalové reprezentace Igor Denisov vystoupil proti válce na Ukrajině a v rozhovoru se sportovním novinářem Nobelem Arustamyanem označil invazi za „katastrofu“ a „úplnou hrůzu“. „Možná mě za tato slova zavřou do vězení nebo zabijí, ale říkám to tak, jak to je,“ uvedl 38letý někdejší záložník Zenitu Petrohrad nebo Lokomotivu Moskva.

Zprávy ze dne 14. 6. 2022
20:15
14. 6. 2022
Rusko

Ruští a běloruští tenisté budou moci na rozdíl od Wimbledonu hrát navzdory pokračující válce na Ukrajině grandslam US Open. Podmínku ale dostali stejnou jako na nedávném Roland Garros: budou vystupovat pod neutrální vlajkou. Rozhodnutí pro turnaj ve Flushing Meadows, jenž začne 29. srpna, pořadatelé sdělili agentuře AP. „Každá organizace se musela vypořádat s mimořádnými okolnostmi. Na základě našich vlastních umožní USTA všem způsobilým hráčům bez ohledu na národnost soutěžit na US Open,“ uvedli zástupci americké asociace. Díky tomu tak bude moci současná světová jednička Daniil Medveděv z Ruska obhajovat titul.

Zprávy ze dne 10. 6. 2022
10:00
10. 6. 2022
Rusko

Olympijská vítězka Maria Lasickeneová vystoupila proti vyloučení ruských sportovců z většiny soutěží kvůli invazi vojsk jejich země na Ukrajinu. Ruská výškařka kvůli tomu s největší pravděpodobností přijde o šanci obhajovat v červenci světový titul. Lasickeneová v otevřeném dopise prezidentu MOV Thomasi Bachovi napsala, že tímto krokem jen začal jinou válku. „Naopak se kvůli němu zrodila nová, kolem a uvnitř sportu, kterou je nemožné zkrotit,“ napsala Bachovi. Neočekává, že by šéf MOV doporučení změnil. „Nepochybuji o tom, že nemáte odvahu a důstojnost zrušit sankce proti ruským sportovcům. Protože potom byste musel uznat, že jste celé ty měsíce porušoval olympijskou chartu a stanovy mezinárodních sportovních federací se ze zásadních dokumentů staly bezcenným cárem papíru,“ uvedla nejlepší výškařka posledních let. Mezi její hlavní soupeřky patřily Ukrajinky v čele s bronzovou olympijskou medailistkou Jaroslavou Mahučichovou. Lasickeneová s nimi soucítí. „Pořád nevím, co jim říci nebo jak se jim podívat do očí. Ony a jejich přátelé a příbuzní prožívají něco, co by žádný člověk na světě nikdy neměl cítit. Jsem si jistá, že nic z toho se nikdy nemělo stát,“ uvedla.

Zprávy ze dne 2. 6. 2022
10:36
2. 6. 2022
Rusko

Bývalý legendární fotbalista Pelé vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil invazi na Ukrajinu. Jednaosmdesátiletý Brazilec tak učinil na sociální síti instagram. „Ve středu Ukrajinci alespoň na devadesát minut zkusili zapomenout na tragédii, která zasáhla jejich zemi,“ napsal Pelé poté, co ukrajinští fotbalisté ve středu porazili 3:1 Skotsko a ve finále baráže si zahrají o účast na mistrovství světa s Walesem.

Legendární brazilský fotbalista Pelé
Zprávy ze dne 22. 5. 2022
22:00
22. 5. 2022
Rusko

Jak se píše o MS v hokeji v Rusku? Nikoho na světě nemůže zajímat šampionát, když se ho nemůže účastnit Rusko! Tohle je jeden z mnoha titulků ruských sportovních webů, které ve velkém plivou na letošní mistrovství světa ve Finsku. Český útok na medaili? „Bez nás stejně nemá cenu,“ pokračují na východě v kampani. Bývalému prezidentovi Renému Faselovi pak bylo doporučeno, aby do Tampere raději vůbec nejezdil. Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 20. 5. 2022
19:49
20. 5. 2022
Rusko

Ruští basketbalisté byli v důsledku invaze jejich země na Ukrajinu vyloučeni z ME, které hostí i Česko. Ve skupině v Tbilisi je nahradí Černá Hora.

Zprávy ze dne 18. 5. 2022
18:37
18. 5. 2022
Rusko

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska byly definitivně vyloučeny z kvalifikačních bojů o účast na mistrovství světa basketbalistů v roce 2023. Výkonný výbor mezinárodní federace FIBA dnes zároveň podle očekávání potvrdil Portoriko náhradníkem za ruský tým na letošním světovém šampionátu žen v Austrálii. MS hráček do 17 let se místo Ruska zúčastní mladé Srbky. Rozhodnutí o účasti ruského výběru na mistrovství Evropy mužů, které v září budou hostit Česká republika, Německo, Gruzie a Itálie, naproti tomu ještě nepadlo. FIBA Europe se má vyjádřit v nejbližších dnech.

Zprávy ze dne 18. 5. 2022
9:28
18. 5. 2022
Rusko

Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) potrestala ročním zákazem startů ruského gymnastu Ivana Kuljaka za veřejnou podporu ruské invaze na Ukrajinu. Prohřešku se dopustil na březnovém Světovém poháru v Dauhá, kde si přišel na slavnostní vyhlášení pro bronzovou medaili za cvičení na bradlech s připnutým písmenem Z na hrudi. Stejný znak na sobě mají na Ukrajině ruská vojenská vozidla. Více ZDE>>>

Zprávy ze dne 17. 5. 2022
11:30
17. 5. 2022
Rusko

Ruští členové Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se mohou navzdory invazi na Ukrajinu zúčastnit zasedání výkonného výboru v tomto týdnu. Zatímco pro ruské sportovce MOV vydal doporučení vyloučit je ze šampionátů a většina federací k tomu přistoupila, pro funkcionáře zákaz neplatí. Podle mluvčího Marka Adamse nejsou totiž reprezentanty své země.

Rusko má v současné době dva členy MOV - bývalou olympijskou vítězku ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevovou a předsedu národního tenisového svazu Šamila Tarpiščeva. Vitalij Smirnov je čestným členem.

Po únorovém začátku války na Ukrajině MOV doporučil sportovním federacím vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží i odebrání zemi pořadatelství akcí. Vůči Ruskému olympijskému výboru ale žádné sankce nevyhlásil.

Zprávy ze dne 2. 5. 2022
10:25
2. 5. 2022
Rusko

Se zákazem startu ruských a běloruských tenistů ve Wimbledonu nesouhlasí ani Španěl Rafael Nadal. Vítěz rekordních 21 grandslamů rozhodnutí organizátorů slavného turnaje označil za nespravedlivé. „Myslím, že vůči mým kolegům jde o nespravedlivé rozhodnutí. Oni za válku nemůžou,“ citovala pětatřicetiletého Nadala agentura Reuters. „Uvidíme, jak se to bude v nejbližších týdnech vyvíjet,“ přidal Nadal a připomněl, že pořadatelé Wimbledonu rozhodli na základě opatření britské vlády. „Obávám se, že neexistuje správné řešení. Mluvil jsme s ruskými i ukrajinskými tenisty a je mi líto všech, co nemůžou hrát. A chápu, že to může vůči nim vypadat nespravedlivě, ale také vím, že lidé z Wimbledonu nejsou v lehké pozici,“ dodal.

Zprávy ze dne 30. 4. 2022
14:33
30. 4. 2022
Rusko

Evropská unie stolního tenisu (ETTU) odebrala Düsseldorfu triumf v Lize mistrů, který německému týmu připadl po březnovém semifinálovém vítězství nad Saarbrückenem. Odvolací komise ETTU uznala ruskou žádost o zrušení vyloučení zbylých dvou semifinalistů Orenburgu s Jekatěrinburgem kvůli vojenskému vpádu na Ukrajinu. O osudu soutěže se má podle ETTU rozhodnout co nejdříve. Podle odvolací komise by se na kluby nemělo pohlížet jako na představitele jejich zemí, takže by pro ně neměla platit stejná pravidla jako pro reprezentační týmy. O odehrání druhého semifinále a následného finále se nicméně podle viceprezidentky ETTU Heike Ahlertové neuvažuje.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud