Českou vlaječku za jménem byste u nich hledali marně. Tenisové úspěchy získávají pro Švýcarsko, Kanadu, Spojené státy a další země. Přesto jim čeština, případně slovenština není cizí a dokáží se s ní na různé úrovni domluvit. To je případ i švýcarské hráčky Belindy Bencicové a trenérky fedcupového týmu Martiny Hingisové, které přijely do Prahy bojovat v prvním kole týmové soutěže. Do našeho výběru jsme zařadili celkem sedm hráčů a hráček, pro které není jazyk z malé země ze střední Evropy velkou neznámou.
Martina Hingisová (Švýcarsko)
Patří k největším postavám světového tenisu. Martina Hingisová byla jako jedna z mála tenistek světovou jedničkou ve dvouhře i čtyřhře, pětkrát vyhrála grandslam v singlu, třináctkrát v deblu. Ve věku šestnácti let a pěti měsíců se stala nejmladší světovou jedničkou v historii.
Dnes už bývalá tenistka má za sebou hodně zajímavou minulost. Maminka švýcarské legendy je Češka, otec má slovensko-maďarský původ, samotná Martina se narodila v Košicích, aby později reprezentovala Švýcarsko. A právě jako reprezentantka země helvétského kříže sbírala jeden úspěch za druhým.
Česky se dnes sedmatřicetiletá tenistka domluví stejně jistě jako slovensky, německy či anglicky. Předvedla to i v týdnu v Praze, kde je poprvé v roli fedcupové trenérky švýcarského týmu.
"Češky jsou samozřejmě favoritky, vyhrály pět z posledních sedmi ročníků. Ale ve Fed Cupu člověk nikdy neví. Doufám, že vytáhneme maximum možností a pokusíme se o malý zázrak," prohlásila slušnou češtinou.
Belinda Bencicová (Švýcarsko)

Další tenistkou, kterou češtinou rozhodně nezaskočíte, je Belinda Bencicová. Obrovskému talentu švýcarského tenisu je stále pouhých dvacet let. Rozhodně se však nenechte zmást jejím současným umístěním v osmé desítce žebříčku. Rodačka z Flawil byla před dvěma lety sedmou hráčkou planety a nebýt zdravotních problémů, byla by pravděpodobně mezi elitou doteď.
Půvabná Švýcarka mluví bez problémů slovensky, jak ukázala v rozhovorech s novináři v Praze. "Máte super hráčky. Bude to velmi těžké utkání, ale dáme do toho všechno a třeba se nám podaří překvapit," prohlásil v rozhovoru pro iSport TV.
Stejně jako u Hingisové má otec Ivan česko-slovenské kořeny, máma je Slovenka. A samotná Bencicová vlastní slovenské i švýcarské občanství. "V týmu se mluví z 85 procent slovensky, z 15 procent německy,“ přiznal před dvěma lety i český trenér Jaroslav Blažek, který se na přípravě Bencicové podílel jako kondiční kouč.
Mimochodem, Belinda Bencicová vyřadila na letošním Australian Open ve druhém kole jednu z největších favoritek na titul Venus Williamsovou. Zkazit náladu se bude pokoušet i o víkendu proti českým tenistkám.
Vasek Pospisil (Kanada)
Byl krůček od toho, aby reprezentoval Českou republiku. Tenista s dělovým servisem se ještě coby junior rozhodoval, zda bude reprezentovat vlast svých rodičů či zemi s javorovým listem na vlajce. Nakonec vyhrála Kanada. Právě sem se jeho rodiče Miloš a Mila krátce před revolucí z Hané v roce 1989 přestěhovali.
Na rodný jazyk svých rodičů však vytáhlý Kanaďan rozhodně nezapomněl. Česky se domluví velmi dobře. Pospisil se v současné době pohybuje v osmé světové desítce, na žebříčku však byl před čtyřmi lety na 25. místě.
Téměř dvoumetrový tenista patří i k vynikajícím deblistům, kde to dotáhl na fantastické čtvrté místo. Na grandslamech zazářil nejvíce v sezoně 2015, kdy se probil až do čtvrtfinále Wimbledonu.
Stále teprve sedmadvacetiletý rodák z Vernonu je kanadskou trojkou za Milosem Raonicem a vycházející superstar Denisem Šapovalovem.
Sebastian Korda (USA)
Jeho srdce už bije pro USA. Pochopitelně. Sebastian Korda se ve Spojených státech narodil a nic na tom nemění ani fakt, že jeho táta Petr Korda byl dlouholetý a úspěšný reprezentant českého, resp. československého tenisu.
Čerstvý vítěz juniorky na Australian Open však má vlast svého otce ve svém srdci. Pravidelně jezdí do Česka za prarodiči a velmi dobře si pamatuje i na své hokejové začátky v Letňanech, kdy proháněl černou gumu po boku současného útočníka Washingtonu Capitals Jakuba Vrány. "Česko mám strašně rád. Jsem Američan, ale to určité míry i Čech," říká floridský rodák.
Sebastian Korda je v současné době sedmým nejlepším juniorem světa a platí za největší americký talent. "Chci být tím nejlepším tenistou, jakým se mohu stát. Chci se bavit sportem. A taky mít o nějaký ten grandslam víc než táta," říká sedmnáctiletý mladík, který bez problémů komunikuje s novináři v mateřštině svého otce.
Caroline Wozniacká (Dánsko)
Ano, tady jsme Carolině Wozniacké dali "divokou kartu". Čerstvá šampionka Australian Open vás češtinou nepřekvapí, jedním si však můžete být jistí. Řadu českých slovíček zná dánská tenistka velmi dobře. A není to jen proto, že se narodila polským rodičům.
Současná královna světového tenisu si několikrát v minulosti vyzkoušela i českou extraligu, kde bojovala po boku Tomáše Berdycha či Petry Kvitové v jednom týmu a jak sama v minulosti několikrát přiznala, k Česku má stále velmi kladný vztah.
Jekatěrina Alexandrovová (Rusko)
Téměř polovinu života žije Jekatěrina Alexandrovová v Česku a její cíl je jasný. Kromě tenisových úspěchů získat i české občanství a reprezentovat svoji novou zemi.
Alexandrovová má za svým jménem stále ruskou vlaječku, to však dlouho platit nemusí. „Přemýšlím o tom a je možné, že se to brzy změní. Zjišťovala jsem, jaké dokumenty je potřeba vyplnit a tak dále,“ říkala před časem velmi dobrou češtinou 84. hráčka světa.
Že s českým jazykem žádné větší problémy neměla, potvrzují i její další slova. „Čeština je ruštině podobná a moc velké potíže mi nedělala, ale stejně jsem se musela všechno naučit. Často jsem koukala na televizi a také se snažila hodně číst. Postupně to bylo lepší a lepší,“ popisuje své začátky rodačka z Čeljabinsku.
Stále ještě nadějná tenistka by mohla rozšířit už tak početné české stavy v elitní stovce žebříčku.
Barbara Haasová (Rakousko)
Jméno Barbary Haasové vám asi moc neřekne. Přesto se má jednadvacetiletá tenistka čím chlubit. Je totiž rakouskou jedničkou a ve svém věku i velkou nadějí své země.
Ale pro českého fanouška je zajímavá i jinak. Výborně se domluví česky. Důvod? Ano. Maminka Martina je ze Znojma, otec mladé tenistky Eduard je Rakušan.
A současná 170. hráčka světa na svůj původ rozhodně nezapomíná. "Jako malá jsem trávila hodně času ve Znojmě u babičky a dědy a naučila se mluvit česky. Doma ale česky vůbec nemluvíme, takže je to pro mě těžké. Ale třeba s Belindou Bencicovou mluvíme na kurtu česky," přiznala v rozhovoru pro Tenis Arenu sympatická slečna.
A přidává jednu úsměvnou historku. "Před dvěma roky jsem v Linci hrála s Bárou Strýcovou a před zápasem jsem jí nic neřekla. A když jsem si podávaly ruce, řekla jsi jí něco ve stylu: ´gratulace a hodně štěstí.´Bára na mě nechápavě koukala," vzpomíná s úsměvem rakouská jednička.