Africký pohár národů -  ONLINE PŘENOS -  Tunisko : Mauritánie - 16. ledna 2022   17:00

Tunisko
Tunisko
4' Mathlúthí  • 9' Chazrí  • 64' Chazrí  • 66' Džazírí
4:0
(2:0)
Mauritánie
Mauritánie
Tunisko
ben Saíd – Mathlúthí, Tálbí, Ifa (81. Reqíq), Maalúl – Schirí, Šaalálí, Slímán (71. Rafia) – Cháwí (60. ben Romdán), Džazírí (71. Lajdúní), Chazrí /C/ (81. Msákní).
Džemal, Dahmán, bin Mustafá – Abdí, ben Hamída, Medžbrí
El Banná – El Regál, Taha (EGY)
Limbe Omnisport Stadium (CMR)
Mauritánie
Diop – Dímbá, Jálí, Thijám – A. N'Diaye (60. Ethmán), Hújbíb, Fofana, Abejd (14. Sújd), Thijám (68. Karamoko) – U. Kámárá (60. Tandží), A. Kámárá /C/ (46. P. Bá).
M. N'Diaye – Abdarrahman, Adamá Bá, Abdúl Bá, Diarra, Dúkárá, Muhsin.

Držení míče: 54 % : 46 %.
Střely na branku: 8:1. Střely mimo: 3:5. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 19:11.
Fotbalisté Tuniska splnili povinnost a outsidera z Mauritánie přemohli hladce 4:0, když mu na začátku prvního a uprostřed druhého poločasu nasázeli dvojici slepených gólů. Všechny branky vítězů padly po pohledných akcích, Mauritánie se po přestávce příliš nezmohla na odpor. V závěru ještě mohl výhru zvýraznit Msákní, jenže z penalty trefil pouze tyč.
Tunisko vítězí ve vzájemných duelech potřetí v krátkém sledu, poražení jsou již bez reálné šance na postup.
90+3'
90+3'
Tunisané vracejí sportovně míč soupeři po pauze na ošetření.
90+1'
Od vítězství dělí Tunisko ještě tři nastavené minuty.
90'
Jusúf Msákní však z pokutového kopu po zemi trefuje pouze pravou tyč mauritánské brány!
89'
Penalta pro Tunisko! Msákní si zpracovával dlouhý nákop a míč zasáhl smolně rukou vracející se Karamoko.
88'
Jeden z několika hráčů mauritánské ligy Hemeja Tandží napálil přímý kop z 22 metrů beznadějně vysoko nad břevno.
87'
Dloubnutý pas ze 40 metrů sice tuniská obrana z vápna odhlavičkovala, ale Sújd zachytil odražený míč ve vzduchu a trefuje soupeřovu ruku. Rozhodčí píská trestňák tentokrát jen kousek od pokutového oblouku.
87'
Zanedlouho po rozehrání přichází další faul, dost zbytečný za stavu 4:0 těsně před koncem.
85'
Hasan Hújbíb se hnal do protiútoku po volném křídle, než do něj hrábl zezadu rukama Muhamed Alí ben Romdán. Záložníkovi, který působí v irácké lize, musí být poskytnuta pomoc přímo na trávníku.
83'
Borci v zeleném se rohu ubránili bez potíží.
82'
Rafiův tečovaný centr spadl vysokým obloukem na mauritánskou horní síť.
81'
Další dvě změny v sestavě Tuniska: hřiště opouštějí Bilál Ifa a Wahbí Chazrí, přicházejí Omar Reqíq a Jusúf Msákní.
79'
Po ošetření je mauritánský gólman schopen pokračovat ve hře a rozehrává nakrátko od své brány.
78'
Fotbalisté v bílém naskakovali na ostrý centr marně, přeběhli míč a navíc faulovali mauritánského brankáře, který se vydal do strkanice.
77'
Z protiútoku po levém křídle vybojovalo roh Tunisko.
76'
Docela nadějný útok Mauritánie založil Fofana, na levé straně se dostal za obranu Tandží, ale jeho nízký centr uprostřed šestnáctky odvrací Schirí. Soupeř reklamuje ruku, ale šlo o jasný zásah hrudí.
73'
Diváci na tribunách tančí a hrají na dechové nástroje během občerstvovací přestávky.
72'
Roh nakrátko v tuniském podání nevedl k úspěchu.
71'
Dvojí střídání v týmu Tuniska: ze hřiště odcházejí Anís Slímán a Sajfeddín Džazírí, přicházejí Hamza Rafia a Ajsa Lajdúní.
68'
Střídání v týmu Mauritánie: ze hřiště odchází Idrísa Thijám, přichází Souleymane Karamoko.
66'
Tunisko právě vstřelilo branku!
A za půldruhé minuty to začíná zavánět debaklem. Severoafričané vybojovali míč na půlící čáře a Chazrího krásnou uličku do nájezdu využívá SAJFEDDÍN DŽAZÍRÍ, který šajtlí obhodil vybíhajícího brankáře.
64'
Nádhernou akci zakončuje WAHBÍ CHAZRÍ. Nejprve pustil pod nohama Maalúlův přízemní centr zleva Šaalálímu, naběhl si před bránu na jeho sklepnutí jedním dotekem a rovněž z první překonává Diopa.
62'
Sajfeddín Džazírí přiťukl pod sebe na Bilála Ifu, kterému stačil do střely vložit nohu jeden z obránců a tečovat ji na roh.
61'
Mauritánci zahrávali standardku od postranní čáry a po obranné hlavičce ještě roh, z nějž však nic nevytěžili.
60'
Zároveň střídá i Tunisko: ze hřiště odchází Sajfeddín Cháwí, přichází Muhamed Alí ben Romdán.
60'
Dvojnásobné střídání v mužstvu Mauritánie: ze hřiště odcházejí Almike N'Diaye a Umar Kámárá, přicházejí Jákúb Sídí Ethmán a Hemeja Tandží.
57'
Ve druhém poločase se zatím nedaří chytit tempo, hraje se uprostřed hřiště.
55'
Nadějný brejk Mauritánie zbrzdil Pape Bá.
54'
Rohový kop také na druhé straně. Hlavičkový souboj o Chazrího centr ovšem vyhráli Mauritánci.
51'
Idrísa Thijám odcentroval na Muhameda Sújda, který posílá hlavičku vedle tyče. Na první přesnou střelu Mauritánie stále čeká.
50'
Tunisané v úvodu druhého poločasu přenechávají iniciativu soupeři, který tečovanou střelou Abú Dímby z dálky získává rohový kop.
48'
Střídající Pape Bá vyslal z rohu velkého vápna cosi mezi střelou a přízemní přihrávkou. Míč končí daleko od zadní tyče a Bašír ben Saíd jde volným krokem rozehrávat.
46'
O přestávce vystřídala Mauritánie: místo Abúbakara Kámáry míří do hry Pape Bá.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 58% – 42%, střely na bránu 4:0, střely mimo 0:3, rohy 2:1, ofsajdy 1:0, fauly 11:9.
Favorizované Tunisko vykročilo za vítězstvím již v úvodní desetiminutovce, kdy se trefili vždy k pravé tyči mauritánské brány Mathlúthí a pět minut po něm Chazrí. Mauritánci po zakřiknutém vstupu do utkání vyrovnali hru, vytvořili si také několik střeleckých příležitostí, ale žádná se dosud neujala.
45+2'
45+2'
Po Slímánově podražení rozběhnutého Abú Dímby vypukla vášnivá potyčka, kterou se rozhodčímu nakonec podařilo rozehnat.
45+2'
Žlutou kartu dostává Anís Slímán (Tunisko).
45+1'
Trestný kop Alího Maalúla vyboxoval uprostřed šestnáctky Diop.
45'
Egyptský sudí El Banná nastavuje první poločas o dvě minuty.
44'
Mauritánci vystavili šikovně do ofsajdu Slímána.
42'
Abúbakar Kámárá z trestného kopu přestřeluje o metr a zklamaně si plácl hřbetem ruky o dlaň.
41'
Kombinace fotbalistů v zeleném byla pěkná, jenže probíhala jen kolem dokola tuniské šestnáctky. Mauritánci si vynutili alespoň přímý kop po faulu na Idrísu Thijáma.
39'
Sajfeddín Džazírí z protiútoku výrazně minul mauritánskou svatyni.
38'
Nákop Idrissy Thijáma do vápna si tuniská obrana pohlídala. Hasan Hújbíb si něco vyříkával s egyptským pomezním Tahou, který se obměkčit nenechal.
37'
Za oplácení v přerušené hře vidí žlutou kartu současně také Abúbakar Kámárá (Mauritánie).
37'
Žlutou kartu dostává Bilál Ifa (Tunisko).
36'
Muhamed Sújd se uvolnil před velkým vápnem přes dva hráče a vyslal prudkou ránu z 20 metrů těsně nad břevno. Tuniský brankář ovšem situaci jistil.
34'
Druhý tuniský roh rozehrál Wahbí Chazrí, přetažený centr končí v zámezí.
33'
Tunisko uklidňuje hru s bezpečným náskokem v zádech zdlouhavou kombinací na vlastní polovině hřiště.
31'
Hru na přelomu úvodní půlhodiny kouskují střídavé ostré fauly uprostřed hřiště.
29'
Po příliš dlouhém nákopu Tuniska se kope od Diopovy brány.
27'
V tropickém vedru přichází řada na občerstvovací přestávku.
26'
Mauritánie nevyužila svůj první roh.
25'
Umar Kámárá v první vyložené šanci zelených nevyužil nejistého zákroku ben Saída. Nedůrazný halfvolej o zem stačil jeden z obránců vyhlavičkovat z brankové čáry na roh.
24'
Sám Guessouma Fofana rozehrál přímý kop, ovšem nákop letí do ben Saídových rukavic.
23'
Na trávníku se svíjí Fofana, několikanásobný soupeř českých klubů s rumunskou Kluží, kterého protihráč zezadu podrazil a ještě přišlápl.
21'
Tuniský útok pokračoval a z levé strany střílel z úhlu Chazrí pouze do brankáře policejního klubu mauritánské metropole Núakšotu a národního mužstva.
20'
Po nádherném ťukesu bílých vyslal neméně povedenou střelu z 22 metrů Anís Slímán. Mauritánský brankář Babacar Diop se vrhl k levé tyči a vyškrabuje.
20'
Po krátkém ošetření Šaalálího, jenž schytal ránu míčem do slabin, hra pokračuje a vysoký centr si stahuje do koše tuniský brankář Bašír ben Saíd.
18'
Na centr Abdúlkádira Thijáma naskočil nejvýše Umar Kámárá a hlavou posunul míč na Hújbíba. Ten napálil halfvolejem Šaalálího a Mauritánci mohutně, leč marně reklamovali nastřelenou ruku.
17'
Ifa fauloval u rohového praporku a Mauritánie získává krátký roh.
15'
Žlutou kartu dostává Wahbí Chazrí (Tunisko). Před bránou se pokusil o polonůžky, ale kopl nechtěně do hrudi soupeře.
14'
Střídání v týmu Mauritánie: ze hřiště odchází Alí Abejd, přichází Muhamed Sújd.
13'
Mauritánie poprvé v souvislejším útoku: Idrísa Thijám nastřelil z rohu velkého vápna jen bok Šaalálího, dorážka N´Diayeho letí nad břevno.
11'
Tunisané nakopávají míč z vlastní poloviny na Chazrího, který se v souboji jeden na jednoho provinil držením.
9'
Z přiťuknutí Aníse Slímána uprostřed šestnáctky se tvrdou střelou k tyči pod tělem mauritánského brankáře trefuje podruhé WAHBÍ CHAZRÍ.
Útočník Saint-Étienne uklidňujícím gólem odčinil neproměněnou penaltu proti Mali.
8'
Po Cháwího rohu nakrátko střílel Anís Slímán jen do Abúbakara Kámáry, který proti němu včas vystoupil.
7'
Alí Maalúl rozehrál trestný kop, po dlouhém nákopu převzal míč na levém křídle Mathlúthí a vybojoval první roh pro Tunisko.
4'
Favorit presoval u mauritánského velkého vápna, po sérii přihrávek to byl ovšem jeden z beků, jehož smolný zásah využil HAMZA MATHLÚTHÍ. Obránce Zamaleku Káhira z náběhu zavěsil pěkně k zadní tyči.
3'
Sajfeddín Džazírí stihl míč skluzem na hřišti, takže místo odkopu od brány Mauritánci jen vhazují.
2'
Oba celky si v úvodu vyměnily dalekonosné nákopy, které končí u soupeřových brankářů.
1'
Tunisko hraje v bílých dresech, Mauritánie v zelených.
V kamerunském Limbe je 31 stupňů, hlediště stadiónu s atletickým oválem je zaplněné spíše spoře.

Tunisko: ben Saíd – Mathlúthí, Tálbí, Ifa, Maalúl – Schirí, Šaalálí, Slímán – Cháwí, Džazírí, Chazrí.
Náhradníci: Džemal, Dahmán, ben Mustafá – Abdí, Reqíq, ben Hamída, Lajdúní, Medžbrí, Rafia, ben Romdán, Msákní.
Trenér: Kebajer.

Mauritánie: Diop – Dímbá, Jálí, A. Thijám – A. N'Diaye, Hújbíb, Fofana, Abejd, I. Thijám – U. Kámárá, A. Kámárá.
Náhradníci: M. N'Diaye – Karamoko, Abdarrahman, Adamá Bá, Abdúl Bá, Diarra, Ethmán, Dúkárá, Sújd, Tandží, P. Bá, Muhsin.
Trenér: Da Rosa.

Rozhodčí: El Banná – El Regál, Taha (EGY).
Vzájemné zápasy
Oba celky se dobře znají. Na minulém Africkém poháru jejich střetnutí v posledním kole základní skupiny skončilo bez branek, což stačilo k postupu Tunisku.
Jen od října se utkaly třikrát – v kvalifikaci Mistrovství světa se hrálo v Mauritánii opět 0:0, doma Tunisané zvítězili jasně 3:0. Na Arabském poháru v Kataru pak přidali další hladkou výhru 5:1.
Mauritánie je naopak outsiderem skupiny a na úvod programu také prohrálo 0:1 s Gambií, když jediný gól padl již v 10. minutě.
Reprezentanti této západosaharské islámské republiky působí často ve Francii v nižších soutěžích od druhé až po amatérskou pátou ligu. Největší hvězdou je Abúbakar Kámárá, který hraje za řecký Aris Soluň, jeho kolega v útoku Súlejmán Dúkárá patří do kádru nováčka turecké Superligy Giresunsporu.
Pro mauritánský fotbal jde teprve o druhou účast na africkém šampionátu v historii, minule skončili se dvěma body o skóre poslední ve skupině.
Tunisko zahájilo skupinu F zápasem s Mali, jehož skandální závěr obletěl svět. Zambijský rozhodčí Sikazwe ho ukončil nejdříve po 85 minutách, pak po dohadech nechal pokračovat ještě čtyři minuty a pískl konec předčasně podruhé za stavu 1:0 pro Mali. Tři čtvrtě hodiny po zápase svolil s dohrávkou zbylé minuty a nastavení, když už hráči Tuniska regenerovali v lázni.
Tunisané v čele s oporami Bronnem (Méty), Škirím (Kolín nad Rýnem) či Chazrím (Saint-Étienne) jsou největšími favority skupiny, na Africkém poháru národů obhajují předloňské semifinále. Proti Mauretánii ale musejí v zápase o naději bezpodmínečně zabrat.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.