Princezna Wozniacká ráda trénuje v ringu
Ještě tři vítězné zápasy na US Open a z dánské princezny se stane královna. Pokud Caroline Wozniacká opanuje grandslam ve Flushing Meadows, vystřídá Serenu Williamsovou v čele žebříčku. Dvacetiletá blondýna ukázala, že je připravena. V osmifinále přetlačila Mariu Šarapovovou, jednu z kandidátek titulu, 6:3, 6:4.
Ještě před startem US Open se mnozí ptali: tohle má být nasazená jednička? Caroline Wozniacká se do téhle role dostala po odstoupení zraněné Sereny Williasmové a všem vzkázala: „Myslím, že si tuhle poctu zasloužím“.
Vlastně má pravdu. V žebříčku jí patří druhé místo, letos získala už čtyři tituly, nejvíc ze všech tenistek. Bezkonkurenčních je i jejích 48 vyhraných utkání. Z toho v posledních třinácti nenašla přemožitelku. Po Montrealu a New Havenu útočí dvacetiletá dívka, nejmladší členka top 20, v New Yorku na hattrick.
„Právě teď je na vrcholu, hraje v životní formě,“ zjistila v osmifinále US Open Šarapovová. Svým stylem přinutila Dánka Rusku udělat 36 nevynucených chyb. Sama jich spáchala jen deset.
Wozniacká dostala kdysi přezdívku „Zlatý retrívr“. To proto, s jakou neúnavností a oblibou běhá za žlutými tenisáky. Její styl se charakterizuje jako aktivní obrana, je takový Andy Murray v sukni. Po kurtu létá jako motýl, dostihne údery, na které druhé nedosáhnou. A vrací je vždy přes síť mezi čáry dvorce.
Minimální kazivost, silná hlava, abnormální chytrost a tenisová vyzrálost – to z ní dělá skvělou hráčku. Ne nadarmo v mládí obdivovala styl Martiny Hingisové. „Chtěla jsem hrát jako ona,“ přiznává Wozniacká, jež může možná působit jako křehká dívka, ale má pořádně tvrdou skořápku.
Už rok patří k jejímu tréninku boxerské lekce. Táta Piotr box miluje, jako desetiletá byla v Kodani na zápasu Mika Tysona, sama rohovníky ráda sleduje v televizi.
I proto jí její známý, dánský boxer Mikkel Kessler, doporučil trenéra. A ona boxerské přípravě propadla. Čtyřicet minut běhání na pásu, pak sprinty, stínování v ringu, házení medicinbalem a údery do boxovacího pytle – to je její rutina.
„Díky boxu jsem rychlejší, práce nohou je v tenise velmi podobná. A nejraději mám, když jsem v ringu s trenérem a můžu rozdávat rány do jeho chráničů. Člověk si krásně vybije agresivitu,“ usmívá se Wozniacká a při otázce, zda si místo chráničů nepředstavuje jinou tenisovou kolegyni, jen zakroutí hlavou.
Je lehké jí věřit. Wozniacká je jednou z nejoblíbenějších hráček na okruhu, přezdívka „Zlatý retrívr“ sedí i v tomto. Na dovolenou se letos „Wozi“ vydala s velkou kamarádkou z Běloruska Victorií Azarenkovou, loni vyrazila s Agnieszkou Radwaňskou. Blízce se přátelí s dalšími hráčkami polského původu, jako je Němka Sabine Lisická či Kanaďanka Alexandra Wozniaková. „Vždyť i ve mně je něco z Polky,“ říká.
Kdyby kdysi tenistčin otec Piotr, profesionální fotbalista a reprezentant Polska, nezískal v Dánsku angažmá, měla by země prázdné ruce. Takhle se ale Caroline narodila v Dánsku, žije v Kodani a reprezentuje rodnou zemi.
V žilách jí koluje sportovní krev i po matce Anně, jež byla polskou reprezentantkou pod vysokou sítí, tedy ve volejbalu. O čtyři roky starší bratr hraje v Dánsku profesionálně fotbal a Caroline se již od dětství jeho a otce doprošovala, aby ji brali s sebou sportovat. „Jenže nikdo se mnou tenis ze začátku hrát nechtěl, tak špatná jsem byla,“ vypráví.
Dnes je ale mnohonásobně nejúspěšnějším sportovcem v rodině a začíná získávat velký věhlas. Kvůli panenkovské tvářičce a výsledkům ji firma Adidas udělala tváří kolekce slavné návrhářky Stelly McCartneyové. V New Yorku se předvádí na kurtu v ukrutně krátkých šatičkách.
„Líbí se mi, získají mi asi hodně pánských fanoušků,“ hihňá se věčně usměvavá dívka, již prý dodnes dokáže na tréninku nejvíc vyhecovat, když se s ní táta a trenér v jedné osobě vsadí o zmrzlinu. „To pak obyčejně neminu cíl.“
Možná by jí pomohlo představit si, kolik zmrzliny by si mohla koupit, pokud by vyhrála US Open. K 1 700 000 dolarů pro šampionku Flushing Meadows by totiž ještě přibyl další milion dolarů, který má slíbený jako bonus za vítězství v US Open Series, tedy v seriálu betonových turnajů vedoucích k poslednímu grandslamu sezony. Částka 2,7 milionu dolarů, tedy asi 54 milionů korun, by byla nejvyšší výplatou v dějinách tenisu.