Africký pohár národů -  ONLINE PŘENOS -  Burkina Faso : Gabon - 23. ledna 2022   17:00

Burkina Faso
29' B. Traoré
1:1
(1:0)

7:6 (PEN)

Gabon
Gabon
90+1' Guira (vl.)
Koffi – Kaboré, Ouattara, E. Tapsoba, Yago – Guira, B. Touré (114. I. Ouédraogo) – B. Traoré (C) (82. Konaté), Sangaré (82. Simporé), Dango Ouattara (90. A. Tapsoba) – Bandé (73. Sanogo).
Redouane (MAR)
Limbe Omnisport Stadium,Limbe
Gabon
Amonome – Palun, Écuélé Manga (C), Obissa – Oyono (50. Méyé), Moucketou-Moussounda (46. Ameka), Biyogo Poko, Kanga, J. Obiang (85. N'Gakoutou-Yapende) – Allevinah (50. Bouanga), Boupendza.

Červené karty: 0 – 1.
První osmifinále Afrického poháru národů toho přineslo opravdu hodně. Začalo to neproměněnou penaltou Bertranda Traorého, který tento nezdar napravil v 29. minutě vedoucím gólem. Ještě větší výhodu měla Burkina Faso po vyloučení Obissy. V přesilové hře ale spálila nespočet gólových šancí na 2:0 a v nastavení druhé půle za to draze zaplatila vyrovnávající Mangovou hlavičkou z rohového kopu.

Gabonský brankář Jean-Noël Amonome pokračoval ve svém galapředstavení i v půlhodinovém prodloužení a dotáhl zápas k penaltám. Mezi neúspěšnými exekutory byli Kanga a N'Gakoutou-Yapendy, stejně tak se ale neprosadili Simporé s Abdoulem Tapsobou a rozhodnout musela až devátá série. Palun políbil břevno a Ismahila Ouédraogo už nabídnuté šance k postupové trefě nepohrdl.
Třetí mečbol je proměněn a spektakulární drama končí! Ismahila Ouédraogo se trefil ze svého pohledu k pravé tyči.
Další šance pro Burkinu Faso! Lloyd Palun mířil do pravého horního rohu, ale trefil břevno!
Stále není konec! Abdoul Tapsoba střílel doleva, ale narazil na fantastického Amonomeho!
Yannis N'Gakoutou-Yapende pálí nad bránu a Burkina Faso je podruhé velmi blízko vítězství.
Mohamed Konaté prostřelil Amonomeho, kterému proletěl míč těsně vedle rukavice. Někteří hráči Gabonu už vybíhali slavit.
Louis Ameka rovněž využil toho, že mu Koffi skočil ke špatné tyči.
Adama Guira se trefil do odkryté poloviny brány. Dramatická partie bude pokračovat sedmou penaltovou sérií.
Amonome netypicky dostává žlutou kartu v průběhu penaltového rozstřelu. Zřejmě za nedodržování pravidla o noze na brankové čáře.
Bruno Écuélé Manga měl štěstí! Koffi si na jeho penaltu rukou sáhl, ale míč i tak pokračoval směrem do sítě.
Pod obrovským tlakem se před Amonomeho postavil Steeve Yagoa tvrdou ranou udržel Burkinu Faso ve hře o čtvrtfinále.
Pátým exekutorem za Gabon byl André Biyogo Poko a tentokrát se nezmýlil! Burkina Faso bude odvracet mečbol.
Po čtyřech sériích zůstane stav nerozhodný! Saïdou Simporé si naopak vzal minimální rozběh a z kroku bránu přestřelil!
Guélor Kanga si vzal zatím nejdelší rozběh. Střelu ale špatně umístil a Koffi na ni bezpečně dosáhl!
Edmond Fayçal Tapsoba a proti němu Jean-Noël Amonome. Úspěšnější byl obránce z Leverkusenu.
Aaron Boupendza chladnokrevně trefil místo u tyče, kterou nechal Koffi odkrytou.
Soumaïla Ouattara se z penaltového bodu také nezmýlil, i když Amonome vystihl směr jeho dostatečně umístěné střely.
Axel Méyé se při rozběhu takřka zastavil. Poslal gólmana na špatnou stranu a míč do odkryté části brány.
Dvacetiletý Issa Kaboré si dovolil střelu do pravého horního rohu. To bylo na velké riziko!
Denis Bouanga se rozběhl jako první a překonal Koffiho střelou po zemi.
Střílení penalt začíná.
O postupujícím mezi nejlepších osm budou muset rozhodnout penalty. Bude zajímavé sledovat, zda v nich Amonome udrží fazonu z předchozích minut. Nebýt něj, tak Gabon už je dávno na cestě domů.
120'
Druhé prodloužení skončilo.
120'
Bouangovu nepřesnou střelu bleskově vystřídala Koffiho rozehrávka. Protiútok Burkiny Faso se každopádně zastavil kvůli porušení pravidel.
119'
Bouangův centr na přední tyč se neujal a vzrušení v zaplněném hlediště opadlo.
118'
I Gabon ještě může ukončit zápas před blížícím se penaltovým rozstřelem. K dispozici má standardní situaci nalevo od pokutového území.
116'
Boupendzovy unavené nohy posunuly míč z levého okraje pokutového území jen ke Koffimu, který čekal na bližší tyči.
115'
Konatého volej ze Sanogova centru byl zablokován. Míč v palebné zóně ještě zůstal a Amonome vytáhl z rukávu reflexivní zákrok proti ráně Ouédraoga.
114'
Střídání v týmu Burkina Faso: ze hřiště odchází Blati Touré, přichází Ismahila Ouédraogo.
112'
Blati Touré si bez cizí viny natáhl stehenní sval. Dost možná to pro něj bude znamenat konečnou, na trávníku jsou i nosítka.
111'
Axel Méyé se v přerušené hře skácel k zemi, když chtěl zvýraznit drobné strčení Edmonda Tapsoby. Tentokráte to bylo bez karet.
110'
Ameka v křídelní lokalitě uhlídal Abdoula Tapsobovu. Frustrovaný útočník se na něm stihl i vyfaulovat.
109'
Z velké části nezaviněná srážka mezi Guirou a Méyém byla posouzena jako faul reprezentanta Burkiny Faso. Velký vliv na hru to ale nemá, k situaci došlo v klidném středu hřiště.
108'
Znovu se balon snášel před gabonskou bránu. Zaúřadovat tam musel Manga, který nohou na úrovni hlavy znemožnil zakončení Konatého.
107'
Abdoul Tapsoba si zleva přiběhl pro excelentní centr. Zakončení bez přípravy ale umístil do výborně chytajícího Jeana-Noëla Amonomeho.
106'
Začalo druhé prodloužení.
105'
První poločas prodloužení skončil.
104'
Žluté kartě neunikl ani náhradní brankář Gabonu Anthony Mfa Mezui.
102'
Místo gólu zapisuje Abdoul Tapsoba jen žlutou kartu za protesty.
101'
Ofsajd zneplatnil krásnou akci Burkiny Faso. Abdoul Tapsoba po jednoduchém dohrání slavil jen do chvíle, kdy uviděl správně zvednutý praporek.
100'
Poko ulevil Gabonu, který si na chvíli zavařil nepřesvědčivou rozehrávkou.
98'
Mohamed Konaté ve vzduchu tvrdě vrazil do Ameky, kterého to citelně zabolelo. Míč pro Gabonce.
97'
Výtečně hrající Denis Bouanga na kraji vápna dlouho motal hlavy tří soupeřů. Uvolnit se přes ně přesto nedokázal.
96'
Yannis N'Gakoutou-Yapende u koncové čáry Abdoula Tapsobu nefauloval, takže se vše připravuje o odkopu od gabonské svatyně.
95'
Boupendza napřáhl levačkou zpoza vápna. Vyslaná žíně mu však vystoupila nad břevno Koffiho brány.
94'
Konaté nedal do hlavičky dostatek razance. Amonome si míč uzmul pro sebe i přes srážku s dobíhajícím protihráčem.
93'
Edmond Tapsoba se ocitl v dráze finální přihrávky na Boupendzu a rezolutně odpálil míč co nejdál od Koffiho.
92'
Půlhodinové prodloužení bylo zahájeno. Vzhledem k početní výhodě má Burkina Faso značnou výhodu, byť psychicky asi bude trochu dole.
91'
Začal první poločas prodloužení.
90+3'
Druhý poločas skončil.
90+3'
Obrovská chyba rozhodčích! Aaron Boupendza vybíhal za Bouangovou průnikovou ještě z vlastní půlky, takže nemohlo jít o ofsajd, který byl přesto odmáván. Boupendza se pochopitelně zlobí, tento únik byl zcela legální.
90+1'
Gabon právě vstřelil branku!
Gabonci v oslabení vyrovnávají na 1:1! A pomyslnou asistenci by měl mít Amonome, bez jehož zákroků by k tomuto nemohlo nikdy dojít! Bouanga kopl nejvydařenější roh, Bruno Écuélé Manga šel důrazně do hlavičky a ta s přispěním odrazu od ADAMY GUIRY zapadla do Koffiho brány.
90+1'
Nastavují se tři minuty.
90'
Pár vteřin po příchodu ukázal Abdoul Tapsova trochu ukvapenou střelu mimo bránu. Uteklo jen pár vteřin a Konaté provedl žlutý faul ve středu pole.
90'
Střídání v týmu Burkina Faso: ze hřiště odchází Dango Ouattara, přichází Abdoul Tapsoba.
89'
Boupendza neprovedl přímý kop z dobrých třiceti metrů vůbec zle. Míč rychle padal a v rozhodující moment proletěl jen těsně nad horní tyčkou.
88'
Lloyd Palun před Sanogem doprovodil míč za zadní čáru. Gabon okamžitě vyrazil do útoku a kromě standardky získal i žlutou kartu pro Simporého.
87'
V souboji dvou osmadvacítek Danga Ouattaru fauloval N'Gakoutou-Yapende. Cenné sekundy pro Burkinu Faso.
86'
Fanouškům Burkiny Faso se teď na chvíli zastavilo srdce! Koffi měl problém se zastavením Bouangova projektilu. Míč mu vypadl z rukou a jen shodou náhod se zastavil ještě před brankovou čarou.
85'
Střídání v týmu Gabon: ze hřiště odchází Johann Obiang, přichází Yannis N'Gakoutou-Yapende.
84'
Další fantastický zásah gabonského strážce brány! Po dvojím sklepnutí centrovaného míče ve vzduchu vyškrábl nad břevno volej Guiry.
83'
Po vyloučení Obissy je to v obraně Gabonu jeden velký chaos. Uklidňující druhý gól však z rohu malého vápna nepřidal ani Blati Touré. Amonome ještě drží své barvy nad vodou.
82'
Střídání v týmu Burkina Faso: ze hřiště odchází Gustavo Sangaré, přichází Saïdou Simporé.
82'
Střídání v týmu Burkina Faso: ze hřiště odchází Bertrand Traoré, přichází Mohamed Konaté.
80'
Bláznivé okamžiky! Dango Ouattara převzal Traorého ztracený balon. V pokutovém území se marně snažil obejít gólmana, takže vyzval k centru Sangarého a ve finále to byl Sanogo, jenž z bezprostřední blízkosti neprotlačil míč do opuštěné brány přes krajní tyč.
79'
Blati Touré na poslední chvíli zneškodnil technickou střelu Obianga. Kanga okamžitě uvedl v život rohový kop a tlak pokračuje.
78'
Proti deseti se Burkina Faso jednoduše odtrhává do rychlých brejků. Poslední z nich teď zajímavě zlikvidoval Amonome, jenž vyběhl dobrých pětačtyřicet metrů od vlastní brány.
77'
Bertrand Traoré nezkrotil přenesení na pravou stranu. Zároveň se chytil za stehenní sval, který si při náročném pohybu nejspíše natáhl.
76'
Největší šance druhé půle! V rychlém kontru znovu byl Bertrand Traoré, jenž zakončil do pravé rukavice gabonského gólmana!
75'
Roh se Burkině Faso nepovedl. Její hráči se museli rychle vracet a zakřižovat finální přihrávku Ameky.
75'
Blati Touré natáhl krok. Palun musel pořádně zabrat, aby skluzem u zadní čáry posunul míč mimo hrací plochu.
74'
Bouanga potáhl balon po pravé straně. Burkina Faso se ale vrátila v dosatečném počtu a vše skončilo u Koffiho.
73'
Střídání v týmu Burkina Faso: ze hřiště odchází Hassane Bandé, přichází Zakaria Sanogo.
71'
Boupendza zleva centroval do území nikoho. Yago se však lekl a raději odehrál míč na rohový kop.
70'
Opět se žlutí. Issa Kaboré úmyslně zdržoval při vhazování.
69'
Traoré se při exekuci přímého kopu strašidelně ukopl. Balon minul gabonskou bránu o několik světelných let.
68'
Protestování se nevyplatilo Mangovi s Bouangou. Marocký rozhodčí Redouane s rozdáváním karet nešetří.
67'
Velký problém pro Gabon! Sidney Obissa stáhl k zemi Danga Ouattaru, i když míč byl o pár metrů vedle v moci Bertranda Traorého. Zbytečná druhá žlutá karta a s ní spojené vyloučení.
65'
Gabonská střídačka logicky požadovala penaltu za zákrok na Kangu. Nařízena však je rozehrávka Burkiny Faso.
64'
Burkina Faso nebezpečně chybovala v rozehrávce. Vzniklý požár uhasil Soumaïla Ouattara sražením Kangy, načež Ameka vystřelil do soupeřových bloků.
62'
Boupendza s Méyém šli po dobře kopnutém centru z pravého křídla. Oba se ale srazili a tím ulehčili život brankáři Koffimu.
61'
Dango Ouattara vyběhl z hranice ofsajdu za průnikovou přihrávkou. Doběhl až do vápna, jenže tam mu při zaseknutí odpálil balon Obissa.
60'
Držení míče: 39 % – 61 %.
58'
Poko přišel pozdě do souboje s Guirou a po delší době tak poznala světlo světa žlutá karta.
58'
Amonome se proběhl za přihrávkou, ke které z opačného směru spěchal Dango Ooattara.
57'
Hráče v bílém zastavil v samotném zárodku ofsajd. Gabon bude pokračovat v územní převaze.
56'
Hlavou prodloužený pas letěl na Boupendzu, jenž byl v jasném ofsajdu.
55'
Hezky sehrané vhazování z křídelní lokality překazil až gólman Koffi.
53'
Burkina Faso je už několik minut dost zalezlá. Gabonci zkouší všechno možné ke smazání ztráty.
51'
Série gabonských standarek pokračovala rohem a hlavičkou Mangy, kterému nedal dostatek klidu na kvalitnější koncovku Soumaïla Ouattara.
50'
Střídání v týmu Gabon: ze hřiště odchází Anthony Oyono, přichází Axel Méyé.
50'
Střídání v týmu Gabon: ze hřiště odchází Jim Allevinah, přichází Denis Bouanga.
50'
Kanga překvapil přízemní přihrávkou před penaltovou značku i své spoluhráče, kteří si nabíhali směrem k brance.
49'
Trestňák bude mít i Gabon. Kaboré na křídle tahal a držel Obianga až do jeho pádu na kolena.
48'
Traorého centr zprava byl skoro geniální. Spoluhráčům scházely centimetry k zasažení balónu těsně před Amonomeho bránou.
47'
André Biyogo Poko je trestán za faul u postranní čáry nařízením standardní situace.
46'
Střídání v týmu Gabon: ze hřiště odchází Alex Moucketou-Moussounda, přichází Louis Ameka.
46'
Gabon byl v první půli u míče častěji. Měj i spoustu standardních situací, jenže s výjimkou jednoho závaru a jedné ofsajdové trefy Boupendzy moc nebezpečný nebyl. Burkina Faso byla v koncovce úspěšnější, byť Bertrand Traoré v 18. minutě neproměnil pokutový kop. Odčinil to o pár minut později gólovým únikem, od kterého jeho tým vede 1:0.
45+2'
45+2'
Kaboré zakopl míč do autu. Další rozehrávka už Gabonu povolena nebyla, byť avizované dvouminutové nastavení ani nevypršelo.
45+1'
Oyono dával do vápna přízemní přihrávku z pravého křídla, jenže míč přistál jen na noze obránce.
45'
Oproti předpokladům se nastavují jen 2 minuty. Mnohé ošetřování přitom zabralo mnohem více času.
44'
Ofsajd i na opačném konci hřiště, kde se Burkina Faso snažila proklestit cestu skrz pravé křídlo.
42'
Videozáznam původní výrok pomezního rozhodčího potvrdil. Jednobranková ztráta tak Gabonu zůstává.
41'
Boupendza převzal úžasnou diagonálu z hloubi pole v těsném ofsajdu, takže následné vyrovnání na 1:1 oslavit nemohl.
40'
Ayono centroval na pokrytého Allevinaha. Ten se snažil míč získat zpět, ale pomohl si faulem.
39'
Bertrand Traoré si věřil na ránu z dobrých čtyřiceti metrů. Úplně beznadějná asi nebyla, ale Amonome byl stejně bez práce.
38'
Na zádech tentokrát zůstává Sangaré. Vše nasvědčuje docela bohatému nastavení první půle.
37'
Bandé si šel pro faul. Rozhodčí si po jeho pádu vložil píšťalku do úst, ale nakonec to nechal bez odezvy.
36'
Gólman Burkiny Faso se při krkolomném zákroku lehce poranil. Stejně jako na druhé straně Amonome tak bude v péči lékařů.
35'
Obiang překvapil mnohé střelou z velké dálky, která se snášela pod břevno. Koffi měl co dělat, aby stihl zacouvat a zadržet balon před brankovou čarou. Pak ho jen tak tak zabezpečil před dorážkou Boupendzy.
34'
Kanga rozšířil sbírku rohový kopů. Vysoký balón byl odhlavičkován a standardka se zase bude opakovat.
33'
Boupendzovi se centr nepovedl. Podruhé raději volil střelu, kterou Koffi musel jistit skokem ke své levé tyči.
32'
Sangarého faul na Kangu nabízí Gabonu standardní situaci. Podle všeho se bude centrovat.
31'
29'
Burkina Faso právě vstřelila branku!
Allevinahovu přihrávku do druhé vlny si vzali hráči Burkiny Faso a perfektně sehraným protiútokem vyslali do úniku BERTRANDA TRAORÉHO. Hráč Aston Villy napravil neproměněnou penaltu a přesnou střelou k tyči zařídil své zemi vedení.
28'
Pokračovalo se autem Burkiny Faso, která sportovně vrátila míč Gaboncům.
26'
Další zdržení ve hře. Gabonský gólman Amonome asi bude potřebovat ošetření.
24'
Kangův centr se několikrát odrazil od hráčů stojících před bránou. Aaron Boupendza nakonec vystřelil z voleje, ale trefil rameno nejbližšího protihráče.
23'
Guélor Kanga si vyzkouší další rohový kop. Poprvé to bude z pravé strany.
22'
Alex Moucketou-Moussounda byl při rychlém přechodu středu hřiště nabrán na vidle. Blati Touré je už pátým žlutě označeným hráčem.
21'
Blati Touré si dlouho kryl balon před Oyonem, který si ve finále počínal nedovoleně.
20'
Obránce Leverkusenu Edmond Faycal Tapsoba vyrazil na útočný výlet, ale nedokončil ho přesným předáním balonu.
19'
Marocký rozhodčí je od začátku velmi přísný. Nejspíše za řeči ukázal žlutou kartu i gabonskému útočníkovi Boupendzovi.
18'
Bezbrankový stav se nemění! Bertrand Traoré napálil z penalty břevno Amonomeho brány.
17'
Penalta zjevně odvolána nebude, Bertrand Traoré má ohromnou šanci k otevření skóre.
16'
Žlutou kartu dostává Sidney Obissa (Gabon).
15'
Během ošetřování se hlavní rozhodčí domlouvá s kolegy u videa. Možná i těm se nezdálo být držení za Kaborého rameno tak vážné.
14'
Burkina Faso získává penaltu! Obissa na okraji velkého vápna pomohl na zem průbojnému Kaborému.
12'
Jean-Noël Amonome dobře přečetl trajektorii centru z pravého křídla a pevně schoval balon do dlaní.
11'
Burkina Faso se připomněla první útočnou akcí, která ztroskotala na nepřesné finální přihrávce a zásahu Amonomea.
10'
Třetí roh rozjeli Gabonci na krátko, až na nevydařený pokus o střelu Mangy se nic nedělo.
9'
Žlutou viděl i Adama Guira, jehož ostrý zákrok schytal André Biyogo Poko.
8'
Dango Ouattara se nějakou dobu nezvedal ze hřiště kvůli šlapáku Allevinaha. Ten dodatečně viděl i žlutou kartu.
7'
Burkina Faso si v prvních minutách není schopna vyměnit více přihrávek za sebou. Je tam hodně nepřesností a známek nervozity.
6'
Yago si nezpracoval výhoz Koffiho a docela mu tím zavařil, protože čelil nástřelu z pravé strany. Autorem byl Oyono.
5'
Kanga nakonec hrál od praporku rovnou dvakrát. Ani ve druhém případě ale nic nebezpečného nevymyslel.
4'
První roh pro Gabon, který nastoupil ve žlutomodrých barvách.
3'
Tapsoba zvládl souboj ve vlastním vápně. Jeho parťák Soumaïla Ouattara byl pro změnu obětí nedovoleného zákroku.
2'
Koffimu se nepovedl výkop z ruky a Gabon se bezprostředně po nepřesném nákopu vrací k balonu.
1'
Rovnou z výkopu Boupendzy letěla na Koffiho bránu střela z půlky. Dostatečně přesná však nebyla.
1'
Hráči obou zemí jsou na hřišti. Jde se na státní hymny.

Burkina Faso: Koffi – Kaboré, Ouattara, E. Tapsoba, Yago – Guira, B. Touré – B. Traoré (C), Sangaré, Dango Ouattara – Bandé.
Náhradníci: F. Ouédraogo, Sawadogo – Botué, Konaté, Malo, Djibril Ouattara, D. Nikièma, I. Ouédraogo, Sanogo, Simporé, A. Tapsoba, O. A. Traoré.
Trenér: Kamou Malo

Gabon: Amonome – Palun, Écuélé Manga (C), Obissa – Oyono, Moucketou-Moussounda, Biyogo Poko, Kanga, J. Obiang – Allevinah, Boupendza.
Náhradníci: Mfa Mezui, Noubi – Ameka, Assoumou, Biteghé, Bouanga, Eneme-Ella, Mayi, Méyé, Ndzengue, N'Gakoutou-Yapende, Sambissa.
Trenér: Patrice Neveu

Rozhodčí: Redouane (MAR).
Gabon nepoznal v základní skupině ani jednoho přemožitele, byť jeho výkony nebyly stoprocentně přesvědčivé. K vítězství nad Komory musela stačit jediná trefa, načež remízu 1:1 s Ghanou zachraňoval gól z 88. minuty. Na závěr přišla remíza 2:2 s Marokem, po které Gabonci zakončili skupinu C na druhém místě. Dva ze tří gólů zaznamenal Allevinah hrající za francouzský Clermont. Zbylou trefu má na kontě Boupendza.
Burkina Faso potkala na začátek turnaje těžkého protivníka. Střetla se s domácím Kamerunem a po prohře 1:2 už neměla moc velký prostor na další bodové ztráty. Klíčový souboj proti Kapverdám Burkina Faso zvládla 1:0 a k postupu z druhého místa ve finále stačila remíza 1:1 s posledním Etiopany. V tabulce střelců mají po jednom zásahu Bandé, Bayala a Sangaré.
Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle u sledování textového přenosu z osmifinálového zápasu Afrického poháru národů. Od sedmnácti hodin se můžeme těšit na konfrontaci mezi Burkinou Faso a Gabonem!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.