Tenis
Začít diskusi (0)

Českou vlaječku za jménem byste u nich hledali marně. Tenisové úspěchy získávají pro Švýcarsko, Kanadu, Spojené státy a další země. Přesto jim čeština, případně slovenština není cizí a dokáží se s ní na různé úrovni domluvit. To je případ i švýcarské hráčky Belindy Bencicové a trenérky fedcupového týmu Martiny Hingisové, které přijely do Prahy bojovat v prvním kole týmové soutěže. Do našeho výběru jsme zařadili celkem sedm hráčů a hráček, pro které není jazyk z malé země ze střední Evropy velkou neznámou.

Martina Hingisová (Švýcarsko)

Trenérka švýcarského fedcupového týmu Martina Hingisová před duelem s ČeskemTrenérka švýcarského fedcupového týmu Martina Hingisová před duelem s Českem • Profimedia.cz

Patří k největším postavám světového tenisu. Martina Hingisová byla jako jedna z mála tenistek světovou jedničkou ve dvouhře i čtyřhře, pětkrát vyhrála grandslam v singlu, třináctkrát v deblu. Ve věku šestnácti let a pěti měsíců se stala nejmladší světovou jedničkou v historii.

Dnes už bývalá tenistka má za sebou hodně zajímavou minulost. Maminka švýcarské legendy je Češka, otec má slovensko-maďarský původ, samotná Martina se narodila v Košicích, aby později reprezentovala Švýcarsko. A právě jako reprezentantka země helvétského kříže sbírala jeden úspěch za druhým.

Česky se dnes sedmatřicetiletá tenistka domluví stejně jistě jako slovensky, německy či anglicky. Předvedla to i v týdnu v Praze, kde je poprvé v roli fedcupové trenérky švýcarského týmu. 

"Češky jsou samozřejmě favoritky, vyhrály pět z posledních sedmi ročníků. Ale ve Fed Cupu člověk nikdy neví. Doufám, že vytáhneme maximum možností a pokusíme se o malý zázrak," prohlásila slušnou češtinou.

Belinda Bencicová (Švýcarsko)

Video placeholder
Švýcarka Bencicová ve slovenštině: Český tým je nesmírně silný, zkusíme překvapit • iSport TV

Další tenistkou, kterou češtinou rozhodně nezaskočíte, je Belinda Bencicová. Obrovskému talentu švýcarského tenisu je stále pouhých dvacet let. Rozhodně se však nenechte zmást jejím současným umístěním v osmé desítce žebříčku. Rodačka z Flawil byla před dvěma lety sedmou hráčkou planety a nebýt zdravotních problémů, byla by pravděpodobně mezi elitou doteď.

Půvabná Švýcarka mluví bez problémů slovensky, jak ukázala v rozhovorech s novináři v Praze. "Máte super hráčky. Bude to velmi těžké utkání, ale dáme do toho všechno a třeba se nám podaří překvapit," prohlásil v rozhovoru pro iSport TV.

Stejně jako u Hingisové má otec Ivan česko-slovenské kořeny, máma je Slovenka. A samotná Bencicová vlastní slovenské i švýcarské občanství.  "V týmu se mluví z 85 procent slovensky, z 15 procent německy,“ přiznal před dvěma lety i český trenér Jaroslav Blažek, který se na přípravě Bencicové podílel jako kondiční kouč.

Mimochodem, Belinda Bencicová vyřadila na letošním Australian Open ve druhém  kole jednu z největších favoritek na titul Venus Williamsovou. Zkazit náladu se bude pokoušet i o víkendu proti českým tenistkám.

Vasek Pospisil (Kanada)

Vasek PospisilVasek Pospisil • profimedia.cz

Byl krůček od toho, aby reprezentoval Českou republiku. Tenista s dělovým servisem se ještě coby junior rozhodoval, zda bude reprezentovat vlast svých rodičů či zemi s javorovým listem na vlajce. Nakonec vyhrála Kanada. Právě sem se jeho rodiče Miloš a Mila krátce před revolucí z Hané v roce 1989 přestěhovali.

Na rodný jazyk svých rodičů však vytáhlý Kanaďan rozhodně nezapomněl. Česky se domluví velmi dobře. Pospisil se v současné době pohybuje v osmé světové desítce, na žebříčku však byl před čtyřmi lety na 25. místě.

Téměř dvoumetrový tenista patří i k vynikajícím deblistům, kde to dotáhl na fantastické čtvrté místo. Na grandslamech zazářil nejvíce v sezoně 2015, kdy se probil až do čtvrtfinále Wimbledonu.

Stále teprve sedmadvacetiletý rodák z Vernonu je kanadskou trojkou za Milosem Raonicem a vycházející superstar Denisem Šapovalovem.

Sebastian Korda (USA)

Sebastian Korda líbá pohár pro vítěze juniorky na Australian OpenSebastian Korda líbá pohár pro vítěze juniorky na Australian Open • ČTK

Jeho srdce už bije pro USA. Pochopitelně. Sebastian Korda se ve Spojených státech narodil a nic na tom nemění ani fakt, že jeho táta Petr Korda byl dlouholetý a úspěšný reprezentant českého, resp. československého tenisu.

Čerstvý vítěz juniorky na Australian Open však má vlast svého otce ve svém srdci. Pravidelně jezdí do Česka za prarodiči a velmi dobře si pamatuje i na své hokejové začátky v Letňanech, kdy proháněl černou gumu po boku současného útočníka Washingtonu Capitals Jakuba Vrány. "Česko mám strašně rád. Jsem Američan, ale to určité míry i Čech," říká floridský rodák.

Sebastian Korda je v současné době sedmým nejlepším juniorem světa a platí za největší americký talent. "Chci být tím nejlepším tenistou, jakým se mohu stát. Chci se bavit sportem. A taky mít o nějaký ten grandslam víc než táta," říká sedmnáctiletý mladík, který bez problémů komunikuje s novináři v mateřštině svého otce.

Caroline Wozniacká (Dánsko)

Vítězné gesto Caroline Wozniacké po triumfu ve finále Turnaje mistryňVítězné gesto Caroline Wozniacké po triumfu ve finále Turnaje mistryň • ČTK

Ano, tady jsme Carolině Wozniacké dali "divokou kartu". Čerstvá šampionka Australian Open vás češtinou nepřekvapí, jedním si však můžete být jistí. Řadu českých slovíček zná dánská tenistka velmi dobře. A není to jen proto, že se narodila polským rodičům.

Současná královna světového tenisu si několikrát v minulosti vyzkoušela i českou extraligu, kde bojovala po boku Tomáše Berdycha či Petry Kvitové v jednom týmu a jak sama v minulosti několikrát přiznala, k Česku má stále velmi kladný vztah.

Jekatěrina Alexandrovová (Rusko)

Jekatěrina Alexandrovová patří k velkým tenisovým nadějímJekatěrina Alexandrovová patří k velkým tenisovým nadějím • profimedia.cz

Téměř polovinu života žije Jekatěrina Alexandrovová v Česku a její cíl je jasný. Kromě tenisových úspěchů získat i české občanství a reprezentovat svoji novou zemi.

Alexandrovová má za svým jménem stále ruskou vlaječku, to však dlouho platit nemusí. „Přemýšlím o tom a je možné, že se to brzy změní. Zjišťovala jsem, jaké dokumenty je potřeba vyplnit a tak dále,“ říkala před časem velmi dobrou češtinou 84. hráčka světa.

Že s českým jazykem žádné větší problémy neměla, potvrzují i její další slova. „Čeština je ruštině podobná a moc velké potíže mi nedělala, ale stejně jsem se musela všechno naučit. Často jsem koukala na televizi a také se snažila hodně číst. Postupně to bylo lepší a lepší,“ popisuje své začátky rodačka z Čeljabinsku.

Stále ještě nadějná tenistka by mohla rozšířit už tak početné české stavy v elitní stovce žebříčku.

Barbara Haasová (Rakousko)

Barbara HaasováBarbara Haasová • Profimedia.cz

Jméno Barbary Haasové vám asi moc neřekne. Přesto se má jednadvacetiletá tenistka čím chlubit. Je totiž rakouskou jedničkou a ve svém věku i velkou nadějí své země.

Ale pro českého fanouška je zajímavá i jinak. Výborně se domluví česky. Důvod? Ano. Maminka Martina je ze Znojma, otec mladé tenistky Eduard je Rakušan.

A současná 170. hráčka světa na svůj původ rozhodně nezapomíná. "Jako malá jsem trávila hodně času ve Znojmě u babičky a dědy a naučila se mluvit česky. Doma ale česky vůbec nemluvíme, takže je to pro mě těžké. Ale třeba s Belindou Bencicovou mluvíme na kurtu česky," přiznala v rozhovoru pro Tenis Arenu sympatická slečna.

A přidává jednu úsměvnou historku. "Před dvěma roky jsem v Linci hrála s Bárou Strýcovou a před zápasem jsem  jí nic neřekla. A když jsem si podávaly ruce, řekla jsi jí něco ve stylu: ´gratulace a hodně štěstí.´Bára na mě nechápavě koukala," vzpomíná s úsměvem rakouská jednička.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů